რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურ დირექტორად ჯაბა სამუშია დაინიშნა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სსიპ შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორის ვაკანტური თანამდებობის დასაკავებლად გამოცხადებული კონკურსის შედეგად რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალურ დირექტორად ჯაბა სამუშია დაინიშნა.
„რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის პრიორიტეტი იქნება ქვეყნის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანი სამეცნიერო პროექტების დაფინანსება და ხელშეწყობა, კონკურსების ადმინისტრირების გამჭვირვალე და სამართლიანი, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი პროცესის უზრუნველყოფა, არსებული პრობლემებისა და გამოწვევების დაძლევა, საქართველოს მეცნიერების ღირსეული ინტეგრირება საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში, მეცნიერების პოპულარიზაცია. ამასთან, მეცნიერების ყველა მიმართულებას მიენიჭება სათანადო მნიშვნელობა, რუსთაველის ფონდი ჭეშმარიტი მეცნიერების, სამეცნიერო აზრის სამსახურში იქნება”- განაცხადა ჯაბა სამუშიამ.
ჯაბა სამუშია არის ისტორიის მეცნიერებათა აკადემიური დოქტორი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სრული პროფესორი; ჟურნალ “ისტორიანის” მთავარი რედაქტორი; ქ. ტორუნის (პოლონეთის რესპუბლიკა) აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტის (Institutum Orientalium) ჟურნალის - „Studia Orientalne” სამეცნიერო საბჭოს წევრი. ვარშავის უნივერსიტეტის (The University of Warsaw) უმაღლესი ჯილდოს – საუნივერსიტეტო მედლის მფლობელი. არის 200 -ზე მეტი სამეცნიერო ნაშრომის, მათ შორის, 25 წიგნის, სასკოლო სახელმძღვანელოებისა და სალექციო კურსების ავტორი. 2018 წლიდან დღემდე იყო რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორის მოადგილე.
შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდის მიზანია ქვეყანაში მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების სისტემის განვითარება, ინოვაციური სამეცნიერო კვლევების ხარისხის, მნიშვნელობისა და კონკურენტუნარიანობის ზრდის უზრუნველყოფით მეცნიერთა ახალი თაობების მომზადება, საქართველოს სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუციებისა და სამეცნიერო საზოგადოების კვლევითი პოტენციალის ზრდა და საერთაშორისო სამეცნიერო სივრცეში საქართველოს მეცნიერთა ინტეგრირების ხელშეწყობა.

Jaba Samushia was appointed General Director of the Rustaveli National Science Foundation
The top priority of the Rustaveli National Science Foundation will be to finance and promote important scientific projects for the development of the country, to ensure a transparent and fair administration of competitions, to meet the existing international standards, to overcome the existing problems and challenges, and to integrate Georgian science into the international scientific space. At the same time, all directions of science will be given due importance, the Rustaveli Foundation will be in the service of true science, scientific thought" - stated Jaba Samushia.
Jaba Samushia is an Academic Doctor of History, Full Professor at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University; Editor-in-Chief of the magazine "Historian";  Member of the Scientific Council of the Journal of the Institute of Oriental Studies (Institutum Orientalium) of Torun (Republic of Poland) - "Studia Orientalne". As well as the proud recipient of the highest reward of the University of Warsaw – University Medal. Additionally, he is the author of more than 200 scientific papers, including 25 books, textbooks, and lecture courses. From 2018 onwards, he has been the Deputy General Director of the Rustaveli National Science Foundation.
The goal of the Shota Rustaveli Georgian National Science Foundation is to develop the system of science, technology, and innovation in the country, to prepare new generations of scientists to ensure the growth of quality, importance, and competitiveness of innovative scientific research.