ევროპის საბჭოსა და ევროკომიისის ერთობლივი კონკურსის „ევროპის მემკვიდრეობის დღეების ამბები“ გამარჯვებულებს შორის ქართული პროექტი დასახელდა
10.07.2020
საქართველოში მოქმედი არასამთავრობო ორგანიზაცია „ეფენდი ვილა“ ევროპის საბჭოსა და ევროკომიისის ერთობლივი კონკურსის „ევროპის მემკვიდრეობის დღეების ამბები“ 11 გამარჯვებულს შორის დასახელდა და ფულადი ჯილდო მოიპოვა.
პროექტი „ერთი სახელი, ერთი სიცოცხლე, ერთი ნიშანი“ გულისხმობს საბჭოთა კავშირის ტოტალიტარული რეჟიმის დროს 1937-38 წლებში რეპრესირებული პირების მემორიალური დაფების დადგმას, რომელთა შორის არიან ქობულეთში მდებარე „ეფენდიევის აგარაკის“ ყოფილი მფლობელები. პროექტის ფარგლებში, აჭარის რეგიონში ასევე მოეწყობა გამოფენა,  რომელიც ადამიანის უფლებებისა და დემოკრატიის თემატიკას მიეძღვნება.
„ევროპის მემკვიდრეობის დღეების ამბები“ 2018 წელს, კულტურული მემკვიდრეობის ევროპული წლის ფარგლებში დაიწყო და იგი ყოველწლიურად იმართება. კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლიათ „ევროპის მემკვიდრეობის დღეების“ პროგრამაში ჩართულ ორგანიზაციებსა და ევროკავშირის პრემია კულტურული მემკვიდრეობისთვის/Europa Nostra-ს ჯილდოს გამარჯვებულებს.
კონკურსის მიზანია მემკვიდრეობის ძეგლებისა და მემკვიდრეობასთან დაკავშირებული აქტივობების ევროპული განზომილების იდენტიფიცირება, რომლებიც ევროპის სხვადასხვა ქვეყანაში ხორციელდება. კონკურსი ეხება წარსულ ან მიმდინარე „ამბებს, რომლებიც პროექტის სახით განხორციელდება.

Efendi Villa, a non-governmental organization operating in Georgia, was named among the 11 winners of the Council of Europe and European Commission joint competition "European Heritage Days".
The project "One Name, One Life, One Sign" envisages the erection of memorial plaques of the repressed individuals during the totalitarian regime of the Soviet Union between 1937-38, among whom are the former owners of the "Efendiev Villa" in Kobuleti. Within the framework of the project, an exhibition dedicated to human rights and democracy will also be organized in the Adjara region.
"European Heritage Days" started in 2018, within the framework of the European Year of Cultural Heritage, and it is held annually. The competition is open to organizations participating in the European Heritage Days program and the winners of the EU Cultural Heritage Award / Europa Nostra Award.
The aim of the competition is to identify the European dimension of heritage sites and heritage-related activities that take place in various European countries.