განათლების საერთაშორისო ცენტრის ორგანიზებით სტიპენდიატთა ყოველწლიური ფორუმი გაიმართა
განათლების საერთაშორისო ცენტრის ორგანიზებით, სტიპენდიატთა ყოველწლიური ფორუმი ჩატარდა, რომლის მიზანს სხვადასხვა თაობის სტუდენტთა შეხვედრა და გაცნობა და მათი ურთიერთთანამშრომლობის ხელშეწყობა წარმოადგენდა.
ფორუმში მონაწილეობა მიიღეს როგორც კურსდამთავრებულმა სტუდენტებმა, ასევე 2020-2021 სასწავლო წლის სხვადასხვა სასტიპენდიო კონკურსის გამარჯვებულებმა, რომელთაც ვიცე-პრემიერმა, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა - მაია ცქიტიშვილმა, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა - მიხეილ ჩხენკელმა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა და განათლების საერთაშორისო ცენტრის დირექტორმა ნინო ჭელიძემ სიტყვით მიმართეს და კონკურსებში გამარჯვება მიულოცეს.
სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა ახალგაზრდებს წარმატება უსურვა და აღნიშნა, რომ მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებში მათ ეფექტური და ნაყოფიერი გამოცდილება ელით:
„ახალგაზრდებზე და მათ განათლებაზე ზრუნვა ჩვენი გუნდის უმთავრესი პრიორიტეტია, რადგანაც ჭეშმარიტად განათლებულ საზოგადოებას შეუძლია ქვეყნის წინაშე მდგარი პრობლემების გადაწყვეტა. მოხარული ვარ, რომ მქონდა შესაძლებლობა შევხვედროდი ძალიან ნიჭიერ ახალგაზრდებს, რომლებმაც განათლების საერთაშორისო ცენტრის სასტიპენდიო კონკურსში გაიმარჯვეს. ისინი გაემგზავრებიან საზღვარგარეთ და მსოფლიოს წამყვან უნივერსიტეტებში მიიღებენ განათლებას - მაგისტრისა და დოქტორის ხარისხებს; შემდგომ დაბრუნდებიან საქართველოში და საკუთარ ცოდნასა და გამოცდილებას მოახმარენ ჩვენი ქვეყნის განვითარებას“ - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.
მიხეილ ჩხენკელმა ვრცლად ისაუბრა ასევე მათ შემდგომ დასაქმებაზე და ამ კუთხით ყურადღება გაამახვილა მსოფლიო დონის ქუთაისის საერთასორიოს უნივერსიტეტზე, სადაც ქართველ პროფესორებთან ერთად, ლექციებს მსოფლიოს წამყვანი უნივერისტეტების პროფესორები წაიკითხავენ:
„მინდა იცოდეთ, რომ დაბრუნების შემდეგ თქვენ გექნებათ შესაძლებლობა დასაქმდეთ ჭეშმარიტად მსოფლიო დონის უნივერსიტეტში. ეს იქნება საინტერესო გზა თქვენი შემდგომი აკადემიური განვითარებისთვის. თქვენ ჭეშარიტად ხართ ინტელექტუალური ოქროს ფონდი. დარწმუნებული ვარ, მთელი თქვენი ცოდნით ჩაებმებით ქვეყნის აღმშენებლობის საქმეში“.
ფორუმის პირველი ნაწილი საინფორმაციო სესიას დაეთმო, რომელიც ონლაინ-ფორმატში, ZOOM პლატფორმის მეშვეობით წარიმართა. ფორუმის განმავლობაში სტუდენტებს საშუალება ჰქონდათ გაცნობოდნენ ცენტრის მიმდინარე პროგრამებსა და დაგეგმილ პროგრამულ ცვლილებებს უმაღლესი განათლების გლობალიზაციისა და ინტერნაციონალიზაციის პირობებში, შეფასებისა და შერჩევის სტრუქტურასა და პარამეტრებს, პრიორიტეტებს, მსგავსებასა და განსხვავებას სასტიპენდიო სქემებს შორის.
ფორუმის მიმდინარეობისას შედგა შეხვედრები ცენტრის პროგრამული სამსახურის წარმომადგენლებთან, სხვადასხვა დარგის სპეციალისტებთან და ცენტრის კურსდამთავრებულებთან, სადაც სტუდენტებმა მიიღეს პროფესიული განვითარებისათვის საჭირო რჩევები, გაეცნენ საერთაშორისო საგანმანათლებლო პროცესის თავისებურებებს.

The Annual Scholarship Forum was organized by the International Education Center
The forum was attended by the graduate students, as well as the winners of various scholarship competitions for the 2020-2021 academic year, led by Deputy Prime Minister, Minister of Regional Development and Infrastructure - Maia Tskitishvili, Minister of Education, Science, Culture and Sports - Mikheil Chkhenkeli, Minister of Environmental Protection - Levan Davitashvili and the director of the International Education Center - Nino Chelidze.
In his speech, Mikheil Chkhenkeli wished young people success and noted that they will come across an effective and fruitful experience in the world's leading universities:
"Taking care of the youth and their education is the main priority of our team, because a truly educated society can solve the problems facing the country. I am glad that I had the opportunity to meet very talented young people who won a scholarship competition at the International Center for Education. They will travel abroad and receive education in the world's leading universities; upon the completion of their studies, they will return to Georgia and use their knowledge and experience gained for the development of our country” said Mikheil Chkhenkeli.
Mikheil Chkhenkeli also spoke in great detail about their further employment perspectives and focused on the world-class Kutaisi International University, where lectures along with Georgian professors will be given by professors from leading world universities:
"I want you to know that after returning you will have the opportunity to be employed in a truly world-class university. This will be an interesting path for your further academic development. You are truly our intellectual gold fund. I am sure that with all your knowledge you will be involved in the reconstruction of the country”.
The first part of the forum was dedicated to the information exchange, which was conducted online through the ZOOM platform. During the forum, students had the opportunity to learn about the Center's current programs and planned program changes in the context of globalization and internationalization of higher education, priorities, similarities and differences between scholarship schemes.
Additionally, during the forum, meetings were held with the representatives of the Center's software service, specialists in various fields and alumni of the Center, where students received the necessary advice for professional development, got acquainted with the peculiarities of the international educational process and many more.