ევროპელი ექსპერტების ჩართულობით განათლებისა და მეცნიერების სტრატეგიის შემუშავების პროცესის დასაგეგმად სემინარი გაიმართა
07.08.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ორგანიზებითა და ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „საჯარო მმართველობის რეფორმის მხარდაჭერა საქართველოში (PAR)“ ხელშეწყობით განათლებისა და მეცნიერების განვითარების 2022-2030 წლების სტრატეგიის შემუშავების პროცესის ეფექტურად დაგეგმვის მიზნით ორდღიანი სემინარი გაიმართა.
სემინარი სახელწოდებით „განათლებისა და მეცნიერების 2022-2030 წლების სტრატეგიის შემუშავების პროცესის განვითარება“ 6-7 აგვისტოს, წინანდალში ჩატარდა და მასში მონაწილეობა განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილეებმა – ეკატერინე დგებუაძემ, ნუნუ მიცკევიჩმა და ლევან ხარატიშვილმა, სამინისტროს დაქვემდებარებული სსიპ-ების ხელმძღვანელებმა და დონორი ორგანიზაციების/პროექტების წარმომადგენლებმა მიიღეს.
ეკატერინე დგებუაძე: „სამინისტრო აფასებს წინა წლების სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმას. შეხვედრაზე გვექნება წარმოდგენილი პრეზენტაცია იმ ღონისძიებების შესახებ, რომლებიც განათლების მიმართულებით უკვე განხორციელდა და დავიწყებთ მუშაობას ახალი დოკუმენტის შემუშავების პროცესის დასაგეგმად. მოგეხსენებათ, მთავრობისთვის განათლება პრიორიტეტს წარმოადგენს და, შესაბამისად, ახალ სტრატეგიულ დოკუმენტში განსაკუთრებული ყურადღება მიექცევა განათლების ხარისხის, ხელმისაწვდომობისა და უწყვეტობის უზრუნველყოფას.“
„დღეს ჩვენ შევიკრიბეთ ორდღიან სამუშაო შეხვედრაზე, რათა განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელი შევუწყოთ ახალი ერთიანი საგანმანათლებლო სტრატეგიის განხილვის პროცესის დაწყებაში. აღნიშნული ღონისძიება ტარდება ევროკავშირისა და საქართველოს შორის გაფორმებული „საჯარო მმართველობის რეფორმის პროგრამის“, კერძოდ, მისი ექსპერტული, ტექნიკური დახმარების პროექტის ფარგლებში. განათლების სამინისტრო არის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ბენეფიციარი ჩვენი მრავალმილიონიანი პროგრამის. იქედან გამომდინარე, რომ სახელმწიფოსთვის განათლება, ადამიანური კაპიტალის განვითარება ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანეს სტრატეგიულ  მიმართულებას წარმოადგენს, საჯარო მმართველობის რეფორმა განათლების რეფორმის გარეშე ცხადია, ვერ იქნება წარმატებული“, – განაცხადა საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის პროგრამის ოფიცერმა ნინო ყოჩიშვილმა.
სემინარის მონაწილეებმა განათლებისა და მეცნიერების მიმართულებით სტრატეგიული მიზნები გამოკვეთეს და სტრატეგიის შემუშავების დაგეგმვის პროცესში, სამინისტროსთვის ტექნიკური დახმარების გაწევის კუთხით, ევროკავშირის „საჯარო მმართველობის რეფორმის პროექტის“ როლზე იმსჯელეს.
ღონისძიების ფარგლებში მინისტრის მოადგილეებმა განათლებისა და მეცნიერების 2017-2021 წლების სტრატეგიის განხორციელების შედეგად სისტემაში გამოვლენილი გამოწვევებისა და მიღწევების შესახებ პრეზენტაციები წარადგინეს და სამინისტროს სამომავლო პოლიტიკის შესახებ ისაუბრეს. პრეზენტაციების ბოლოს სემინარის მონაწილეებმა სისტემაში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით დისკუსია გამართეს.
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „საჯარო მმართველობის რეფორმის მხარდაჭერა საქართველოში“ ექსპერტებმა სემინარში მონაწილეობა ზუმის საშუალებით მიიღეს, პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და მონაწილეებს ევროპის ქვეყნების განათლების წარმატებული სტრატეგიები და რეფორმები გააცნეს.
სემინარის დასასრულს მხარეებმა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სტრატეგიის შემუშავების პროცესის სამოქმედო გეგმა დასახეს.

A seminar was held with the involvement of European experts to plan the process of developing Education and Science Strategy
The seminar entitled "Developing the strategy for Sducation and Science 2022-2030" was held on August 6-7 in Tsinandali and was attended by Deputy Ministers of Education, Science, Culture and Sport - Ekaterine Dgebuadze, Nunu Mitskevich and Levan Kharatishvili. As we; as various representatives of donor organizations.
Ekaterine Dgebuadze: “The Ministry effectively evaluates the strategy and action plan of the previous years. During the meeting we will hold a summary presentation about the measures that have already been implemented in the field of education and therefore, we will now commence to work on the process of developing a new document. As you know, education is a top priority for the government and, therefore, the new strategic document will pay special attention to ensuring the quality, accessibility and continuity of education.
“Today we gathered for a two-day workshop to assist the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia in starting the process of discussing a new unified educational strategy. This event is held within the framework of the "Public Administration Reform Program" signed between the EU and Georgia. The Ministry of Education is one of the key beneficiaries of our multimillion-dollar program. Given that education and human capital development is one of the most important strategic directions for the state, public administration reform without education reform will obviously not be successful" - stated Nino Kochishvili, EU Program Officer in Georgia.
The participants of the seminar outlined the strategic goals in the field of education and science and discussed the role of the EU "Public Administration Reform Project" in providing technical assistance to the Ministry in the planning process of the strategy development.
Furthermore, during the event, the Deputy Ministers held presentations on the challenges and achievements identified in the system as a result of the implementation of the Education and Science Strategy 2017-2021 and talked about the future policy of the Ministry. Towards the end, the seminar participants discussed the ongoing processes in the education system.
Experts from the EU-funded project "Support to Public Administration Reform in Georgia" participated in the seminar through Zoom software, talked about the importance of the project and introduced the participants to successful education strategies and reforms in European countries.
At the end of the seminar, the parties outlined an action plan for the process of developing Georgia's education and science strategy.