მშობელთა ინტერესების გათვალისწინებით პირველკლასელთა რეგისტრაციის მე-4 ეტაპის ვადები შეიცვალა
მოქალაქეთა ინტერესების გათვალისწინებით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის, მიხეილ ჩხენკელის ბრძანებით, 2020-2021 სასწავლო წლისთვის საჯარო სკოლებში პირველკლასელთა რეგისტრაციის IV ეტაპის ვადები შეიცვალა. შედეგად, ნაცვლად 20 აგვისტოსი, პირველკლასელთა რეგისტრაციის IV ეტაპი 13 ივლისიდან დაიწყება და 31 აგვისტოს დასრულდება.
ახალი კორონავირუსის პანდემიისა და ეპიდემიურად არაკეთილსაიმედო მდგომარეობის გათვალისწინებით,  როგორც ცნობილია,  საჯარო სკოლის პირველ კლასში მოსწავლის ჩასარიცხად ელექტრონული რეგისტრაციის და აუცილებელი დოკუმენტების წარდგენის ვადები გახანგრძლივდა. კერძოდ, პირველი, მეორე და მესამე ეტაპების დასრულების შემდეგ, სკოლებში დოკუმენტაციის წარდგენის პერიოდი 5 ივლისამდე გაგრძელდა. მეოთხე ეტაპის რეგისტრაციისა და დოკუმენტების წარდგენის ვადად კი 20 აგვისტოდან 10 სექტემბრამდე პერიოდი დადგინდა.
თუმცა, სამინისტროში შემოსული დიდი რაოდენობით მოქალაქეთა განცხადებების გათვალისწინებით, რომელთა შვილები ელექტრონული რეგისტრაციით ვერ მოხვდნენ სასურველ ან ვერცერთ ახლომდებარე სკოლაში და გაურკვეველ მდგომარეობაში იმყოფებიან, სამინისტრომ მიზანშეწონილად ჩაითვალა დაჩქარდეს რეგისტრაციის მე-4 ეტაპის დაწყება რათა დარჩენილ ადგილებზე სკოლებს დროულად მიეცეთ შესაძლებლობა  რეგისტრაციის გარეშე დარჩენილი ბავშვები ჩარიცხონ. სწორედ ამიტომ, რეგისტრაციის IV ეტაპი 13 ივლისიდან დაიწყება და  31 აგვისტოს დასრულდება.
შეგახსენებთ, რომ IV ეტაპზე გამოთავისუფლებულ/ვაკანტურ ან დარჩენილ თავისუფალ ადგილებზე მოხდება იმ მოსწავლეთა რეგისტრაცია, რომლებიც I, II და III ეტაპებზე ვერ დარეგისტრირდნენ ან სურთ რეგისტრაციის შეცვლა. მოსწავლის რეგისტრაციას ამ ეტაპზე უზრუნველყოფს საჯარო სკოლა მშობლის ან კანონიერი წარმომადგენლის მიერ წარდგენილი აუცილებელი დოკუმენტაციის საფუძველზე.
• სკოლებში მოქმედებს საქმისწარმოების ახალი წესი, რომლის თანახმად, მშობლებს შეუძლიათ ელექტრონულად გადააგზავნონ განცხადებები თანდართულ დოკუმენტებთან ერთად, ან სკოლის მიერ დადგენილი წესით უსაფრთხოების ნორმების დაცვით, მატერიალურად ჩააბარონ სკოლის ადმინისტრაციას; სკოლა ორი დღის ვადაში დაუდასტურებს მშობელს ელექტრონულ ფოსტაზე განცხადებისა და დოკუმენტაციის მიღებას.

The terms of the 4th stage registration are changed for first graders
Due to the new coronavirus pandemic, it is established that the deadlines for electronic registration and submission of the necessary documents for enrolling a first grader at a public school have been extended. After the completion of the first, second and third stages, the documentation submission period to schools was extended to 5 July. Therefore, the deadline for registration for the fourth stage starts from August 20 until September 10.
However, given the large number of applications submitted to the Ministry, whose applications were not successful, the Ministry considered to expedite the start of the 4th stage. Consequently, the IV stage of registration will now commence on July 13.
We would like to remind you that the students who failed to register during the first, second or third stages or want to change their registration, they will now be be registered on the vacant opening during the fourth stage. Student registration at this stage is ensured by the public school based on the necessary documentation submitted by the parent or a legal representative.
There is a new system for business correspondence, according to which parents can now send applications electronically with any relevant documentation attached, or submit them to the school administration in person, in accordance with the rules of safety established by the school; The school will confirm the receipt of the application via email.
If all the required documents are submitted electronically, the school will not request the documents in person and will confirm the enrollment of the student within the timeframe as established by the legislation.
Please see the list of necessary documents to be submitted for the enrollment below:
Statement of the legal representative of the student, which must contain information on the place of residence and telephone number of the legal representative and must meet other requirements set forth in Article 78 of the General Administrative Code of Georgia, a copy of the legal representative's ID card and a copy of the residence permit in Georgia (if any). If the documents are submitted in a foreign language, they must be accompanied by a translation into Georgian in accordance with the rules established by the legislation of Georgia.
A copy of the student's birth certificate or identity document and a copy of the residence permit in Georgia (if any). If the documents are submitted in a foreign language, they must be accompanied by a translation into Georgian in accordance with the rules established by the legislation of Georgia.