განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა მონაწილეობა მიიღო პანელურ დისკუსიაში „ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობის მხარდაჭერა“ და პროექტის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა.
ნუნუ მიცკევიჩმა აღნიშნა, რომ სამინისტრო, ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლასთან ერთად, სპეციალური საგანმანათლებლო პროგრამებით ხელს უწყობს ეთნიკური უმცირესობების სამოქალაქო ინტეგრაციას, რაც მათ პროფესიულ გადამზადებასა და სახელმწიფო ენის შესწავლას გულისხმობს. გარდა ამისა, უმაღლესი და პროფესიული განათლების მიმართულებით არსებობს პროგრამები სხვადასხვა სფეროს დარგობრივი ენის შესასწავლად. ესენია: უმაღლესი სასწავლებლებისთვის – სამოქალაქო განათლება, ინფრასტრუქტურა, ფინანსები და შესყიდვები, სამართალმცოდნეობა, მენეჯმენტი, ასევე, დარგობრივი ენის პროგრამები პედაგოგებისთვის. პროფესიული სასწავლებლებისთვის – საექთნო საქმე, სასურსათო ტექნოლოგიები, მშენებლობა, ელექტროობა, მეცხოველეობა, ტურიზმი, საბუღალტრო აღრიცხვა, ტრანსპორტი, აგრონომია. მინისტრის მოადგილის თქმით, მარნეულში პროფესიული კოლეჯი იხსნება, ასევე სამცხე-ჯავახეთის უნივერსიტეტი მომავალი წლიდან ეთნიკურ უმცირესობებს ახალ ინტეგრირებულ პროგრამებს შესთავაზებს, რომლის დიპლომით უმაღლეს სასწავლებელში ჩაბარება იქნება შესაძლებელი.
მნიშვნელოვანია, ისიც, რომ ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებს საშუალება აქვთ, საქართველოში უმაღლესი განათლება გამარტივებული წესით მიიღონ. გამარტივებული სისტემა, ე. წ. 1+4 პროგრამა, ითვალისწინებს ზოგადი უნარების გამოცდის ჩაბარებას სომხურ აზერბაიჯანულ, აფხაზურ, ოსურ ენებზე და სათანადო ქულების დაგროვების შემთხვევაში უმაღლესი განათლების მიღების შესაძლებლობას. ახალგაზრდები ერთი წლის განმავლობაში გადიან ქართულ ენაში მომზადების კურსს და შემდგომ, 60 კრედიტის დაგროვების შემთხვევაში, მათთვის სასურველ ფაკულტეტზე აგრძელებენ სწავლას.
ღონისძიებაზე ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებისთვის პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობაზე საინფორმაციო კამპანიის შედეგები წარადგინეს და ამ კამპანიის მონაწილე ახალგაზრდები დაჯილდოვეს. პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღეს შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა ლია გიგაურმა და დემოკრატიის, მმართველობისა და სოციალური განვითარების ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილემ ლორა ბერგერმა, თსუ-ს რექტორმა გიორგი შარვაშიძემ და განათლების სპეციალისტმა ნათია გორგაძემ.
პროექტი სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის ორგანიზებით, ტოლერანტობის, სამოქალაქო ცნობიერებისა და ინტეგრაციის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში განხორციელდა.

Nunu Mitskevichi Participates in Panel Discussion on Supporting Access to Vocational and Higher Education Access for Ethnic Minorities
29.07.2020
Nunu Mitskevichi noted that the Ministry, together with the Zurab Zhvania School of Public Administration, promotes the civic integration of ethnic minorities through special educational programs, which include vocational trainings and the study of the state language. In addition, there are various programs in the field of higher and vocational education to master the state language. These are as follows:  civic education, infrastructure, finance and procurement, law, management, nursing, food technology, construction, electricity, livestock, tourism, accounting, transport, agronomy. According to the Deputy Minister, a vocational college will be opened in Marneuli, and on the premises of Samtskhe-Javakheti University, where these integrated programs will become available for ethnic minorities from the beginning of the next academic year.
It is also important that representatives of ethnic minorities have the opportunity to receive higher education in Georgia in a simplified manner. Simplified system, also known as the 1 + 4 program envisages passing the general skills test in Armenian, Azerbaijani, Abkhazian, Ossetian languages ​​and the possibility of obtaining higher education in case of point accumulation. Young people have a unique opportunity to take a one-year course in Georgian language, and should they accumulate 60 credits, have the capability to continue their studies on any course of their preference.
During the event, the results of an information campaign on access to vocational and higher education for ethnic minorities were presented, as well as awarding young people who participated in the campaign. Acting State Minister for Reconciliation and Civic Equality, Lia Gigauri and Deputy Head of the Office for Democracy, Governance and Social Development, Laura Berger, TSU Rector, Giorgi Sharvashidze and Education Specialist, Natia Gorgadze took part in the panel discussion.
The project was organized by the Office of the State Minister for Civic Equality within the framework of the Tolerance, Civic Awareness, and Integration Support Program.