მინისტრი კაჭრეთში სარეაბილიტაციო სამუშაოების მიმდინარეობას გაეცნო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის დიმიტრი შაშკინის გადაწყვეტილებით, კაჭრეთის პროფესიული სწავლების ცენტრის საერთო საცხოვრებელი ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე სრულად იქნება რეაბილიტირებული, რის შედეგადაც 300-მდე სტუდენტი საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამის გარემოში შეძლებს ცხოვრებას. ამჟამად აქ სამინისტროს საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტროქტურის განვითარების სააგენტო  450 000 ლარის ღირებულების სამშენებლო სამუშაობს აწარმოებს.
გარდა საერთო საცხოვრებელისა ხუთსართულიან კეთილმოწყობილ შენობაში ასოცადგილიანი სასტუმრო მოეწყობა, სასტუმროს ფასები ხელმისაწვდომი იქნება და მთელ კახეთის რეგიონს მოემსახურება, შემოსული თანხა პროფესიული სწავლების ცენტრს მოხმარდება.
სასწავლებლის 25 სტუდენტია დასაქმებული მიმდინარე სარეაბილიტაცვიო სამუშაოებზე, აქ მომავალი ელექტრიკოსები, მშენებლები, დურგლები ანაზღაურებად პრაქტიკულ სამუშაოებს გადიან.
სექქტემრიდან სასტუმროში გაივლიან პრაქტიკას ცენტრის ტურიზმის სპეციალობის სტუდენტებიც - მომავალი სასტუმროს მენეჯერები, ადმინისტრატორები, ბარმენები, მზარეულები, მიმტანები.
კაჭრეთის პროფესიული სწავლების ცენტრი 2007 წელს გაიხსნა და იგი კახეთის რეგიონში ერთადერთი რეაბილიტირებული, ახალი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი თანამედროვე პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებაა. ცენტრში, გარდა სახელობო პროფესიული სწავლების პროგრამისა, ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამის მიერ დაფინანსებული ზრდასრულთა გადამზადების პროგრამა და კახეთის ხუთი რაიონისათვის ფერმერთა საინფორმაციო-საკონსულტაციო ცენტრის საქმიანობა.
კაჭრეთის პროფესიული სწავლების ცენტრში ხორციელდება შემდეგი პროგრამები: აგროტურიზმის ოსტატი; მეღვინე-მევენახე; ფართო პროფილის მშენებელი; დურგალ-მეავეჯე; პერსონალური კომპიუტერის მომხმარებელ-ოპერატორი; ინფორმაციული ტექნოლოგიების ტექნიკოს-ოპერატორი; ავტომობილის ზეინკალ-შემკეთებელი; ვეტერინალური; სტილისტი; ძიძა; სამკურნალო მცენარეების მოვლა-მოყვანისა და გადამუშავების ოსტატი; ელექტრომემონტაჟე; მძღოლი; ფერმერი; საყოფაცხოვრებო ელექტროხელსაწყოების შემკეთებელი.

By the decision of the Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini, dormitory of Kachreti Vocational Education and Training Center will be fully rehabilitated by the next academic year. Around 300 students will have opportunity to live in the environment that will be in compliance with international standards. Currently, Education and Science Infrastructure Development Agency implements construction workings worth of 450,000 GEL.
Hotel with 100 places will be refurbished in five storeyed building as well. Prices will be available and the hotel will serve the whole region. Received amount of money will be spent for the professional education center.
25 students of the center are employed at current rehabilitative workings. Future electricians, builders and carpenters are passing high salary practice.
Students of the specialty of tourism of the center – future hotel managers, administrators, barmen and cooks will pass practice in the hotel from September.
Kachreti Vocational Education and Training Center was established in 2007. It is the only rehabilitated and equipped education center in the region. Grown-up’s retraining program, financed by UNDP and informational-consulting activities of the farmers of five regions of Kakheti as well as vocational education programs are being held at the center.