კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, შემდეგ ქალაქებში: თბილისში, გორში, რუსთავში, ქუთაისში, ზუგდიდსა და ფოთში სასწავლო პროცესი ზოგადსაგანმანათლებლო და უმაღლეს სასწავლებლებში 15 სექტემბრიდან დისტანციურ რეჟიმში დაიწყება, 1-ლი ოქტომბრიდან კი საკლასო ოთახებსა და აუდიტორიებში გაგრძელდება. აღნიშნული რეგულაცია უკვე მოქმედებს ქობულეთსა და ბათუმში.
აღნიშნულთან საკითხთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ეკატერინე დგებუაძემ სპეციალურ ბრიფინგზე ისაუბრა, სადაც ჟურნალისტებს დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
როგორც მინისტრის მოადგილემ განმარტა, იმ სასწავლო დაწესებულებებს, რომელთაც უკვე დაწყებული აქვთ სასწავლო პროცესი, უნდა გადავიდნენ დისტანციური სწავლების ფორმატზე. გადაწყვეტილება ეხება როგორც საჯარო, ისე კერძო სკოლებსა და უმაღლეს სასწავლებლებს.
მისივე თქმით, ზემოთჩამოთვლილი ქალაქების გარდა, დანარჩენ მუნიციპალიტეტებში სასწავლო პროცესი 15 სექტემბრიდან საკლასო ოთახებსა და აუდიტორიებში დაიწყება.
„განათლების სისტემა მზად არის სასწავლო პროცესი დაიწყოს როგორც საკლასო ოთახებში, ასევე, დისტანციურად. კორონავირუსის პანდემიის გამო, ზაფხულის განმავლობაში საქართველოს, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ინტენსიურად ემზადებოდა ე. წ. ჰიბრიდული მოდელისათვის, რაც სასწავლო პროცესის წარმართვას შერეული მეთოდით გულისხმობს. გარდა ამისა, სამინისტროს აქვს გაზაფხულის სემესტრის მნიშვნელოვანი გამოცდილება, რაც იძლევა იმის თქმის საფუძველს, რომ სასწავლო პროცესი დისტანციურ ფორმატში შეუფერხებლად წარიმართება.
მინისტრის ბრძანებით შექმნილი და დამტკიცებულია დისტანციური სწავლების წესი, შესაბამისი ცვლილებები შევიდა ეროვნულ სასწავლო გეგმაში. აღნიშნულის შესახებ ყველა სკოლა ინფორმირებულია.
სამინისტრომ უკვე უზრუნველყო სახელმძღვანელოებისა და პირველკლასელთა კომპიუტერების სკოლებისთვის მიწოდება. მოსწავლეებისათვის გადაცემა კი ეტაპობრივად უკვე დაწყებულია, რასაც თავად სკოლა უწევს ორგანიზებას.
გარდა ამისა, პანდემიის გამო ზაფხულის განმავლობაში სამინისტრო ინტენსიურად მუშაობდა პროექტ "ტელესკოლის" ბადის აწყობაზე და გაკვეთილების ჩაწერაზე. ეროვნული სასწავლო გეგმის შესაბამისად, ყველა კლასისა და საგნისათვის, ასევე ეთნიკური უმცირესობებისათვის 15 სექტემბრიდან საზოგადოებრივი მაუწყებლის „პირველი არხი - განათლება“ ეთერით მოსწავლეებითვის პროექტი „ტელესკოლა“ განახლდება.
სამინისტრომ სკოლებისთვის ასევე შექმნა ელექტრონული ჟურნალი, რომელიც მასწავლებლების მიერ სკოლის მოსწავლეების დასწრებისა და შეფასების ელექტრონულად აღრიცხვას გულისხმობს. ელექტრონული ჟურნალი დისტანციურ სასწავლო პროცესს კიდევ უფრო გააძლიერებს.
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო თანამშრომლობს დაავადებათა კონტროლის ცენტრთან, მივაწოდეთ პედაგოგების სიები და აჭარაში ნამყოფი 2 100-მდე მასწავლებლის ტესტირება მოხდება.
განათლების სამინისტრომ სრულად უზრუნველყო საჯარო სკოლების ყველა სავალდებულო საჭიროებებით აღჭურვა - მათ შორის, პირბადეებით, დეზობარიერებით, ზედაპირების სადეზინფექციო სითხეებით და თერმოსკრინინგის აპარატებით“ - განაცხადა ეკატერინე დგებუაძემ.

Distance learning will resume at schools and colleges from September 15 and will continue in classrooms from October 1.
Ekaterine Dgebuadze, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia spoke about the issue at a special briefing, where she provided detailed information to journalists and media representatives.
As the Deputy Minister explained, those educational institutions that have already started the educational process should switch to the format of distance learning. The decision applies to both public and private schools and universities.
According to her, in addition to the above-mentioned cities, the educational process in other municipalities will start on September 15 in classrooms and auditoriums.
"The education system is ready to start the learning process both in the classrooms and remotely. Due to the coronavirus pandemic, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia was intensively preparing the entire summer for a so-called hybrid model, which involves conducting a learning process using a mixed method. To fully stabilize the learning environment, there is a new distance learning regulation created and approved. All relevant changes have been made in the national curriculum, and all schools were subsequently informed. Based on the previous experience, the Ministry has accumulated enough experience to allow the smooth execution of the remote learning environment.
Moreover, the Ministry took the liberty to provide schools with textbooks and computers, that ae handed over to the students in stages, gradually.
Furthermore, owing to the initiative of the Ministry, an electronic journal will be introduced from the new academic year, which will further strengthen the educational process and facilitate its day-to-day operational side. This new electronic journal will help teachers record both student attendance and assessment.
Additionally, public schools are fully provided with special disinfection barriers, surface disinfectants and remote thermometers.
In accordance with the National Curriculum, in order to provide a universal access to education, the project "TV School” will also be renewed for students from September 15 on the First Channel – Education.