მასწავლებლობის მსურველებისთვის საგამოცდო პროცესი დაიწყო
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე, ეკატერინე დგებუაძე, ოზურგეთის მე-2 საჯარო სკოლაში გახსნილ ცენტრს ეწვია და საგამოცდო პროცესის მიმდინარეობას პირადად გაეცნო. მინისტრის მოადგილემ მასწავლებლობის მსურველებს წარმატება უსურვა.
ეკატერინე დგებუაძე: „დღეს დაიწყო მასწავლებელთა გამოცდა და მინდა წარმატება ვუსურვო თითოეულ მათგანს. სასიამოვნო სიახლეა, რომ 2020 წელს მასწავლებლობის მსურველთა უპრეცედენტო რაოდენობა დარეგისტრირდა. ეს კარგი მაჩვენებელია იმისა, რომ ბევრ ადამიანს აქვს სისტემაში შემოსვლის სურვილი. განათლების სამინისტრო ხელს უწყობს ამ ადამიანების პროფესიულ განვითარებასა და კარიერულ წინსვლას. ასევე მნიშვნელოვანია დაფასებული იყოს პედაგოგის პროფესია.“
მასწავლებლობის მსურველები პირველ გამოცდას ქართულ ენაში, მათემატიკასა და ბუნებისმეტყველებაში აბარებენ.
მათთვის საგამოცდო ცენტრები ბათუმში, ფოთში, ზუგდიდში, ოზურგეთში, ქუთაისში, ახალციხეში, გორში, თბილისში, რუსთავსა და თელავშია გახსნილი. ტესტირება ერთ სესიად დღის პირველ ნახევარში ტარდება.
ახალი კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, გამოცდებში მონაწილეთა ჯანმრთელობის მაქსიმალური დაცვისა და ამავე დროს საგამოცდო პროცესის სრულყოფილად წარმართვის უზრუნველსაყოფად, პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედ უწყებათაშორის საბჭოში შემავალმა სამინისტროებმა სპეციალური რეკომენდაციები შეიმუშავეს, რომელთა დაცვითაც მიმდინარეობს საგამოცდო პროცესი.
დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის რეკომენდაციების შესაბამისად, გამოსაცდელთა და მეთვალყურეთა დაშვება ხდება მხოლოდ ყოველი საგამოცდო სექტორის ფართობის 50%-ზე. ყოველი სამუშაო მაგიდა წინა მხრიდან აღჭურვილია გამჭვირვალე დამცავი ფარით/ბარიერით; მაგიდებს შორის სიგანეში დაშორება მინიმუმ 2 მეტრია, ერთმანეთის მიმდევრობით განლაგებულ მაგიდებს შორის მანძილი კი - 1 მეტრი.
მაგიდებზე არსებული დამცავი ფარების, თერმოსკრინინგის, შესაბამისი დისტანციის დაცვისა და კორონავირუსის გავრცელების პრევენციასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის ზედმიწევნით შესრულება იძლევა საშუალებას, გამოსაცდელებს საგამოცდო მაგიდასთან ადგილის დაკავების შემდეგ, პირბადის გარეშე მიეცეთ გამოცდის დაწერის შესაძლებლობა.
• ფიზიკური დისტანცია;
• დაცული უნდა იყოს ხელების ჰიგიენა;
• რესპირატორული ეტიკეტი;
• ნიღბების სავალდებულო ტარების წესი;
• კონდიციონერიდან ჰაერის ნაკადი არ უნდა იყოს პირდაპირ მიმართული ადამიანებზე;
• აუცილებელია მუდმივად ღია ფანჯარა, რაც კონდიციონერის გარეშეც სავალდებულოა, რადგან ჩაკეტილ სივრცეში ინფექციის გადაცემის რისკი მაღალია;
• დაუშვებელია ერთი და იგივე ჰაერის რეცირკულაცია;
მასწავლებლის სტატუსის მოპოვების მსურველთა ხელშეწყობის მიზნით, 2020 წლის 30 აპრილის ჩათვლით დარეგისტრირებული მაძიებელი მასწავლებლები და სისტემაში შემოსვლის მსურველები გამოცდას 2020 წლის ზაფხულში აბარებენ, რომელიც 22 ივლისიდან - 30 ივლისის ჩათვლით ტარდება.

The examination process has started for those individuals who want to teach
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Ekaterine Dgebuadze, visited the center opened in Ozurgeti Public School No. 2 and got personally acquainted with the examination process.
Ekaterine Dgebuadze: “Teachers' exam started today, and I would like to wish success to each of them. The good news is that in 2020, an unprecedented number of teaching aspirants were registered. This is a good indicator that many people have a desire to take part in shaping and refining the Georgian education system. The Ministry of Education promotes the professional development and career advancement of these individuals.”
Participants will take their first exams in Georogian language, Mathematics, and Natural sciences.
Currently, examination centers are open in Batumi, Poti, Zugdidi, Ozurgeti, Kutaisi, Akhaltsikhe, Gori, Tbilisi, Rustavi, and Telavi. Testing is conducted in one session during the first half of the day.
To prevent the spread of the new coronavirus, and to ensure the maximum protection of participants, the ministries within the Interagency Council headed by the Prime Minister have developed special health recommendations.
According to the recommendations of the National Center for Disease Control and Public Health, test takers and supervisors are only allowed only at 50% of the area capacity of the examination hall. Each exam desk is equipped with a transparent protective shield, and the distance between the test takers is at least two meters.
Recommendations from the Ministry of IDPs, Labor, Health and Social Affairs of Georgia and the European Center for Disease Prevention and Control (ECDC) specify that air conditioning is allowed during the natural ventilation (having an open window).
Switching on the air conditioners is allowed in accordance with the rules listed below.
When using the air conditioner, it is necessary to:
-          Maintain a physical distance
-          Maintain Hand hygiene
-          Maintain respiratory etiquette
-          Wear Obligatory facemasks
-          Avoid directing the airflow from the AC to people
-          Always keep the window open
-          Avoid recycling the same air
To support individuals who wish to obtain a teacher status, the exams will be held in summer of 2020, which will be held from July 22 to July 30.