აჭარის რეგიონში ზრდასრულთა განათლების სისტემაში კერძო სექტორის ჩართულობა იზრდება
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, თამარ ქიტიაშვილი, დასავლეთ საქართველოში ვიზიტის ფარგლებში, აჭარის ა/რ განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრთან, მაია ხაჯიშვილთან და აჭარის ა/რ ტურიზმისა და კურორტების განვითარების დეპარტამენტის წარმომადგენლებთან ერთად, კოლეჯს „ბლექსი“ ეწვია და ადგილობრივ მსხვილ დამსაქმებლებთან, რომლებიც კოლეჯთან აქტიურად თანამშრომლობენ, შეხვედრა გამართა.
აჭარის რეგიონში ზრდასრულთა განათლების სისტემის გამართვის პროცესში მაღალია რეგიონის მსხვილი დამსაქმებლების ჩართულობა.
კოლეჯმა „ბლექსი“ ტურიზმის, მშენებლობისა და ტექსტილის მიმართულებით პროფესიული მომზადებისა და გადამზადების პროგრამის განხორციელება 2019 წლიდან დაიწყო და ერთი წლის თავზე, შეძლო რეგიონის ყველაზე მსხვილი დამსაქმებლების ჩართულობით მომზადება-გადამზადების 19 პროგრამის განხორციელება, რომელიც 170-ზე მეტმა მსმენელმა გაიარა.
შეხვედრაზე, რომელსაც რეგიონში ტურიზმის, მშენებლობისა და ტექსტილის სფეროს ისეთი მსხვილი კერძო კომპანიების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, როგორიცაა სამშენებლო კომპანია „ანაგი“, ჰილტონ ბათუმი,
ღვინის რესტორანი „მარანი“, შპს „ელსტარი“ და შპს „ფასტ თრექ ტექსტილი“, ყურადღება დაეთმო ერთწლიანი თანამშრომლობის შეჯამებას, არსებულ გამოწვევებზე მსჯელობასა და სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობების განხილვას.
მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა კერძო სექტორის წარმომადგენლებს გაწეული ძალისხმევისთვის და აღნიშნა, რომ პროფესიული განათლების სისტემა მზადაა, ინტენსიური მუშაობა გააგრძელოს კერძო სექტორთან, როგორც მომზადება-გადამზადების პროგრამების, ისე პარტნიორობის სხვა შესაძლებლობების გაღრმავების მიმართულებით.
იქიდან გამომდინარე, რომ თამარ ქიტიაშვილის რეგიონში ვიზიტი პროფესიულ პროგრამებზე რეგისტრაციის პერიოდს დაემთხვა, მან თავად გაუწია მეგზურობა „ღია კარის დღეების“ ფარგლებში კოლეჯში მოსულ აპლიკანტებს და იმ შესაძლებლობებზე ესაუბრა, რომელსაც პროფესიული განათლების სისტემა და კოლეჯი „ბლექსი“ სთავაზობს მათ სადიპლომო მოდულური, დუალური თუ მოკლევადიანი მომზადება-გადამზადების პროგრამების სახით.

Private sector involvement in the education system is growing in Adjara region
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Tamar Kitiashvili, within the framework of her visit to Western Georgia, together with the Minister of Education, Culture and Sports of Adjara, Maia Khajishvili and the representatives of the Department of Tourism and Resorts of Adjara visited and held meetings with large local businesses who are actively collaborating with the vocational college.
The involvement of big employers in the region to maintain and refine the vocational education is growing.
Black Sea College started its vocational training and retraining program in tourism, construction, and textiles back 2019, and a year later, it was able to implement 19 training programs with the involvement of the region's largest employers.
The meeting with the deputy minister was attended by representatives of large private companies in the field of tourism, construction, and textiles in the region, such as company "Anagi", Hilton Batumi, Marani Wine Restaurant, Elstar Ltd. and Fast Trek Textile Ltd. The parties focused on summarizinf the one-year cooperation, whilst discussing the existing challenges and possibilities of future cooperation.
The Deputy Minister thanked the representatives of the private sector for their efforts and noted that the vocational education system is ready to continue intensive work with the private sector, both in terms of training programs and other partnership opportunities.
Since Tamar Kitiashvili's visit to the region coincided with the registration period for vocational programs, she personally guided the applicants to the college during the Open Days and talked about the opportunities offered by the vocational education system.