ფესტივალი ”გოგი - 2010” გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი გოგი დოლიძის სახელობის ქართული სიმღერის  ფესტივალის გალა-კონცერტს დაესწრო. სიმღერის ფესტივალი  თბილისის 24-ე საჯარო სკოლის დირექტორის გია მურღულიას ინიციატივით უკვე მეოთხედ გაიმართა. ფესტივალი 10- დან 17 წლამდე სკოლის მოსწავლეებისთვის ჩატარდა.
მონაწილეებმა (სოლო, დუეტი, ტრიო, კვარტეტი, ანსამბლი, გუნდი) ქართული ხალხური და პროფესიონალი კომპოზიტორების მიერ შექმნილი სიმღერები წარმოადგინეს.
კონკურსი სამ ტურად ჩატარდა, მასში ასობით მოსწავლე მონაწილეობდა საქართველოს პრაქტიკულად ყველა კუთხიდან. პირველ ტურში მოსწავლეებს ჟიური  რეგიონებში არჩევდა, მეორე ტური თბილისში ჩატარდა და გამოვლინდა დასკვნითი კონცერტის 27 ნომერი. გამარჯვებულ მოსწავლეებს და მონაწილე პედაგოგებს გადაეცათ სამინისტრო მიერ დაწესებული პრიზები.
ფესტივალის ჟიურის თავმჯდომარე იყო თემურ ჭკუასელი (ქართული ხმები“), დირექტორი-ზაზა მამალაძე (ანსამბლი „თბილისი“); სამხატვრო ხელმძღვანელი-ზურაბ ლოლაძე (ქართული ხმები“).
ფესტივალი ჩატარდა საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, უწმინდესისა და უნეტარესის ილია მეორის ლოცვა-კურთხევითა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს თანადგომითა და დაფინანსებით.
ფესტივალი არის ქართული საბავშვო სასიმღერო კულტურის დიდი დათვალიერება და ხელს უწყობს მის პოპულარიზებას, აგრეთვე ნიჭიერი მოსწავლეების გამოვლენას და საზოგადოებისთვის წარმოდგენას.

Festival “Gogi - 2010” Was Held
Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini attended the gala concert of the festival of Georgian song that was held in memory of Gogi Dolidze. Song festival was held for the fourth time by the initiative of the principal of Tbilisi Public School №24, Gia Murghulia. It was held among the school children of 10-17 ages.
Participants of the festival (solo, duet, trio, quartet, ensemble and chorus) performed the folk songs and the songs of professional composers.
The competition was held in three rounds. Hundreds of school children participated in it from almost all regions of Georgia. In the first round, jure selected the participants from regions. The second round was held in Tbilisi. 27 performances for the final round were identified at the second round. Winners and teachers, who participated in the concert, were awarded with the prizes from MES.
Chairman of Jure was Temur Chkuaseli (“Kartuli Khmebi”), Director – Zaza Mamaladze (ensemble “Tbilisi”), Art Manager – Zurab Loladze (“Kartuli Khmebi).
The festival was held with the blessings of his Holiness and Beatitude, Patriarch of Georgia, Ilia II and with the financial support of the Ministry of Education and Science of Georgia.
The festival presents the great review of the singing culture of Georgian children. It supports the popularization of Georgian songs and identifies as well as introduces the talented school children.