მინისტრმა მერაბ ბაზაძე სპორტის რაინდის წოდებით დააჯილდოვა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს გადაწყვეტილებით, საქართველოს ფარიკაობის ფედერაციის პრეზიდენტს, საქართველოს დამსახურებულ მწვრთნელს - მერაბ ბაზაძეს, სპორტის სფეროში სახელმწიფოს უმაღლესი წოდება - სპორტის რაინდის წოდება მიენიჭა.
სპორტის რაინდის წოდებით და შესაბამისი მედლით, მერაბ ბაზაძე საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა - მიხეილ ჩხენკელმა 18 აგვისტოს გამართულ ცერემონიაზე, ოლიმპიური ჩემპიონის -  ნუგზარ ასათიანის სახელობის ახლადგარემონტებულ ფარიკაობის დარბაზში დააჯილდოვა.
სპორტის რაინდის წოდება მერაბ ბაზაძეს, საქართველოში ფარიკაობის განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის მიენიჭა.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი: „ჩემთვის განსაკუთრებული პატივია დღევანდელ დღეს, თქვენთან ერთად სპორტის რაინდის წოდებით დავაჯილდოვო მერაბ ბაზაძე.
ბატონ მერაბს მართლაც რომ განსაკუთრებული წვლილი აქვს შეტანილი ქართული ფარიკაობის განვითარების საქმეში, წლების წინ როგორც წარმატებულ მოფარიკავეს, შემდგომ წლებში კი როგორც ეროვნული ნაკრების მწვრთნელსა და არაერთი წარმატებული სპორტსმენის გამზრდელს, დღეს კი უკვე როგორც ფარიკაობის ფედერაციის ხელმძღვანელს.
სიმბოლურია, რომ ბატონ მერაბს სპორტის რაინდის წოდება ფარიკაობის ახლადგარემონტებულ დარბაზში მიენიჭა, დარბაზში, რომელიც ლეგენდარული ქართველი მოფარიკავის, ოლიმპიური და მსოფლიო ჩემპიონის - ნუგზარ ასათიანის სახელს ატარებს. ნუგზარ ასათიანი ოლიმპიური ჩემპიონი 1964 წელს ტოკიოში გახდა და იმედი გვაქვს, რომ 2021 წლისთვის გადადებული ოლიმპიური თამაშები, რომლის მასპინძელი ასევე ტოკიოა, წარმატებული იქნება ჩვენი მოფარიკავეებისთვის. დარწმუნებული ვარ, წინ დიდი გამარჯვებები გელით, მით უმეტეს იმ დიდი ტრადიციების, ჩვენი ოლიმპიური და მსოფლიო ჩემპიონების  გათვალისწინებით, რომლითაც ქართული ფარიკაობა ათეულობით წლების მანძილზე იწონებს თავს.“
მინისტრმა, მოადგილე შალვა გოგოლაძესთან, ფედერაციის წარმომადგენლებთან და ვეტერან მოფარიკავეებთან ერთად, სრულად რეაბილიტირებული  ფარიკაობის დარბაზი დაათვალიერა და საქართველოს ეროვნული ნაკრების წევრების საჩვენებელ ვარჯიშს დაესწრო.
აღსანიშნავია, რომ თბილისის ფარიკაობის დარბაზს სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა. განახლდა და კეთილმოეწყო სავარჯიშო სივრცე, გარემონტდა გასახდელები და საშხაპეები, დარბაზის გარე ფასადი კი ოლიმპიური სიმბოლიკითა და „ოლიმპიელი მუშკეტერების“ მემორიალით გაფორმდა.
ფარიკაობის ფედერაციამ სამინისტროს დახმარებით ასევე ახალი ინვენტარი მიიღო, რომელიც ფედერაციის გადაწყვეტილებით საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის, მათ შორის აჭარისა და გურიის, ასევე ქუთაისისა და ზესტაფონის ფარიკაობის სკოლებს გადაეცათ.

The Minister awarded Merab Bazadze with the title of Knighthood in Sports
Merab Bazadze was awarded the title of Knighthood and the corresponding medal by the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia - Mikheil Chkhenkeli at a ceremony held on August 18 at the newly renovated fencing hall named after Olympic champion Nugzar Asatiani.
Merab Bazadze was awarded the title for his special contribution to the development of fencing in Georgia.
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia Mikheil Chkhenkeli: “It is a special honor for me today to award Merab Bazadze with the title of a Knight.
Mr. Bazadze has really made a special contribution to the development of Georgian fencing, years ago as a successful fencer, and in later years as a coach of the national team and the trainer of many successful athletes, and today as the head of the Fencing Federation.
It is symbolic that Mr. Bazadze was awarded the title in the newly renovated fencing hall, which is named after the legendary Georgian fencer, Olympic and world champion - Nugzar Asatiani. Nugzar Asatiani became the Olympic champion in 1964 in Tokyo and we hope that the postponed 2021 Olympic Games, which is also hosted by Tokyo, will be successful for our fencers. I am sure that great victories await you, especially considering the great traditions of Georgian fencing.
The Minister, together with Deputy Shalva Gogoladze, representatives of the Federation and veteran fencers, inspected the fully rehabilitated fencing hall and attended the demonstration training of the members of the Georgian national team.
It should be noted that the Tbilisi Fencing Hall has been completely renovated. The gymnasium was renovated and improved, the dressing rooms and showers were renovated, and the outer façade of the hall was decorated with Olympic symbols and the "Olympic Musketeers" memorial.
The Fencing Federation with the help of the Ministry also received new inventory, which by the decision of the Federation was transferred to fencing schools in different regions of Georgia, including Adjara and Guria, as well as the cities of Kutaisi and Zestaponi.