ბათუმი-თბილისის XII საერთაშორისო ფესტივალი „ღამის სერენადები“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში ფესტივალ „ღამის სერენადებისადმი“ მიძღვნილი პრესკონფერენცია გაიმართა. ფესტივალის ფარგლებში დაგეგმილი კონცერტებისა და საინტერესო სიახლეების შესახებ სამინისტროს კულტურის დეპარტამენტის უფროსმა ნანა დოლიძემ,  ქ. თბილისის მერიის კულტურის, განათლების, სპორტისა და ახალგაზრდობის სამსახურის უფროსის მოადგილემ მაკა ნასრაშვილმა, ფესტივალის დირექტორმა ნინა ცაგარელმა და ფესტივალის მთავარმა დირიჟორმა ვახტანგ მაჭავარიანმა ისაუბრეს.
ბათუმი-თბილისის მეთორმეტე საერთაშორისო ფესტივალი „ღამის სერენადები" კორონავისურის პანდემიით განპირობებული რეგულაციებისა და მსოფლიოში არსებული საფესტივალო გამოცდილების გათვალისწინებით,  წელს განსხვავებული ფორმატით ჩატარდება. ბათუმში დაგეგმილ კონცერტს მაყურებელი საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიის პირდაპირი ეთერით იხილავს, ხოლო თბილისის კონცერტებს – „ლაივსტრიმის“ საშუალებით. საკონცერტო საღამოებზე კლასიკური მუსიკის შედევრები შესრულდება და ასევე თანამედროვე ქართველი კომპოზიტორების ნაწარმოებების პრემიერა შედგება.
ფესტივალი ტრადიციულად გაიხსნება ქალაქ ბათუმში, 27 აგვისტოს, ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის პროფესიული სახელმწიფო დრამატული თეატრის დიდ სცენაზე. საკონცერტო საღამო ცნობილი ქართველი კომპოზიტორისა და პედაგოგის – სულხან ცინცაძის 95 წლის იუბილეს მიეძღვნება. კონცერტში მონაწილეობას  მიიღებს ეროვნული და საერთაშორისო კონკურსების ლაურეატი თამარ ლიჩელი (ფორტეპიანო),  გია ყანჩელის სახელობის სიმებიან კვარტეტთან ერთად.
2 და 4 სექტემბერს საკონცერტო საღამოები თბილისში გაიმართება, რომლებშიც მონაწილეობას მიიღებს ლიანა ისაკაძის მიერ შექმნილი ფესტივალის საბაზო ორკესტრი „საქართველოს ვირტუოზები", ფესტივალის მთავარი დირიჟორი ვახტანგ მაჭავარიანი, სოლისტები – სანდრო ნებიერიძე, ლიზა ჩხაიძე, ელენე შავერზაშვილი.
აღსანიშნავია, რომ წლევანდელი ფესტივალის ფარგლებში გაიმართება 3 ქართველი კომპოზიტორის მიერ შექმნილი კლასიკური ნაწარმოების საპრემიერო შესრულება:
1. სანდრო ნებიერიძის კონცერტი – სპეციალურად ბათუმი-თბილისის მეთორმეტე ფესტივალის „ღამის სერენადებისათვის“, ფესტივალის სამხატვრო ხელმძღვანელის გიორგი ისაკაძის დაკვეთით შექმნილი ნაწარმოების – „კონცერტი N2 ფორტეპიანოსა და სიმებიანი ორკესტრისათვის“.
2. გიორგი შავერზაშვილის „კონცერტი ფორტეპიანოსა და კამერული ორკესტრისათვის N4“, რომელიც ავტორმა ფესტივალის მთავარი დირიჟორის ვახტანგ მაჭავარიანის დაკვეთით შექმნა და თავის ქალიშვილს მიუძღვნა (ფესტივალის ფარგლებში ფორტეპიანოს პარტიას სწორედ კომპოზიტორის ქალიშვილი – ელენე შავერზაშვილი შეასრულებს).
3. ჯიმშერ ჩხაიძის ნაწარმოები „სენტიმენტები“ კამერული ორკესტრისა და არფისთვის, რომლის საერთაშორისო პრემიერა გერმანიაში  2011 წელს შედგა, ხოლო წლევანდელ ფესტივალზე ნაწარმოების ქართული პრემიერა გაიმართება.
ფესტივალის ფარგლებში აღინიშნება გამოჩენილი ქართველი კომპოზიტორისა და პედაგოგის, სულხან ცინცაძის 95 წლის და კომპოზიტორის ლუდვიგ ვან ბეთჰოვენის 250 წლის იუბილეები.
საერთაშორისო ფესტივალი „ღამის სერენადები“ 1982 წელს ცნობილი ქართველი მევიოლინესა და დირიჟორის, ლიანა ისაკაძის, ინიციატივით აფხაზეთში დაარსდა. 1991 წელს განვითარებული მოვლენების გამო ფესტივალმა თავისი არსებობა შეწყვიტა და მხოლოდ 18 წლის შემდეგ, 2009 წელს, შავი ზღვისპირეთის ულამაზეს ქალაქ ბათუმში გახდა შესაძლებელი მისი აღდგენა. ფესტივალის დამაარსებელია ლიანა ისაკაძე, სამხატვრო ხელმძვანელი გიორგი ისაკაძე. ფესტივალის მთავარი დირიჟორი მაესტრო ვახტანგ მაჭავარიანი, ფესტივალის დირექტორი ნინა ცაგარელი.
ბათუმი-თბილისის XII საერთაშორისო ფესტივალის „ღამის სერენადები“ მხარდამჭერები არიან:  საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, ქალაქ ბათუმის მერია, ქალაქ თბილისის მერია, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო.
ღონისძიების ორგანიზატორია კომპანია „არტ ალიანსი“. ფესტივალის ოფიციალური მზღვეველია – კომპანია „არდი“. პარტნიორები: გერმანიის საელჩო, ბათუმის ილია ჭავჭავაძის სახელობის დრამატული თეატრი; კომპანია ,,პსპ“; ღვინის კომპანია „Georgian Unique Wine”; კომპანია „სარაჯიშვილი“; პარფიუმერულ მაღაზიათა ქსელი ,,ლუტეცია“, ,,არომატეკა“. პროექტის მედიამხარდამჭერები: აჭარის ტელევიზია; საქართველოს პირველი არხი; ტელეიმედი; TV პირველი; „არტარეა“; ახალი ამბების სააგენტი „Pia.ge”; „ამბები.GE“; საინფორმაციო სააგენტო „პრაიმ–ტაიმი“; საინფორმაციო სააგენტო „GHN“, ინტერნეტ მედია ჯგუფი – ,,ITV”, ,,droni.ge” და ,,presa.ge”, ინგლისურენოვანი გაზეთი ,,Georgia Today“; ინგლისურენოვანი ყოველდღიური გამოცემა ,,Messenger”; ,,ჯორჯიან პრესი“; ვიდეო–პორტალი ,,Myvideo.ge”; ჟურნალი „სარკე“; გაზეთი „აჭარა“; რადიო „ფორტუნა“ და პორტალი fortuna.ge.

A press conference dedicated to the festival - "Night Serenades" was held at the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia. Nana Dolidze, Head of the Culture Department of the Ministry, spoke about the concerts and interesting news planned within the framework of the festival. Maka Nasrashvili, Deputy Head of the Culture, Education, Sport and Youth Service of Tbilisi City Hall, Nina Tsagareli, Director of the Festival and Vakhtang Machavariani, Chief Conductor of the Festival also spoke during the press conference.
The 12th Batumi-Tbilisi International Festival – “Night Serenades" will be held in a different format this year, considering the regulations caused by the COVID-19 pandemic.
The festival will traditionally open in Batumi on August 27, on the big stage of the Ilia Chavchavadze Professional State Drama Theater of Batumi. The concert evening is dedicated to the 95th anniversary of the famous Georgian composer and teacher - Sulkhan Tsintsadze. Laureate of national and international competitions Tamar Licheli (piano) will take part in the concert together with Gia Kancheli String Quartet.
Concerts  will be held on September 2 through September 4 in Tbilisi, within which, the orchestra “Georgian Virtuosos” created by Liana Isakadze will perform.
It should be noted that within the framework of this year's festival, the premiere performance of a classic work created by 3 Georgian composers will be held:
1. Concert of Sandro Nebieridze - specially for the 12th Batumi-Tbilisi Festival "Night Serenades", the work created by the order of the artistic director of the festival Giorgi Isakadze - "Concerto for Piano N2 and String Orchestra".
2. Giorgi Shaverzashvili's "Concerto for Piano and Chamber Orchestra N4", which was created by the author by the order of the festival's chief conductor Vakhtang Machavariani and dedicated to his daughter.
3. Jimsher Chkhaidze's work "Sentiments" for chamber orchestra and harp, whose international premiere took place in Germany in 2011.
The festival celebrates the 95th anniversary of the famous Georgian composer and teacher, Sulkhan Tsintsadze and the 250th  anniversary of the composer Ludwig van Beethoven.
The international festival "Night Serenades" was established in 1982 in Abkhazia by the initiative of the famous Georgian violinist and conductor, Liana Isakadze. Due to the tragic events of 1991, the festival ceased to exist and only 18 years later, in 2009, in the beautiful Black Sea city of Batumi, it became possible to restore it. The founder of the festival: Liana Isakadze, the artistic director: Giorgi Isakadze. The main conductor of the festival: Maestro Vakhtang Machavariani, the director of the festival: Nina Tsagareli.
Supporters of the XII Batumi-Tbilisi International Festival "Night Serenades" are: Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Batumi City Hall, Tbilisi City Hall, Ministry of Education, Culture and Sport of the Autonomous Republic of Adjara.