საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და ევროპულ ბიზნეს ასოციაციას შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. აღნიშნულ მემორანდუმს მინისტრის მოადგილემ თამარ ქიტიაშვილმა და ასოციაციის გენერალური დირექტორის მოადგილემ მარიამ ქუჩულორიამ მოაწერეს ხელი.
თამარ ქიტიაშვილი: „დღეს მნიშვნელოვანი დღეა, რადგან გავაფორმეთ მემორანდუმი ევროპულ ბიზნეს ასოციაციასთან. ამ ორგანიზაციამ თავის ბაზაზე შექმნა სერვისები ბიზნეს სუბიექტებისათვის, რათა მათ მარტივად შეძლონ მომზადება-გადამზადების პროგრამის განხორციელებაში ჩართვა. ამ ტიპის თანამშრომლობა ბიზნეს გაერთიანებებთან არის მართლაც საკვანძოდ მნიშვნელოვანი, რადგან ხელს უწყობს, ერთი მხრივ, კერძო სექტორის ჩართვას პროფესიულ განათლებაში და, მეორე მხრივ – ამ სფეროს პოპულარიზაციას, რაც ყველაზე მთავარია, ზრდის პროფესიული განათლების ხარისხს.“
მემორანდუმი მიზნად ისახავს თანამშრომლობის გაძლიერებას პროფესიული განათლების სფეროში. კერძოდ, მხარეების შეთანხმების თანახმად, ასოციაცია საკონსულტაციო სერვისს გაუწევს კერძო სექტორს, რათა გამარტივდეს კერძო კომპანიების პროფესიული მომზადება/გადამზადების სისტემაში ჩართვა.
ზრდასრულთა განათლების სისტემის განვითარება საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ინიციატივით 2019 წლიდან დაიწყო. სერვისის მიწოდების პროცესის გამარტივებისათვის შეიქმნა სპეციალური ელექტრონული პლატფორმა http://tvet.emis.ge/, რომლის საშუალებითაც ნებისმიერ დაინტერესებულ პროვაიდერს (მათ შორის კერძო სექტორს) შეუძლია გააკეთოს განაცხადი მოკლევადიანი პროფესიული მომზადება/გადამზადების პროგრამების განხორციელების უფლების მოპოვებისათვის. ასევე, ელექტრონულად მიმდინარეობს მსმენელთა რეგისტრაცია პროფესიული მომზადება/გადამზადების პროგრამებზე შემდეგ ელექტრონულ პლატფორმაზე vet.emis.ge.

The Ministry will cooperate with the European Business Association in the field of vocational education
04.08.2020
Tamar Kitiashvili: “Today is an important day, as we signed a memorandum with the European Business Association. This type of cooperation with business associations is really crucial because it helps, on the one hand, to involve the private sector in vocational education and, on the other hand, to popularize this field, and most importantly, to raise the quality of vocational education.”
The memorandum aims to strengthen cooperation in the field of vocational education. According to the agreement of the parties, the Association will provide consulting services to the private sector in order to facilitate the involvement of private companies in the vocational training / retraining system.
The development of the adult education system started in 2019, owing to the initiative of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia. To simplify the service delivery process, a special electronic platform http://tvet.emis.ge/ has been created, through which any interested provider (including the private sector) can apply for the right to implement short-term vocational training / retraining programs. Also, students are being registered electronically for vocational training / retraining programs on the following electronic platform vet.emis.ge.