საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, თამარ ქიტიაშვილმა, პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლებთან დისტანციური სამუშაო შეხვედრა გამართა და ინტეგრირებული პროგრამების დანერგვის პროცესს გაეცნო.
შეხვედრაზე განიხილეს ინტეგრირებულ პროგრამებზე სტუდენტთა რეგისტრაციის, ახალი პროგრამების ავტორიზაციის, მასწავლებელთა შერჩევისა და გადამზადების საკითხები. ასევე, ამ პროცესში გაეროს განვითარების პროგრამისა და შვეიცარიის განვითარების სააგენტოს მხარდამჭერი ღონისძიებები.
როგორც ცნობილია წელს პირველად გამოცხადდა რეგისტრაცია იმ პროგრამებზე, რომლებიც საბაზო განათლების მქონე სტუდენტებს, პროფესიული განათლების მიღების პარალელურად, სრულ ზოგად განათლებასაც შესთავაზებს.
3 წლიანი პროგრამის წარმატებით დასრულების შემთხვევაში, კურსდამთავრებული სკოლის ატესტატთან გათანაბრებულ დიპლომს მიიღებს.
ამ ეტაპზე, 8 საშუალო პროფესიულ პროგრამაზე მიმდინარეობს რეგისტრაცია. პარალელურ რეჟიმში მიმდინარეობს პროგრამების ავტორიზაციის პროცესი და ივლისის ბოლომდე, სარეგისტრაციო ბაზაში 15 საგანმანათლებლო დაწესებულების 40-მდე პროგრამა განთავსდება.
დანერგვის პირველივე წელს საშუალო პროფესიული პროგრამები შეთავაზებული იქნება თბილისის, გურიის, კახეთის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის, ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთისა და აჭარის საგანმანათლებლო დაწესებულებებში.

The process of introducing integrated programs is underway
The issues of student registration for integrated programs, authorization of new programs, teacher selection and retraining were discussed during the meeting. Additionally, support measures for UNDP and the Swiss Agency for Development and Cooperation were reviewed.
As it is known, the registration for the programs was announced for the first time this year, which will offer full general education to the students with basic education, in addition to receiving a vocational education degree.
Upon successful completion of the 3-year program, the graduates will receive a diploma equal to the high school diploma.
By the end of July, up to 40 programs from 15 educational institutions will be placed in the registration database.
In the first year of its implementation, secondary vocational programs will be offered in Tbilisi, Guria, Kakheti, Samegrelo-Zemo Svaneti, Kvemo Kartli, Samtskhe-Javakheti and Adjara educational institutions.