მიხეილ ჩხენკელმა ზესტაფონის №1 ახლადრეაბილიტირებული სკოლა მოინახულა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებთან ერთად ქალაქ ზესტაფონის №1 ახლადრეაბილიტირებული საჯარო სკოლა მოინახულა. მინისტრი სკოლის მასწავლებლებს გაეცნო, განახლებული სკოლის შენობა მიულოცა, პროფესიული წინსვლა და ნაყოფიერი პედაგოგიური საქმიანობა უსურვა.
მიხეილ ჩხენკელი: „დღეს ვესტუმრე ქალაქ ზესტაფონის №1 საჯარო სკოლას, რომელსაც კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი აქვს მინიჭებული. წელს დასრულდა მისი სრული რესტავრაცია-რეაბილიტაცია. მოხარული ვარ, რომ მოსწავლეები ახალ სასწავლო წელს შეხვდებიან განახლებულ სკოლაში, რომლის გარე ფასადი შენარჩუნდა და თავის პირვანდელ სახეს დაუბრუნდა. შიდა სივრცე მოწყობილია თანამედროვე სტანდარტებით. სკოლაში ყველა პირობაა შექმნილი სწავლისათვის. ისტორიულ ძეგლს ახალი სიცოცხლე შეეძინა. ვულოცავ ზესტაფონლებს ამ ისტორიულ სკოლაში ახალი აკადემიური ცხოვრების დაწყებას. მინდა აღვნიშნო, რომ ჩვენი ხელისუფლების უმთავრესი პრიორიტეტი ახალგაზრდებზე და მათ განათლებაზე ზრუნვაა.“
აღსანიშნავია, რომ ქალაქ ზესტაფონის №1 საჯარო სკოლის შენობას კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის სტატუსი აქვს და რესტავრაცია-რეაბილიტაციის შედეგად მან პირვანდელი სახე დაიბრუნა. გარდა ამისა, კეთილმოეწყო ეზო და რეკრეაციული სივრცე, გაკეთდა საფეხმავლო ბილიკები. შენობა გათვლილია 200 მოსწავლეზე. პროექტი სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა და მისი ღირებულება 2,5 მლნ ლარზე მეტს შეადგენს.

Mikheil Chkhenkeli visited the newly rehabilitated school in Zestaponi
Mikheil Chkhenkeli: “Today I visited Zestaponi №1 public school, which has been granted the status of a cultural heritage monument. This year, its complete restoration-rehabilitation was completed. I am pleased that the students will meet their new academic year in a renovated school whose exterior façade has been retained and restored to its original appearance. The interior is arranged according to the modern standards and requirements. The school has all the conditions necessary for quality learning. Congratulations to the people of Zestafoni for starting a new academic life in this historic school. I want to emphasize that the main priority of our government is to take care of the youth and ensure quality education.”
It should be noted that the building of №1 Public School in Zestaponi has the status of a cultural heritage monument and as a result of restoration-rehabilitation it has regained its original appearance. Additionally, the yard and recreational space have been improved, and hiking trails have been created. The building is designed for 200 students. The project was implemented with the financial support of the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency with the budget exceeding GEL 2.5 million.