საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო „მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი 2020-ის“ ჩასატარებლად აქტიურად ემზადება
24.07.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილის, ნუნუ მიცკევიჩის ხელმძღვანელობით „მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი 2020-ის“ საორგანიზაციო კომიტეტის მორიგი შეხვედრა გაიმართა, სადაც  ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის “Horizon 2020”  გამარჯვებული პროექტის “CAPTAIN: Science is the Captain” განხორციელების გზები განიხილეს.
პროექტი, რომლის საგრანტო ბიუჯეტი 197 500 ევროს შეადგენს, 2020 წლის 27-28 ნოემბერს საქართველოს 6 ქალაქში ფართომასშტაბიანი ღონისძიებების გაიმართვას გულისხმობს. პროექტით გათვალისწინებული აქტივობები მულტიდისციპლინური და მრავალდარგობრივია. პროექტის პარტნიორი ორგანიზაციაა შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი.
შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა, რომ „მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი 2020-ის“ მიმდინარეობისას დაცული იქნება ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს რეკომენდაციები. გარდა ამისა, ყველა ღონისძიება, რომელიც ციფრულ ფორმატში გადაწყობის შესაძლებლობას იძლევა, ეპიდსიტუაციის შესაბამისად, დისტანციურ რეჟიმში ჩატარდება.
„მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი 2020-ის“ ფარგლებში დაგეგმილია მეცნიერებისა და ინოვაციების თემაზე შექმნილი მოთხრობების, პიესების (მარი სკლოდოვსკა-კიურის ცხოვრების შესახებ), მუსიკალური კომპოზიციის, ნახატების, ფოტო და ვიდეორგოლების კონკურსების გამოცხადება მოსწავლეებისა და სტუდენტებისათვის.
მეცნიერების განვითარების ხელშეწყობის მიზნით ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციის ჩარჩო პროგრამის “Horizon 2020” მარი სკლოდოვსკა-კიურის მიმართულების კონკურსზე „ევროპელ მკვლევართა ღამე“ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ წარდგენილმა პროექტმა “CAPTAIN: Science is the Captain” გაიმარჯვა და 197 500 ევროს ღირებულების გრანტი მოიპოვა. პროექტის ამბიციური მიზანია ევროპის კონტინენტზე ევროპული მეცნიერებისა და ინოვაციების ჭეშმარიტად ევროპული ტიპის დღესასწაულის გამართვა.
ისტორიაში პირველად საქართველოს „მეცნიერებისა და ინოვაციების ფესტივალი“ გამოჩნდება ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა და „ჰორიზონტი 2020“ პროგრამის ასოცირებული ქვეყნების მასშტაბით სინქრონულ რეჟიმში მიმდინარე საფესტივალო ღონისძიებების რუკაზე ევროკავშირის მიერ „ევროპელ მკვლევართა ღამისთვის“ შექმნილ სპეციალურ ვებგვერდზე. ფესტივალი ერთდროულად ჩატარდება ევროკავშრისა და ასოცირებული 30 ქვეყნის ასზე მეტ ქალაქში. „ევროპელ მკვლევართა ღამე“ ევროპული მეცნიერებისა და ინოვაციების ფართო მასშტაბის ფესტივალია, რომელიც ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა და “Horizon 2020” პროგრამის ასოცირებული ქვეყნების ათეულობით ქალაქში 2005 წლიდან იმართება.

The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia is actively preparing for the "Festival of Science and Innovation 2020"
The project, with a grant budget of EUR 197,500, envisages the organisation of large-scale events on November 27-28, 2020 in six cities of Georgia. The activities foreseen by the project are multidisciplinary and various in nature. Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation is the partner organization of the project.
The meeting emphasized that the recommendations provided by the Ministry of IDPs, Labor, Health and Social Affairs will be carefully observed during the Science and Innovation Festival 2020. In addition, all events that enable digital formatting will be conducted remotely according to the epidemiological situation.
Science and Innovation Festival 2020 plans to announce competitions in the following disciplines: science and innovation stories, plays (about the life of Marie Sklodowska-Curie), musical compositions, drawings, photos and videos.
The CAPTAIN: Science is the Captain project, nominated by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, won the Marie Sklodowska-Curie Competition for the European Research and Innovation Framework Program "Horizon 2020" to promote science development. The ambitious goal of the project is to hold a truly European-style celebration of European science and innovation across the European continent.
For the first time in history, the Georgian Festival of Science and Innovation will appear on a map of festival events across EU member states and Horizon 2020 associate countries on a special website created by the European Union for the Night of European Researchers. The festival will be held simultaneously in more than a hundred cities in the European Union and 30 associated countries. European Researchers' Night is a large-scale festival of European science and innovation that has been held in dozens of cities in the EU and Horizon 2020 associate countries since 2005.