ქალ მოჭადრაკეთა შორის საქართველოს 77-ე ჩემპიონატი გაიხსნა
ნონა გაფრინდაშვილის სახელობის ჭადრაკის სასახლეში ქალთა შორის საქართველოს 77-ე საჭადრაკო ჩემპიონატი ოფიციალურად გაიხსნა. ჩემპიონატში ქვეყნის თითქმის ყველა წამყვანი მოჭადრაკე იღებს მონაწილეობას.
გახსნის ცერემონიას განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე შალვა გოგოლაძე, ევროპის საჭადრაკო კავშირის პრეზიდენტი ზურაბ აზმაიფარაშვილი და საქართველოს ჭადრაკის ფედერაციის პრეზიდენტი გია გიორგაძე მოქმედ და ვეტერან მოჭადრაკეებთან ერთად დაესწრნენ.
ჩემპიონატის გახსნის პარალელურად, ვერის ბაღში ჭადრაკის საერთაშორისო დღე აღინიშნა. ასევე გაიმართა წიგნის „წარმატება წლიდან წლამდე“ (ავტორები: გია გიორგაძე, დავით გურგენიძე, ელენე ბილიხოძე, სოფო ნიკოლაძე) პრეზენტაცია. წიგნში თავმოყრილია ქართული ჭადრაკის წარმატებები 2008 წლიდან 2019 წლამდე.
საჭადრაკო ჩემპიონატის მხარდამჭერია განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო. ჩემპიონატი ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ დადგენილი რეგულაციების სრული დაცვით ტარდება. სათამაშო დარბაზში შესვლამდე მონაწილეებს უტარდებათ თერმოსკრინინგი. სათამაშო სივრცეში მოთამაშეების გარდა მხოლოდ მსაჯების ყოფნაა დაშვებული. დარბაზი რეგულარულად და ეფექტურად ნიავდება. საქართველოს პირველობა 30 ივლისს დასრულდება.

The 77th Georgian Women's Chess Championship has opened
The opening ceremony was attended by Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Shalva Gogoladze, President of the European Chess Union, Zurab Azmaiparashvili and President of the Georgian Chess Federation, Gia Giorgadze along with current and veteran chess players.
Alongside the opening of the championship, the International Chess Day was celebrated in Vera Garden. The presentation of the book "Success from year to year" (authors: Gia Giorgadze, Davit Gurgenidze, Elene Bilikhodze, Sopho Nikoladze) was also held. The book summarizes the successes of Georgian chess from 2008 to 2019.
The Chess Championship is supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia. The championship is held in full compliance with the regulations established by the Ministry of IDPs, Labor, Health and Social Affairs. Before entering the hall, participants are subjected to thermoscreening. Georgian Chess Championship will end on July 30.