ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე ნუნუ მიცკევიჩი აჭარის რეგიონის უმაღლესი სასწავლებლების სიახლეებს ადგილზე გაეცნო
03.08.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა, აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში ვიზიტის ფარგლებში, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები მოინახულა და ახალი სასწავლო  წლის დაწყებამდე  უნივერსიტეტებში დანერგილ სიახლეებს გაეცნო.
მინისტრის მოადგილემ აკადემიური პერსონალისგან ყველა იმ პროექტის შესახებ მიიღო ინფორმაცია, რომელიც უნივერისტეტებში უკვე დაინერგა და ამჟამად განხორიცელების პროცესშია. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა ელექტრონული სწავლების ახალ პროექტებზე, რომლებიც ახალ სასწავლო წელს კიდევ უფრო გაძლიერდება.
მინისტრის მოადგილე ადგილზე გაეცნო ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ასევე, ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიის, ბათუმის ხელოვნების სასწავლო უნივერსიტეტის, ბაუ – ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტისა და სხვა სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტების სიახლეებს და სწავლა-სწავლების კიდევ უფრო გასაძლიერებლად, საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის გაზიარების თაობაზე რეკომენდაციები შესთავაზა.
ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ნუნუ მიცკევიჩი ელექტრონული სწავლების იმ ახალი სერვისების შესახებ პრეზენტაციას დაესწრო, რომელიც სტუდენტთა ხელშეწყობისთვის უკვე დაინერგა და ეს პროცესი კიდევ გრძელდება. მინისტრის მოადგილემ დეტალური ინფორმაცია მოისმინა ასევე სტუდენტურ სერვისებზე – საქართველოში პირველად, უნივერსიტეტში შეიქმნა ინოვაციური სტუდენტური პორტალი portal.bsu.edu.ge, რომლის საშუალებით სტუდენტები ოპერატიულად იღებენ ინფორმაციას როგორც სტუდენტურ პროექტებზე, ასევე  ვაკანსიებზე, სტაჟირებაზე და ა.შ. პორტალი მოიცავს ბაზას, რომლის საშუალებით კომპანიები და ორგანიზაციები დასაქმების მიზნით მოკლე ვადაში უკავშირდებიან სტუდენტებსა და კურსდამთავრებულებს.
ნუნუ მიცკევიჩმა ასევე ადგილზე დაათვალიერა თანამედროვე სტანდარტების ახალი სასწავლო კორპუსი, რომლის მშენებლობა უკვე დასრულდა და ამჟამად ინტერიერის მოწყობა მიმდინარეობს. შენობის პირველ სართულზე ტექნოპარკი, ხოლო მეორე და მესამე სართულზე პროფესიული პროგრამების მართვისა და უწყვეტი განათლების ცენტრი განთავსდება, რომელიც ფუნქციონირებას შემოდგომაზე დაიწყებს.
ევროპული სტანდარტების 200 მობინადრეზე გათვლილ ოთხსართულიან სტუდენტთა საცხოვრებელში განთავსებულია როგორც საკონფერენციო დარბაზი, ასევე თავისუფალი სივრცეები, ბიბლიოთეკა, ლიფტი, დაცვის ოთახი, სამრეცხაო-საშრობი და ა.შ. სპეციალური საჭიროების პირთათვის გათვალისწინებულია  ადაპტირებული ბლოკები.
დისტანციური  სწავლებისა და საქმისწარმოების  პროცესის სრულყოფილად წარმართვის  უზრუნველსაყოფად ბათუმის სახელწიფო საზღვაო აკადემიის ელექტრონული პორტალი სრულად იძლევა შესაძლებლობას სინქრონულ და ასინქრონულ რეჟიმში წარიმართოს საგანმანათლებლო პროცესი. ZOOM-ის პლატფორმა, აკადემიურ და მოწვეულ პერსონალს სრულად აძლევს ვიდეო კონსულტაციის ჩაწერის შესაძლებლობას, რომელიც სტუდენტებისთვის   ნებისმიერ დროს ხელმისაწვდომია. 2020 წლის ბოლოსთვის ბათუმის საზღვაო აკადემიას თანამედროვე სტანდარტების საწვრთნელი აუზი ექნება, რომელიც აკადემიის სტუდენტებსა და მოქმედ მეზღვაურებს საშუალებას მისცემს სავალდებულო პრაქტიკული წვრთნები საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციის (IMO) მიერ შემუშავებული სტანდარტების შესაბამისად გაიარონ. ბათუმის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიის ფილიალის მშენებლობა მიმდინარეობს ასევე ფოთში, რომელიც  2021 წლიდან გაიხსნება და ის 1000 სტუდენტზეა გათვლილი.
ახალი სასწავლო წლისთვის ემზადება ბათუმის ხელოვნების სასწავლო უნივერსიტეტი, სადაც კვლავ აქტიურად გრძელდება სახელოვნებო დარგის მაღალკვალიფიციური კადრების მომზადება, რაც ხელს შეუწყობს ხელოვნებისა და კულტურის მიმართულებით სასწავლო, კვლევითი და შემოქმედებითი პროცესების განვითარებას.
ბაუ – ბათუმის საერთაშორისო უნივერსიტეტს, რომლის პრიორიტეტია თეორიული ცოდნის გაღრმავება კლინიკური აზროვნებითა და კლინიკური უნარებით,  დისტანციური სწავლების გამოცდილება 2015 წლიდან აქვს, რის გამოც მარტივად მოხდა პროცესის სრულად გადაყვანა დისტანციურ სწავლებაზე. დისტანციური სწავლებისას არსებული სიძნელეების დაძლევის  გზების ძიებისა და გამოცდილების გაზიარების მიზნით, უნივერსიტეტი სხვა სამედიცინო სკოლებთან ერთად პერმანენტულად მონაწილეობს დისტანციურ ვებინარებში.
ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე სამინისტროს ინიციატივით დაგეგმილია რექტორთა საბჭო, სადაც უმაღლესი სასწავლებლები კიდევ უფრო დეტალურ ინსტრუქციებს მიიღებენ.

The Deputy Minister received information from the academic staff about all the projects that have already been introduced at the universities and the ones that are currently underway. Particular attention was paid to new e-learning projects that will be further strengthened from the new academic year.
Additionally, the Deputy Minister got acquainted with the news of Batumi Shota Rustaveli State University, as well as Batumi State Maritime Academy, Batumi Art University, Bau-Batumi International University and other state and private universities and offered recommendations on sharing international best practices to further enhance teaching and learning.
Furthermore, Nunu Mitskevichi attended a presentation at Batumi Shota Rustaveli State University about the new e-learning services that have already been introduced to support students. For the first time in Georgia, an innovative student portal - portal.bsu.edu.ge was created, through which, students receive information on their projects, as well as job openings, internships, etc. The portal also includes a database through which companies and organizations connect with students and graduates in a short period of time for employment opportunities.
Moreover, Nunu Mitskevichi also inspected the new training building, constructed according to the modern standards. The building will feature a Technopark,  located on the first floor of the building, whereas, the Center for Vocational Program Management and Continuing Education will be located on the second and third floors. The new training institution will start operations in Autumn.
Additionally, the four-storey dormitory for 200 residents, will feature a conference hall, as well as free spaces, a library, an elevator, a security room, laundry, and drying rooms, etc. Adapted blocks are provided for people with special needs.
To ensure the perfect management of the distance learning and business correspondence, the electronic portal of the Batumi State Maritime Academy fully provides the opportunity to conduct the educational process in a synchronous and asynchronous mode. The ZOOM platform gives full academic video conferencing to academic and visiting staff, and it is available to students at any time. By the end of 2020, the Batumi Maritime Academy will have a modern standard training pool, which will allow the students and current sailors of the academy to pass the mandatory practical training in accordance with the standards developed by the International Maritime Organization (IMO). The construction of a branch of the Batumi State Maritime Academy is also underway in Poti, which will open in 2021 and is designed for 1000 students.
Additionally, Batumi University of Arts is preparing for the new academic year. The institution is heavily focusing on training a highly qualified personnel in the field of arts, which will contribute to the development of educational, cognitive, creative and research activities in the field of art and culture.
Bau - Batumi International University, whose priority is to deepen theoretical knowledge with clinical thinking and clinical skills, has a solid experience in distance learning since 2015. The university, along with other medical institutions, permanently participates in webinars, to share the experience in overcoming the difficulties of distance learning.
Before the start of the new academic year, a board of university rectors will receive more detailed instructions by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.