ნუნუ მიცკევიჩი აჭარის რეგიონში სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლებს შეხვდა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ნუნუ მიცკევიჩმა, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრთან მაია ხაჯიშვილთან  და ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორთან მერაბ ხალვაშთან ერთად აჭარის რეგიონში სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტები დაათვალიერა, მათ მიღწევებს გაეცნო და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლებთან იმ საჭიროებებზე იმსჯელა, რაც მეცნიერების განვითარებისთვის აუცილებელია.
სამეცნიერო წრეებთან გამართულ შეხვედრებზე საუბარი შეეხო საქართველოში  მეცნიერების განვითარების ხელშეწყობას, ახლო მომავალში გადასადგმელ ნაბიჯებს და მეცნიერების მენეჯმენტის სრულყოფის საკითხებს.
როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, მეცნიერების განვითარების პოლიტიკის შემუშავების პროცესში სამინისტროს ერთ-ერთ მთავარ მიზანს პრიორიტეტული მიმართულებების განსაზღვრა და წარმატებული სამეცნიერო ჯგუფების გამოვლენა წარმოადგენს. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი კი ნიჭიერი ახალგაზრდების ხელშეწყობაა, რაშიც ღვაწლმოსილ  მეცნიერებს უზარმაზარი როლი და პასუხისმგებლობა აკისრიათ. ამიტომ, ყველაფერი უნდა გაკეთდეს იმისათვის, რომ საერთაშორისო პროექტებში მათი ჩართულობა გაიზარდოს - სტრატეგიულად მნიშვნელოვან კვლევებს ქვეყნის ეკონომიკის განვითარებისთვის უზარმაზარი  მნიშვნელობა აქვს.
ნუნუ მიცკევიჩმა სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებების წარმომადგენლებს ინფორმაცია მიაწოდა ასევე უმაღლესი განათლების შედეგებზე ორიენტირებული დაფინანსების ახალ მოდელზე, რომელშიც მნიშვნელოვნად გაიზრდება მეცნიერთა დაფინანსების წილი. ამასთანავე, ევროკავშირის მომდევნო ჩარჩო პროგრამა Horizon Europe  და მასში საქართველოს უნივერსიტეტებისა და სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებების მონაწილეობის წარმატების მაჩვენებლის გაუმჯობესების მექანიზმებიც გააცნო.
მინისტრის მოადგილე ადგილზე გაეცნო აგრარული და მემბრანული ტექნოლოგიების სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის მუშაობას, რომელიც საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინიტროს მხარდაჭერით გარემონტდა და აღიჭურვა. აღსანიშნავია, რომ ის ერთადერთი ინსტიტუტია რომელიც მუშაობს მემბრანული ტექნოლოგიური პროცესების სხვადასხვა მიმართულებაზე: მაღალსელექტიური პოლიმერული მემბრანების შექმნაზე, შესწავლაზე, სრულყოფაზე, მემბრანული დანადგარების დამზადებასა და მათ დანერგვაზე სხვადასხვა დაწესებულებაში (სამედიცინო, ქიმიურ-ფარმაცევტულ ქარხნებში, გადამამუშავებელი მრეწველობის, აგროსამრეწველო სფეროს ცალკეულ დარგებსა და ფირმებში), თუ ინდივიდუალური მოხმარებისათვის. ინსტიტუტის არსებობის მანძილზე, აგრარული მიმართულებით შემუშავებულია 100-ზე მეტი ტექნოლოგია ციტრუსოვანთა ნაყოფის სასაქონლო და სამრეწველო გადამუშავების მიმართულებით.
მინისტრის მოადგილემ ქობულეთში ფიტოპათოლოგიისა და ბიომრავალფეროვნების ინსტიტუტის ახლადდასრულებული კორპუსი დაათვალიერა, რომელიც 5 ჰექტარ მიწის ნაკვეთზეა განთავსებული. სამსართულიანი კორპუსი სრულად შეესაბამება საერთაშორისო სტანდარტებს და სრულადაა გათვალისწინებული კვლევითი სფეროს სპეციფიკისთვის საჭირო ინფრასტრუქტურა.  ინსტიტუტში, რომელიც 1959 წელს დაარსდა, მცენარეთა დაცვისა და სურსათის უვნებლობის მიმართულებით ქვეყნისთვის სტრატეგიული მნიშვნელობის კვლევები  ხორციელდება. მათ ბაზაზე კი განათლებას იღებენ ბაკალავრები, მაგისტრები და დოქტორანტები, რომლებიც უმნიშვნელოვანეს პროექტებში ცნობილ მეცნიერებთან ერთად მონაწილეობენ.
შეხვედრის დასასრულს ნუნუ მიცკევიჩმა ხაზი გაუსვა, რომ სამეცნიერო წრეებთან შეხვედრები სისტემატურად გაგრძელდება, რადგან მეცნიერების რეფორმის ფარგლებში, მათი გამოცდილების გაზიარება უმნიშვნელოვანესია.

Nunu Mitskevichi met with representatives of scientific circles in Adjara region
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Nunu Mitskevichi, together with the Minister of Education, Culture and Sports of the Autonomous Republic of Adjara, Maia Khajishvili and the Rector of Batumi Shota Rustaveli State University, Merab Khalvashi visited the scientific-research institutes, where different needs and requirements were discussed, essential for the development of science.
During the meeting, the participants also discussed the process of science promotion in Georgia, the necessary steps to be taken in the coming future and the issues of improving general science management and governance.
As the Deputy Minister noted, one of the main goals of the Ministry, in the process of developing a science development policy, is to identify priority areas and successful scientific groups. It is especially important to support talented young people. Therefore, everything must be done to increase their involvement in international projects - strategically important research is of great importance for the development of the country's economy.
Furthermore, Nunu Mitskevich briefed the representatives of scientific-research institutions on the new model of funding focused on the results of higher education, which will significantly increase the share of funding for scientists. Additionally, the next EU framework program Horizon Europe and the mechanisms for improving the success rate of participation for Georgian universities and research institutions were introduced.
Moreover, the Deputy Minister got acquainted with the important work of the Scientific-Research Institute of Agrarian and Membrane Technologies, which was recently renovated and equipped with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia. Notably, it is the only institute that works in various areas of membrane technological processes: creation, study, refinement, fabrication and implementation of membrane selective polymer membranes in various institutions (medical, chemical-pharmaceutical factories, processing industry, individual processing plants, etc). In its entire history of existence, the institute developed more than 100 technologies in the field of commodity and insdustrial processing of citrus fruits.
The Deputy Minister inspected the newly completed building of the Institute of Phytopathology and Biodiversity in Kobuleti, which is located on a 5-hectare plot of land. The three-storey building fully complies with international standards and fully provides the necessary infrastructure for the specifics of the research field. The institute, founded in 1959, conducts research of strategic importance for the country in the field of plant protection and food safety. The institute provides bachelors, masters, and PhD programs, with the possibility to involve its students in important international projects with well-known scientists.
At the end of the meeting, Nunu Mitskevichi emphasized that the meetings with the scientific community will continue systematically, as the sharing of experience is of crucial importance.