მიხეილ ჩხენკელმა ევროპის ინფორმატიკის მე-4 ახალგაზრდული ოლიმპიადის გამარჯვებულებს წარმატებული ასპარეზობა მიულოცა
13.09.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ევროპის ინფორმატიკის მე-4 ახალგაზრდული ოლიმპიადის (EJOI) გამარჯვებულ მოსწავლეებს სამინისტროში უმასპინძლა და წარმატებული ასპარეზობა მიულოცა.
ოლიმპიადაზე საქართველოს ნაკრები გუნდების წევრებმა: ლუკა მოსიაშვილმა – ოქროს, იოსებ რიგვავამ – ვერცხლის, ხოლო ქეთა ციმაკურიძემ და ლუკა მელაძემ – ბრინჯაოს მედლები მოიპოვეს. აღსანიშნავია, რომ ლუკა მოსიაშვილი ევროპის ოთხ უძლიერეს მოსწავლეს შორის მოხვდა. 13-19 სექტემბერს ქართველი მოსწავლეები უკვე მსოფლიოს 32-ე ოლიმპიადაში მიიღებენ მონაწილეობას.
სიტყვით გამოსვლისას მიხეილ ჩხენკელმა აღნიშნა, რომ ახალი კორონავირუსის პანდემიის მიუხედავად, მოსწავლეებმა შეძლეს, თავიანთი განსაკუთრებული შესაძლებლობები გამოევლინათ ევროპის მასშტაბით და გამარჯვება მოეპოვებინათ. მინისტრმა ახალგაზდებს მსოფლიოს 32-ე ოლიმპიადაზე წარმატებული ასპარეზობა უსურვა.
მიხეილ ჩხენკელმა მოსწავლეებს ისტორიული მნიშვნელობის მეგაპროექტის – ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის კონცეფცია გააცნო და ამ უნივერსიტეტის აკადემიურ ცხოვრებაში ჩართვა შესთავაზა. მინისტრის თქმით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი ნიჭიერი ახალგაზრდებისთვის ძალიან დიდი ასპარეზი იქნება.
მნიშვნელოვანია, რომ ევროპის ინფორმატიკის მე-4 ახალგაზრდული ოლიმპიადა 2-6 სექტემბერს ონლაინ რეჟიმში საქართველოს ორგანიზებით ჩატარდა. მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ ოლიმპიადის მასპინძლობამ საქართველოს შესაძლებლობა მისცა, ეჩვენებინა ქვეყნის მიღწევები თანამედროვე ინფორმაციული ტექნოლოგიების განვითარების თვალსაზრისით. მისი შეფასებით, საქართველომ შეძლო, მაღალი ხარისხის ღონისძიების ორგანიზება ევროპულ დონეზე.
გლობალური პანდემიისა და ფორსმაჟორული სიტუაციის მიუხედავად, ევროპის ახალგაზრდული ოლიმპიადის მაღალ დონეზე ჩატარებისთვის საქართველომ მაღალი შეფასება და განსაკუთრებული მადლობა დაიმსახურა ინფორმატიკის ახალგაზრდული ოლიმპიადის – EJOI-ის პრეზიდენტ კრასიმირ მანევისგან, ოლიმპიადის საერთაშორისო კომიტეტის წევრებისაგან, ბოსნია- ჰერცეგოვინის, უკრაინისა და ოლიმპიადის მონაწილე სხვა ეროვნული ნაკრები გუნდების ლიდერებისგან.
ინფორმატიკის ოლიმპიადაში მასში რეკორდულად ბევრმა – 30-მდე ქვეყანამ მიიღო მონაწილეობდა. ოლიმპიადის ტექნიკურ და ინფრასტრუქტურულ მხარდაჭერას შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი და საქართველოს სამეცნიერო-საგანანმანათლებლო კომპიუტერული ქსელების ასოციაცია „გრენა“ უზრუნველყოფდა, ორგანიზებას კი საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ხელმძღვანელობით შოთა რუსთაველის საქართველოს ეროვნული სამეცნიერო ფონდი უწევდა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ საერთაშორისო კომიტეტის გადაწყვეტილებით, 2021 წლის ევროპის ინფორმატიკის მე-5 ახალგაზრდული ოლიმპიადა, მსოფლიოში არსებული ეპიდვითარების გაუმჯობესების შემთხვევაში ტრადიციულ ფორმატში ჩატარდება და მას კვლავ საქართველო უმასპინძლებს.
ევროპის ინფორმატიკის ახალგაზრდული ოლიმპიადა მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ღონისძიებაა, რომლის მიზანია საინფორმაციო ტექნოლოგიების განვითარება ევროსაბჭოს წევრ ქვეყნებში. იგი იმართება ინფორმატიკის საერთაშორისო ოლიმპიადის წესებისა და სტანდარტების მიხედვით. პირველად ევროპის ინფორმატიკის ახალგაზრდული ოლიმპიადა (EJOI) 2017 წელს ბულგარეთში გაიმართა.

Mikheil Chkhenkeli congratulates the winners of the 4th European Junior Olympiad in Informatics
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli hosted the winners of the 4th European Junior Olympiad in Informatics (EJOI) at the Ministry and congratulated them on their successful competition.
Members of the Georgian national team at the Olympics: Luka Mosiashvili - won gold, Ioseb Rigvava - won silver, and Keta Tsimakuridze and Luka Meladze - won bronze medals. It should be noted that Luka Mosiashvili was among the four strongest students in Europe. On September 13-19, Georgian students will participate in the 32nd World Olympiad.
In his speech, Mikheil Chkhenkeli noted that despite the novel coronavirus pandemic, students were able to discover their special abilities and manage to pull through. The Minister wished the youth a successful competition on their upcoming 32nd World Olympics.
Mikheil Chkhenkeli also introduced the students to the concept of a mega-project of historical significance - Kutaisi International University and offered them to be involved in the academic life of this university. According to the Minister, Kutaisi International University will be a great arena for talented young people.
It is important to note, that the 4th European Junior Olympiad in Informatics was organized by Georgia in an online format between September 2-6. The Minister stressed that the hosting of the Olympics gave Georgia an opportunity to show the country's achievements in terms of development of modern information technologies. According to him, Georgia was able to organize a high quality event at the European level.
Despite the global pandemic and force majeure situation, Georgia has been highly praised and thanked for hosting the Olympiad at a high level.
A record number of up to 30 countries participated in the Olympiad this year. The technical and infrastructural support of the Olympiad was provided by the International Black Sea University and the Georgian Research and Educational Networking Association - GRENA, organized by the Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia under the leadership of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia.
It should be noted that according to the decision of the International Committee, the 5th Junior Olympiad in Informatics Europe 2021 will be held in a traditional format and will be hosted by Georgia again. Junior Olympiad in Informatics is an important international event aimed at the development of information technology in the member states of the Council of Europe. It is held according to the rules and standards of the International Olympiad in Informatics. The first European Junior Olympiad in Informatics (EJOI) was held in Bulgaria in 2017.