მიხეილ ჩხენკელმა მათემატიკური და ალგორითმული აზროვნების კონკურსის „M ვექტორის“ გამარჯვებულები დააჯილდოვა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა მათემატიკური და ალგორითმული აზროვნების კონკურსის – „M ვექტორის“ გამარჯვებულები დააჯილდოვა. საზეიმო ღონისძიებაზე, რომელიც ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში გაიმართა, მინისტრმა ახალგაზრდებს გამარჯვება მიულოცა და წარმატებები უსურვა.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში დავაჯილდოვეთ ძალიან საინტერესო კონკურსის – „M ვექტორის“ გამარჯვებულები, პრიზიორები, XI და XII კლასის მოსწავლეები. ძალიან სახალისო ღონისძიება შედგა. დარწმუნებული ვარ, ამ მოსწავლეების დიდი ნაწილი ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში გააგრძელებს სწავლას. როგორც მოგეხსენებათ, ეს უნივერსიტეტი მსოფლიო დონის პროექტია, რომლის იდეის ავტორი გახლავთ ბატონი ბიძინა ივანიშვილი. ბატონი ბიძინასა და მისი ოჯახის ქველმოქმედების საფუძველზე შეიქმნა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი და ყველა სტუდენტს აქ ძალიან საინტერესო გამოცდილება ელის. მინდა ყველა გამარჯვებულს კიდევ ერთხელ მივულოცო და წარმატებები ვუსურვო.“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერილი კონკურსის შედეგად 18 საუკეთესო მოსწავლე გამოვლინდა. გამარჯვებულებს ორგანიზატორების მიერ დაწესებული სპეციალური პრიზები გადაეცათ: I ადგილზე გასულ მოსწავლეებს – 3000-ლარიანი, II ადგილზე – 2000-ლარიანი, ხოლო III ადგილზე გასულებს – 1000-ლარიანი ტექნიკის ვაუჩერი ერგოთ.
„დღეს ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში პირველად ვუმასპინძლეთ ახალგაზრდებს, რომლებიც კონკურს „M ვექტორის“ ფინალისტები არიან. კონკურსის მონაწილეებსა და მათ მშობლებს საშუალება ჰქონდათ დაეთვალიერებინათ უნივერსიტეტის როგორც აკადემიური, ისე საცხოვრებელი კორპუსები. გამარჯვებულებს გადავეცით საქველმოქმედო ფონდ „ქართუს“ მიერ დაწესებული პრიზები“, - განაცხადა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის რექტორმა ალექსანდრე თევზაძემ.
„M ვექტორის“ ძირითად ეტაპზე 500-მდე მონაწილე დარეგისტრირდა საქართველოს 55 ქალაქიდან და სოფლიდან. 73 მონაწილე გადავიდა ფინალურ ეტაპზე. პროექტის ძირითადი და დასკვნითი ეტაპები დისტანციურად, ონლაინ რეჟიმში ჩატარდა.
მათემატიკური და ალგორითმული აზროვნების კონკურსი – „M ვექტორი“ განვითარების ხელშემწყობი თვისებრივად ახალი, თანამედროვე გამოწვევებსა და ტენდენციებს მორგებული ფორმატის კონკურსია, რომელიც ორიენტირებულია დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეებზე. „M ვექტორი“ მონაწილეებს არა მხოლოდ მათემატიკური და ალგორითმული აზროვნების გამოვლენას და ცოდნის გაღრმავებას, არამედ ამ ცოდნით კონკრეტული
მათემატიკური პრობლემების საინტერესო გადაჭრის გზების მიგნებას სთავაზობს. „M ვექტორი“ იმ მეთორმეტეკლასელებსა და აბიტურიენტებზეა გათვლილი, რომლებსაც აინტერესებთ და უყვართ მათემატიკა, თუმცა პროექტი მკაცრს შეზღუდვას არ აწესებს – მასში მონაწილეობის მიღება მეთერთმეტე კლასის მოსწავლეებსაც შეუძლიათ.
კონკურსი საგანმანათლებლო პოლიტიკისა და კვლევების ასოციაციის (EPRA) ორგანიზებით ჩატარდა. მისი ფინანსური მხარდამჭერია საერთაშორისო საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“ და სსიპ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU).

Mikheil Chkhenkeli awarded the winners of the "Vector M" competition of mathematical and algorithmic thinking
Mikheil Chkhenkeli: "Today, at Kutaisi International University, we awarded the winners of a remarkable competition - " Vector M ", students of  XI and XII grades. I am confident that a vast amount of these bright students will continue their studies at Kutaisi International University. As you may already haeard, this exceptional university is a world-class mega project, the author of which is Mr. Bidzina Ivanishvili. It was Mr. Ivanishvili’s gracious contribution, that made establishing Kutaisi International University a reality, where students from all over the world will have a wonderful and interesting experience. I would like to congratulate all the winners once again and wish them success."
As a result of the competition supported by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, 18 best students were identified. The winners were awarded with special prizes by the organizers: the first-place winners received a gift card worth GEL 3000, whereas, the second place winners received a gift card with a sum of GEL 2000, while te third place winners received a card with GEL 1000.
"Today, for the first time we hosted young people, who were the  finalists of the competition" Vector M” at Kutaisi International University . The contestants and their parents had the opportunity to view both the academic and residential buildings of the University. Additionally, we handed over the prizes established by the Cartu Charitable Foundation to the winners" - said Aleksandre Tevzadze, Rector of Kutaisi International University.
Up to 500 participants from 55 cities and villages of Georgia were registered at the main stage of "Vector M". 73 participants advanced to the finals. The main and final stages of the project were conducted remotely, online.
Mathematical and Algorithmic Thinking Competition - "Vector M” is a qualitatively new format for development, tailored to the challenges and trends, focused on graduating students. "Vector M" participants not only demonstrate mathematical and algorithmic thinking, but also showcase their deep understanding of a specific subject. Vector M is intended for 12th graders and entrants who love Mathematics. Having said this, the project does not impose strict regulations - even 11th graders can particiate, given the opportunity.
The competition was organized by the Association for Educational Policy and Research (EPRA). It is financially supported by the Cartu International Charitable Foundation and Kutaisi International University (KIU).