ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი სტუდენტების მისაღებად მზად არის
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) დაათვალიერა. პრემიერთან ერთად, 153 ჰექტარზე გაშენებული უნივერსიტეტის ულტრათანამედროვე აკადემიური კორპუსები, ბიბლიოთეკები, კაფეტერიები, კეთილმოწყობილი სპორტული და საგზაო ინფრასტრუქტურა, საერთო სამუშაო სივრცეები და სტუდენტურ საცხოვრებლები განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრმა ეკატერინე ტიკარაძემ, უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ და საქველმოქმედო ფონდ „ქართუს“ გამგეობის თავმჯდომარემ ნიკო ჩხეტიანმა მოინახულეს. ღონისძიებას ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებიც ესწრებოდნენ.
მიხეილ ჩხენკელი: „მინდა დიდი სიხარულით მოგახსენოთ, რომ სექტემბერში ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში იწყება აქტიური აკადემიური ცხოვრება - უნივერსიტეტი მიიღებს პირველ სტუდენტებს და ყველანი მოუთმენლად ველით იმ დღეს, როდესაც გაიხსნება უნივერსიტეტი.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი გახლავთ ჭეშმარიტად მსოფლიო დონის უნივერისტეტი, რომლის იდეისა და კონცეფციის ავტორია ბატონი ბიძინა ივანიშვილი. ამ რანგისა და მასშტაბის უნივერსიტეტი საქართველოში ვერ იარსებებდა, რომ არა ბატონი ბიძინა ივანიშვილისა და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედება, რომელიც ერთ მილიარდ ევროს შეადგენს.
წელს ჩვენ სტუდენტებს მივიღებთ სამი მიმართულებით – ეს არის მათემატიკა, კომპიუტერული მეცნიერება და მენეჯმენტი. ყოველწლიურად ამ სპეციალობებს დაემატება სხვა სპეციალობებიც. მინდა განსაკუთრებით აღვნიშნო, რომ აკადემიური პროგრამები დაფუძნებულია მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტის პროგრამებზე და ეს ტრადიცია გაგრძელდება – ყველა შემდგომი აკადემიური პროგრამა დაფუძნებული იქნება მსოფლიოს ერთ-ერთი წამყვანი უნივერსიტეტის აკადემიურ პროგრამებზე.
ასევე, მინდა გითხრათ, რომ უნივერსიტეტში ლექციებს, ქართველ პროფესორებთან ერთად, წაიკითხავენ მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტების პროფესორები, როგორც აუდიტორიებში, ასევე ონლაინ რეჟიმის გამოყენებით. ონლაინ მეთოდი ჩვენ საშუალებას გვაძლევს, რომ უნივერსიტეტის აკადემიურ ცხოვრებაში და სამეცნიერო-კვლევით პროცესში აქტიურად ჩავრთოთ ქართველი მეცნიერებიც, რომლებიც საზღვარგარეთ მოღვაწეობენ – ჩვენი ქართული სამეცნიერო სათვისტომო.
ძალიან მნიშვნელოვანია უნივერსიტეტში სამეცნიერო-კვლევითი პროცესის ნაწილიც. ყველა მიმართულება იქნება წარმოდგენილი ძალიან მაღალ დონეზე. ასევე, მინდა გითხრათ კიდევ ერთი უაღრესად მნიშვნელოვანი მიმართულების შესახებ, რომელიც უნივერსიტეტში იქნება – ეს გახლავთ ადრონული თერაპიის ცენტრი, რომლის მშენებლობაც მიმდინარეობს. ადრონული თერაპიის ცენტრში განთავსებული იქნება ორი ულტრათანამედროვე ციკლოტრონი. ერთი ციკლოტრონი მოხმარდება სიმსივნის მკურნალობას, ხოლო მეორე – ონკოლოგიის მიმართულებით კვლევას. ეს იქნება უნიკალური ცენტრი. ამ ციკლოტრონების აწყობა უკვე მიმდინარეობს მსოფლიოს ერთ-ერთ წამყვან კომპანიაში IBA. ეს პროექტი არის 40 მილიონი ევროს ღირებულების და მთლიანად დაფინანსებულია „ქართუ“ ფონდის მიერ. აქ სიმსივნის მკურნალობის პარალელურად იქნება ძალიან მაღალი რანგის სამეცნიერო-კვლევითი პროცესი, როგორც მედიცინაში, ასევე ბირთვულ ფიზიკასა და სამედიცინო ფიზიკაში. ამ კვლევებს ქართველ მეცნიერებთან ერთად მსოფლიოს წამყვანი მეცნიერები უხელმძღვანელებენ.
უნივერსიტეტში მოქმედებს სტუდენტური გრანტების ფონდი, რომლის ფარგლებში დაფინანსდება სწავლის, სტუდენტური საცხოვრებლის გადასახადი და სტუდენტური სტიპენდია. აქ აკადემიური თამასა ძალიან მაღალია. ყველა ლექცია იქნება ინგლისურ ენაზე. შესაბამისად, ჩვენი სტუდენტები სპეციალობას დაეუფლებიან ინგლისურ ენაზე. ცხადია, უცხოელი პროფესორები ჩართული იქნებიან პირველი სემესტრიდან. სექტემბერში უკვე ჩამოდიან ჩვენი გერმანელი მეგობრები, ძალიან ცნობილი პროფესორები, რომლებიც იცხოვრებენ კამპუსში.
თქვენ თავად გქონდათ საშუალება, დაგეთვალიერებინათ როგორც აკადემიური შენობა, ასევე სტუდენტების საცხოვრებელი და ნახეთ, რომ ეს არის უმაღლეს დონეზე გაკეთებული პროექტი. აქ ყველა პირობაა შექმნილი სწავლისთვის. სტუდენტები იცხოვრებენ ძალიან კომფორტულ გარემოში. თქვენ ასევე იხილეთ აუდიტორიებიც, სადაც ახალგაზრდები განათლებას კომფორტულ გარემოში მიიღებენ.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტს გავლილი აქვს ავტორიზაცია და თითოეული პროგრამა არის აკრედიტებული. შესაბამისად, ეს ყველაფერი არის უმაღლეს აკადემიურ დონეზე. კიდევ ერთხელ მინდა ხაზი გავუსვა, რომ არა მხოლოდ ჩვენი აკრედიტაცია, არამედ ის პროგრამები, რითიც ჩვენი სტუდენტები აქ ისწავლიან, არის მსოფლიო დონის. ისინი არის ზუსტად იმ აკადემიური პროგრამების ანალოგი, რითიც მათი თანატოლები სწავლობენ მსოფლიოს ერთ-ერთ წამყვან მიუნხენის უნივერსიტეტში.“

Kutaisi International University is ready to accept students
The Prime Minister of Georgia, Giorgi Gakharia visited Kutaisi International University (KIU). Together with the Prime Minister, the 153-hectare state-of-the-art academic buildings, libraries, cafeterias, well-equipped sports and road infrastructure, dormitories and student dormitories were opened by the Minister of Education, Science, Culture and Sport, Mikheil Chkhenkeli, Ministry of Health, Ekaterina Tikaradze, University Rector Alexander Tevzadze and Chairman of the Board of the Cartu Charitable Foundation, Niko Chkhetiani. The event was also attended by local government officials.
Mikheil Chkhenkeli: “I would like to inform you with great joy that an active academic life will start at Kutaisi International University in September - the university will receive its first stram of students and we are all looking forward to the day when the university will finally open its doors.
Kutaisi International University is a truly world-class university, the author of the idea and entire concept belongs to Mr. Bidzina Ivanishvili. A university of this rank and scale could not have existed in Georgia had it not been for the extremely important charity of Mr. Bidzina Ivanishvili and his family, which amounts to EUR 1 bln.
This year we will be taking students in three disciplines – Mathematics, Computer Science and Management. Other faculties/disciplines will be added every year. I would like to emphasize that the academic programs are based on the programs of the Technical University of Munich and this tradition will continue - all further academic programs will be based on the academic programs of one of the leading universities in the world.
Also, I would like to tell you that the lectures at the university, together with the Georgian professors, will be read by the professors of the world's leading universities, both in the auditoriums and using the online mode. The online method allows us to actively involve Georgian scientists working abroad in the academic life and scientific research process of our university.
Scientific-research process will be a crucial aspect of our university. All disciplines will be presented at its highest level. Additionally, there will be another extremely important project on the premises – The Hadron Therapy Center, that is currently under construction. At this stage, two ultra-modern cyclotrons will be located, and one of them will be used to treat cancer and the other for oncology diseases, while conducting valuable research in this regard. The assembly of these cyclotrons is already underway at one of the world's leading companies IBA. This project is worth 40 million euros and is fully funded by the Cartu Foundation. These studies will be led by the world's leading scientists together with their Georgian peers.
The University operates a Student Grants Fund to fund tuition, student housing and student scholarships. All lectures will be in English. Subsequently, our students will master the specialty in English. Obviously, foreign professors will be involved from the very beginning of the first semester. Our German friends and colleagues, renowned professors who will reside on campus, are already arriving in September.All the conditions are created for learning, here at this university. Students will have the most comfortable learning environment.