საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ ახალი სასწავლო წლის დაწყებასთან დაკავშირებით სკოლებისთვის რეკომენდაციები შეიმუშავა
2020-2021 სასწავლო წლის დაწყებისთვის, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურის და სპორტის სამინისტრომ ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს რეგულაციების გათვალისწინებით, სკოლებისთვის რეკომენდაციები შეიმუშავა. არსებული რეკომენდაციების საფუძველზე, 2084 საჯარო სკოლაში ახალი სასწავლო წელი საკლასო ოთახებში 15 სექტემბერს განახლდება.
ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულაციები ითვალისწინებს შემდეგ საკითხებს:
• მოსწავლეებს შორის 1-მეტრიანი დისტანციის დაცვა;
• შენობაში შემსვლელი ყველა პირისთვის პირბადის სავალდებულო ტარება, გარდა მოსწავლისა;
• შენობაში ნებისმიერი პირის დეზობარიერის გავლით, თერმოსკრინინგისა და ხელის დეზინფიცირების შემდეგ შესვლა;
• პირბადეების რეზერვის სკოლებში არსებობა;
• სველი წერტილების სანიტარული დამუშავება ყოველი დასვენების შემდეგ;
• ცვლებს შორის ნახევარსაათიანი შესვენება, საკლასო ოთახებისა და სკოლის საერთო სარგებლობის ფართების სანიტარული დასუფთავება და განიავება;
• სიცხიანი და რესპირატორული სიმპტომების მქონე მოსწავლეებისთვის დროებითი საიზოლაციო ოთახის გამოყოფა;
• ოთახების განიავება გაკვეთილებს შორის დასვენებებზე;
• ხშირად შესახები ზედაპირების სანიტარული დამუშავება;
• სკოლის საერთო სარგებლობის სივრცეებში (მათ შორის, დერეფანი, კიბის უჯრედი, სამასწავლებლო და ა.შ.) ყოფნისა და გადაადგილებისას ყველა პირს (გარდა მოსწავლეებისა) უნდა ეკეთოს პირბადე, მათ შორის დასვენებების პერიოდში და სხვა.
ზემოაღნიშნულ რეგულაციებზე დაყრდნობით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ, თითოეული სკოლის სპეციფიკისა და ინფრასტრუქტურის გათვალისწინებით, შეიმუშავა რეკომენდაციები, რომლებიც ყველა სკოლას საშუალებას მისცემს, ინდივიდუალური შესაძლებლობების, მოსწავლეთა რაოდენობისა და სასკოლო ფართს შორის თანაფარდობის გათვალისწინებით, დაგეგმოს სასწავლო პროცესი. სკოლებს სასწავლო პროცესის დაგეგმვის დროს, შესაძლებლობა ექნებათ:
• თავად განსაზღვრონ გაკვეთილის ხანგრძლივობა (მინ. 30-წუთიანი გაკვეთილები);
• განსაზღვრონ და მოქნილად დააორგანიზონ ცვლები;
• საჭიროების შემთხვევაში ერთცვლიანი სკოლები გადავიდნენ რამდენიმეცვლიან მოდელზე და სხვადასხვა საფეხურის მოსწავლეებმა იარონ ცვლების მიხედვით;
• სკოლებმა მოსწავლეების უსაფრთხოებისა და ინფრასტრუქტურის გათვალისწინებით შეუძლია დანერგონ შერეული (ე.წ. ჰიბრიდული მოდელი, რაც გულისხმობს სწავლას როგორც საკლასო ოთახებში, ასევე დისტანციურად) სწავლების საკუთარი მოდელი;
• სასწავლო პროცესის დაგეგმვისას, სკოლის ინფრასტრუქტურიდან გამომდინარე და სკოლების განტვირთვის მიზნით, მხოლოდ საჭიროების შემთხვევაში, შესაძლებელია სასწავლო დღედ გამოყენებული იქნას შაბათი დღე;
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ გაკვეთილების ჩატარება I-IV კლასის მოსწავლეებისთვის სასკოლო სივრცეში სავალდებულოდ განსაზღვრა.
სკოლის ადმინისტრაციის მიერ, საჭიროების შემთხვევაში, შერეული მოდელის დანერგვისას, V-VI კლასებში დისტანციური სწავლება შესაძლებელი იქნება კვირაში მაქსიმუმ 1 დღე, VII – XI კლასებში მაქსიმუმ 2 დღე, ხოლო XII კლასში - მაქსიმუმ 3 დღე. შერეული სწავლების მოდელი შეთანხმებული უნდა იყოს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსთან და საგანმანათლებლო რესურსცენტრთან.
აღსანიშნავია, რომ ახალი სასწავლო წლის დაგეგმვის პროცესში ჩართულნი იყვნენ, როგორც საერთაშორისო ორგანიზაციები, ასევე კერძო, თუ საჯარო სკოლების ადმინისტრაციების წარმომადგენლები.
მნიშვნელოვანია, რომ რეკომენდაციების შემუშავებისას გაზიარებულია სხვა ქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკა, რაც გულისხმობს როგორც თითოეული მოსწავლის ჯანმრთელობაზე ზრუნვას, ასევე აკადემიური სტანდარტის დაცვას.
დღევანდელი ეპიდემიოლოგიური ვითარების გათვალისწინებით, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში სასწავლო პროცესი 15 სექტემბერს განახლდება. სამინისტროს მიზანია დაცული იყოს თითოეული მოსწავლის ჯანმრთელობის უსაფრთხოება და სრულყოფილი სასწავლო გარემო.
განათლების სამინისტრო აგრძელებს ჯანდაცვის სამინისტროსა და დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ცენტრთან თანამშრომლობას და ზედმიწევნით შეასრულებს ყველა რეკომენდაციას, რაც განპირობებული იქნება იმ დროისთვის არსებული ეპიდ-ვითარებით.

The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia developed recommendations for schools regarding the start of the new school year
the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia developed several recommendations for the 2020-2021 academic year, in line with the regulations of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs. Based on existing recommendations, the new school year in 2084 public schools will be renewed in classrooms on 15 September.
The regulations of the Ministry of Health address the following issues:
• Maintaining a 1-meter distance between students,
• Mandatory use of facemasks to all people entering the building, except the students,
• All people entering the building must step on a specially placed barrier, and are subjects to thermal screening and hand disinfection,
• Having a stock of facemasks at schools,
• Sanitary treatment of bathrooms,
• Half-hour break between shifts, sanitation and ventilation of classrooms and school common areas,
• Providing a temporary isolation room for students with fever and respiratory symptoms,
• Ventilation of rooms during breaks and between lessons,
• Sanitary treatment of frequently touched surfaces,
• All persons (except students) should wear a facemask when traveling and moving in common areas of the school (including corridors, stairwells, classrooms, etc.), including holidays and day-offs.
Based on the above-mentioned regulations, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, taking into account the specifics and infrastructure of each school, developed recommendations that will allow all schools to plan the learning process taking into account the individual capacity, number of students and the entire school premises.
Subsequently, schools will have the opportunity to:
• Determine the duration of the lesson (min. 30-minute lessons);
• Define and organize shifts flexibly;
• If necessary, one-shift schools have switched to a multi-shift model and students of different levels can move according to shifts;
• Schools can introduce their own model of mixed (so-called hybrid model, which means learning both in the classroom and remotely), taking into account the safety and infrastructure of students;
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia made it compulsory for students in grades I-IV to conduct lessons within the school space.
With the introduction of a mixed model by the school administration, if necessary, distance learning in grades V-VI will be possible for a maximum of 1 day per week, in grades VII - XI for a maximum of 2 days, and in XII grade - a maximum of 3 days. The hybrid learning model should be agreed with the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and the Educational Resource Center.
It should be noted that representatives of international organizations, as well as representatives of private and public-school administrations were involved in the planning process of the new school year.
Furthermore, it is important that the best practices of other countries are shared in the development of the recommendations, which includes both the health care of each student and the adherence to the academic standard. Given the current epidemiological situation, the educational process in general education institutions will be resumed on September 15. The Ministry aims to ensure the safety of each student and to create a perfect learning environment.
The Ministry of Education continues to cooperate with the Ministry of Health and the Center for Disease Control and Public Health and will strictly implement all the recommendations that will be made due to the current epidemic situation.