BIAFF 2020 - ბათუმის საერთაშორისო კინოფესტივალის პროგრამის პრეზენტაცია გაიმართა
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში, მედიისა და კინოინდუსტრიის წარმომადგენლებისთვის ბათუმის საავტორო ფილმების მე-15 საერთაშორისო კინოფესტივალის სრული პროგრამისა და სიახლეების პრეზენტაცია გაიმართა.  ფესტივალის პროგრამისა და დაგეგმილი სიახლეების შესახებ განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ლევან ხარატიშვილმა, საქართველოს ეროვნული კინოცენტრის წარმომადგენელმა მანანა სურაძემ, ფესტივალის დირექტორმა გიორგი გოგიბერიძემ და ფესტივალის მენეჯერმა ზვიად ელიზიანმა ისაუბრეს.
ბათუმის საავტორო ფილმების მე-15 საერთაშორისო კინოფესტივალი ტრადიციულად, 13-20 სექტემბერს ბათუმში ჩატარდება და მას კინოთეატრი „აპოლო“ და ევროპის მოედანი უმასპინძლებს. კორონავირუსის პანდემიის გამო, ფესტივალი განსხვავებული ფორმატით, რეკომენდაციების სრული დაცვით ჩატარდება.
ფესტივალის ფარგლებში მოეწყობა კინოჩვენებები, ჩატარდება სემინარები და ვორკშოფები.  კინოფესტივალზე წარმოდგენილი იქნება 40 ქვეყნის 35 სრულმეტრაჟიანი მხატვრული და დოკუმენტური ფილმი, ასევე 50 მოკლემეტრაჟიანი კინოსურათი.  ინდუსტრიული პლატფორმის „ალტერნატიული ტალღა“ ფარგლებში, წარმოდგენილი იქნება 9 ქართული პროექტი; პროექტის წარმომადგენლებისთვის (რეჟისორი, პროდუსერი) სცენარის განვითრებისა და რეჟისურის კუთხით, ტრენინგები ჩატარდება.
BIAFF 2020-ის ფარგლებში კინოში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის, ფესტივალის საპატიო პრიზით დაჯილდოვდებიან ნანა ჯორჯაძე, მერაბ კოკოჩაშვილი და დათო ევგენიძე.
წელს ფესტივალს ახალი სექცია დაემატა - „COVIDEO” - იზოლაციაში მყოფი დამწყები თუ პროფესიონალი რეჟისორებისთვის და კინოგადაღებით დაინტერესებული მოყვარულებისთვის გამოცხადდა მოკლემეტრაჟიანი ფილმების მიღება. ამ სექციისთვის შეირჩევა 25 მოკლემეტრაჟიანი ფილმი, რომელიც წარმოდგენილი იქნება BIAFF 2020-ის სპეციალურ საკონკურსო სექციაში  - „COVIDEO“.
ბათუმის საერთაშორისო კინოფესტივალი 2006 წელს დაარსდა. კინოფესტივალის ორგანიზატორია  - ბათუმის ხელოვანთა სახლი „არგანი”.
კინოფესტივალის მხარდამჭერები - საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და  სპორტის სამინისტრო, აჭარის კულტურის სამინისტრო, ქ. ბათუმის მერია, საქართველოს ეროვნული კინოცენტრი, აჭარის ტურიზმისა და კურორტების დეპარტამენტი, ბათუმის დრამატული თეატრი, ბათუმის თოჯინების თეატრი, გოეთეს ინსტიტუტი, იტალიის საელჩო, ფრანგული ინსტიტუტი.
კინოფესტივალის სპონსორები - კინოთეატრი „აპოლო“, კომპანია „ჯპს“, სასტუმრო „O.Galogre Boutique Hotel”, სასტუმრო „DOWNTOWN”, ტურკომპანია „ვანდერლენდი“, შპს „ბათუმის ავტოტრანსპორტი“, შპს „Legal Consulting Center“
კინოფესტივალის  მედია პარტნიორები - საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებელი, აჭარის ტელევიზია,  რადიო ფორტუნა, ბათუმი ტვ,  ფაბლისითი ჯგუფი (www.publicity.ge), ჟურნალი „ინდიგო“, ჟურნალი „კინო“, Cinemania, AT.GE, ON.GE, Film New Europe (www.filmneweurope.com), Cineuropa.org, გაზეთი ბათუმელები, netgazeti.ge

BIAFF 2020 - Presentation of Batumi International Film Festival was held
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia held a presentation on the 15th Batumi International Film Festival, where the Festival full programme and related news were presented to the representatives of media and film industry. Levan Kharatishvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Manana Suradze, Representative of the Georgian National Film Center, Giorgi Gogiberidze, Director of the Festival and Zviad Elizian, Director of the Festival discussed the project.
The 15th Batumi International Film Festival will traditionally be held in Batumi on September 13-20 and will be hosted by the Apollo Cinema and the Europe Square. However, due to the current crisis, caused by the COVID-19 pandemic, the festival will run in a different format, that is in full compliance with the guidelines and recommendations, issued by the WHO.
There will be film screenings, seminars and cinema-related workshops organized within the framework of the festival. The festival will feature 35 full-length feature and documentary films from 40 countries, as well as 50 short films. Additionally, nine Georgian projects will be presented within the framework of the "Alternative Wave" industrial platform; and several trainings will be conducted for the script development and directing.
Furthermore, within the framework of BIAFF 2020, Nana Jorjadze, Merab Kokochashvili and Dato Evgenidze will be awarded with the honorary prize, for their special contribution to the development of Georgian cinema.
For the very first time this year, a new section – “COVIDEO" has been added to the festival. In its essence, COVIDEO represents a side-competition for beginner or professional directors and film lovers who are currently under lockdown. 25 short films will be selected for this section.
Batumi International Film Festival was established in 2006. Batumi House of Artists - "Argani" is the major organizer of the film festival.
Festival Supporters - Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Ministry of Culture of Adjara, Batumi City Hall, Georgian National Film Center, Department of Tourism and Resorts of Adjara, Batumi Drama Theater, Batumi Puppet Theater, Goethe Institute, Embassy of Italy, French Institute.