საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს სოციალური პროგრამის ფარგლებში ბაკალავრიატის სტუდენტთა განაცხადების მიღება ელექტრონულად იწყება
07.09.2020
სოციალური პროგრამის ფარგლებში სტუდენტების სახელმწიფო სასწავლო გრანტით დაფინანსების მიზნით ბაკალავრიატის, მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო, ვეტერინარის ინტეგრირებული სამაგისტრო, დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგიის აკრედიტებულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე განცხადებების მიღება დაიწყო. აღნიშნულ თემაზე საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა ბრიფინგი გამართა და საზოგადოებას პროგრამის პირობები გააცნო.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ყოველწლიურად ახორციელებს სტუდენტთა სახელმწიფო სასწავლო გრანტით დაფინანსების  სოციალური პროგრამას, რომელიც უმაღლესი განათლების პირველი საფეხურის სრულ დაფინანსებას გულისხმობს (სახელმწიფო სასწავლო გრანტის ოდენობის შესაბამისად).
წელს პირველად, სოციალური პროგრამის ფარგლებში, სწავლის დაფინანსებასთან დაკავშირებით განაცხადები მიიღება მხოლოდ ონლაინ რეჟიმში რეგისტრაციით, 2020 წლის 7 სექტემბრიდან 28 სექტემბრის 18:00 საათამდე, ელექტრონულ პორტალზე: socreg.mes.gov.ge.  სამინისტროს ვებგვერდზე www.mes.gov.ge განთავსებულია ელექტრონული რეგისტრაციისა და განცხადების შევსების ინსტრუქცია.
პროგრამა ითვალისწინებს ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგების საფუძველზე ჩარიცხული 13 კატეგორიის სტუდენტების სახელმწიფო სასწავლო გრანტით დაფინანსებას. კერძოდ:
• მაღალმთიანი სოფლის სტატუსის მქონე სკოლის კურსდამთავრებულები;
• სტუდენტები ოკუპირებული ტერიტორიებიდან;
• აზერბაიჯანულენოვანი სკოლის კურსდამთავრებულები
• სომხურენოვანი სკოლის კურსდამთავრებულები;
• ტერიტორიული მთლიანობისათვის საომარი მოქმედებების შედეგად დაღუპულთა შვილები, მკვეთრად შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ვეტერანები ან მათი შვილები;
• ობოლი (უდედმამო) სტუდენტები;
• მრავალშვილიანი (4 და მეტი შვილი) ოჯახის წევრები;
• სტუდენტები, რომლებიც იმყოფებოდნენ სახელმწიფო მზრუნველობის ქვეშ;
• სტუდენტები, რომელთაც მოპოვებული აქვთ/ჰქონდათ რეპანტრიანტის სტატუსი;
• შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე სტუდენტები;
• აუტიზმის სპექტრის აშლილობის მქონე პირები;
• ოკუპირებულ ტერიტორიებთან გამყოფი ხაზის მიმდებარე სოფლის კურსდამთავრებულები;
• სოციალურად დაუცველი სტუდენტები (ოჯახის სარეიტინგო ქულით 70000 და ქვევით).
სოციალური პროგრამასთან დაკავშირებული დეტალური ინფორმაცია, დასაფინანსებელ სტუდენტთა კატეგორიებისა და კატეგორიის კუთვნილების დამადასტურებელი საჭირო დოკუმენტების ჩამონათვალის შესახებ, იხილეთ სამინისტროს ოფიციალურ ვებგვერდზე: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=10984&lang=geo

Application for undergraduate students starts electronically within the social program of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia
07.09.2020
Applications for accredited undergraduate, integrated bachelor's, teacher training, integrated veterinary, certified medical / dental education programs have been launched to fund students through state education grants. Nunu Mitskevichi, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia held a briefing on the topic and introduced the conditions of the program to the general public.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia implements a social program for financing students with state education grants annually, which means a full tuition funding on the first level of higher education (in accordance to the amount of the state education grant).
For the first time this year, under the social program, applications for tuition funding will be accepted only by online registration, from September 7, 2020 to September 28, 18:00, on the following electronic portal: socreg.mes.gov.ge. Instructions for electronic registration is posted on the website of the Ministry www.mes.gov.ge.
The program provides state funding for 13 categories of students enrolled based on the results of the Unified National Examinations. In particular:
-          School graduates from a highland village;
-           Students from the occupied territories;
-          Azerbaijani language school graduates;
-          Armenian language school graduates;
-          Children of those killed in hostilities for territorial integrity, veterans with severe disabilities or their children;
-          Orphaned students;
-          Large households with many children (4 and more children);
-          Students who were under state care;
-          Students who have obtained / had repentant status;
-          Students with disabilities;
-          Students with autism spectrum disorder;
-          Rural school graduates who reside close to the demarcation line with the occupied territories;
-          Socially vulnerable students (with a family rating score of 70,000 and below).
For more detailed information related to the social program, and for the list of required documents to prove the student eligibility for funding, please follow the official website of the Ministry: https://www.mes.gov.ge/content.php?id=10984&lang=geo