საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელშეწყობით, 15 ივლისიდან თბილისსა და რეგიონებში მრავალფეროვანი და საინტერესო ღონისძიებები ჩატარდება. 2020 წელს, სამინისტროს მიერ „კულტურის ხელშეწყობის პროგრამის“ ფარგლებში გამოცხადებული 11 კონკურსიდან 112 გამარჯვებული პროექტი შეირჩა, რომლებიც მთელი წლის მანძილზე განხორციელდება.
სამინისტროს მხარდაჭერით გამოცხადებული კონკურსების გამარჯვებულ პროექტებთან დაკავშირებით, გამართულ პრესკონფერენციაზე, მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილმა ისაუბრა. პრესკონფერენციას საკონკურსო კომისიების წარმომადგენლები და გამარჯვებული პროექტების ავტორები ესწრებოდნენ.
თბილისსა და რეგიონებში თეატრის, მუსიკის, სახვითი და კინოს მიმართულებით არაერთი აქტივობაა დაგეგმილი. კულტურული აქტივობები მოიცავს ახალი სპექტაკლების დადგმას, ახალი წიგნ-ალბომების გამოცემას, მუსიკალური საღამოების მოწყობას, ფესტივალების გამართვას, სოციალური და ინოვაციური პროექტების ხელშეწყობას და სხვა.
აღსანიშნავნია, რომ გამოცხადებული კონკურსების ფარგლებში 112 ორგანიზაცია დაფინანსდება და 1200-ზე მეტი ადამიანი დასაქმდება.
გამარჯვებული პროექტები შემდეგ კონკურსებში გამოვლინდა: ,,კონკურსი ,,მაღალმთიანი რეგიონებისთვკის კულტურული ცხოვრების ხელმისაწვდომობა“, კონკურსი „ხელოვნება განათლებისთვის - მცირე გრანტების კონკურსი სახელოვნებო განათლებაში”, კონკურსი ,,უსაზღვრო შესაძლებლობები“- კულტურულ ღონისძიებებში შშმ პირთა მონაწილეობა“, კონკურსი ,,ხელოვნება გამყოფი ხაზების გარეშე - დევნილთა კომპაქტურ დასახლებებში და რეგიონებში სახელოვნებო განათლების ხელმისაწვდომობა“, კონკურსი ,,ეთნიკურ უმცირესობათა თვითმყოფადობის შენარჩუნების მიზნით შემოქმედებითი საქმიანობის ხელშეწყობა“, კონკურსი „ახალი ქართული წიგნი“, კონკურსი „თანამედროვე სახვითი ხელოვნების ხელშეწყობა და პოპულარიზაცია თბილისსა და რეგიონებში“, კონკურსი „სახვითი ხელოვნების სფეროში წიგნი-ალბომების გამოცემის ხელშეწყობა“, კონკურსი „პროფესიული თეატრების შემოქმედებითი საქმიანობის ხელშეწყობა“, ,,შემოქმედებითი ინდუსტრიების კონკურსი" და სხვა.
ინფორმაცია სამინისტროს მხარდაჭერით დაგეგმილი კულტურული ღონისძიებების შესახებ პერიოდულად განთავსდება სამინისტროს ოფიციალურ გვერდებზე.

112 winning projects of 11 competitions were revealed within the framework of the "Cultural Promotion Program"
Owing to the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, various engaging events will be held in Tbilisi and the regions of Georgia from July 15. In 2020, 112 winning projects were selected from 11 competitions announced by the Ministry within the framework of the "Culture Promotion Program", which will be implemented throughout the year.
Deputy Minister, Levan Kharatishvili spoke about the winning projects during a press conference. The aformentioned press conference was attended by representatives of the contest commission and the authors of the winning projects.
Numerous activities in the field of theater, music, fine arts, and cinema are planned to be implemented in Georgia. Cultural activities include staging new performances, publishing new books, albums, arranging music shows, holding festivals, promoting social and innovative projects, and many more.
The winning projects were announced in the following competitions: "Competition for access to cultural life for mountainous regions", "Art for Education - Small Grants Competition in Art Education", "Borderless Opportunities" - Participation of Individuals with Disabilities", "Art Without Dividing Lines", New Georgian Book”, “Promotion of Contemporary Fine Arts in Tbilisi and Regions”, “Promotion of creative activities of Theatres”, “Creative Industries”, etc.
Information on cultural events planned with the support of the Ministry will be gradually posted on the official websites of the Ministry.