საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლებში ახალი სასწავლო წელი დაიწყო
15 სექტემბრიდან, საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლებში 2020-2021 ახალი სასწავლო წელი დაიწყო. კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, საქართველოს ზოგიერთ ქალაქსა და სოფელში სკოლებსა და უმაღლეს სასწავლებლებში სასწავლო პროცესი 15 სექტემბრიდან დისტანციურ რეჟიმში, ხოლო დანარჩენ მუნიციპალიტეტებში საკლასო ოთახებში დაიწყო.
სირთულეების მიუხედავად, ახალი სასწავლო წელი მნიშვნელოვანი სიახლეებით იწყება. 2020-21 სასწავლო წლისთვის თბილისსა და რეგიონებში უკვე დასრულებულია 50 ახალი საჯარო სკოლის მშენებლობა, ხოლო სრული და ნაწილობრივი რეაბილიტაცია ჩაუტარდა 800-მდე სკოლას.
ინფრასტრუქტურულ სამუშაოებს აწარმოებდა როგორც განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო, ასევე რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო. სამუშაოების ნაწილი ფინანსდება აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკისა და რეგიონების ადგილობრივი ბიუჯეტებიდან.
განათლების სისტემა მზად არის როგორც საკლასო ოთახებში, ასევე, დისტანციურად სასწავლო პროცესი დასაწყებად. მთელი ზაფხულის განმავლობაში სამინისტრო ამისათვის ინტენსიურად მუშაობდა. სასწავლო პროცესის შეუფერხებლად განახლებისთვის, მინისტრის ბრძანებით შექმნილი და დამტკიცებულია დისტანციური სწავლების წესი. შესაბამისი ცვლილებები შევიდა ეროვნულ სასწავლო გეგმაშიც, რის თაობაზეც ყველა სკოლა ინფორმირებულია. განვლილი პროცესებიდან გამომდინარე, სამინისტროს აქვს წინა სასწავლო წლის უმნიშვნელოვანესი  გამოცდილება, რაც  იძლევა იმის შესაძლებლობას, რომ სასწავლო პროცესი დისტანციურ ფორმატში შეუფერხებლად წარიმართოს.
სამინისტროს მხრიდან სკოლები უზრუნველყოფილნი არიან სახელმძღვანელოებითა და პირველკლასელთა კომპიუტერებით, რომელთა გადაცემაც მოსწავლეებისათვის ეტაპობრივად მიმდინარეობს.
სამინისტროს ინიციატივით, ახალი სასწავლო წლიდან დაინერგება ელექტრონული ჟურნალი, რაც სასწავლო პროცესს კიდევ უფრო გააძლიერებს. აღნიშნული სიახლე მასწავლებლებს ხელს შეუწყობს ელექტრონულად აღრიცხონ მოსწავლეების როგორც დასწრება, ასევე შეფასება.
ეროვნული სასწავლო გეგმის შესაბამისად, განათლების ხელმისაწვდომობის მიზნით, ყველა კლასისა და საგნისათვის 15 სექტემბრიდან საზოგადოებრივი მაუწყებლის „პირველი არხი - განათლება“ ეთერით მოსწავლეებითვის კვლავ განახლდება პროექტი „ტელესკოლა“.  „ტელესკოლის“  გაკვეთილების ჩაწერაზე სამინისტრო მთელი ზაფხულის განმავლობაში მუშაობდა.

The beginning of the new academic year at public and private schools of Georgia
September 15, marks the beginning of the new academic year of 2020-2021 at public and private schools of Georgia. To prevent the spread of the novel coronavirus, owing to the decision of the Interagency Coordination Council, headed by the Prime Minister, the remote educational process at schools and higher educational institutions in some cities and villages of Georgia already resumed on September 15, whereas from October 1, classes will continue across the country.
Despite the the difficult circumstances, the new school year begins with important news. To celebrate the 2020-21 academic year, the construction of nearly 50 new public schools has been completed, and about 800 schools have been fully or partially renovated across the country.
Renovation was fully carried out by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, in cooperation with the Ministry of Regional Development and Infrastructure. Some of the renovation funds, were extracted from the local budgets of the Autonomous Republic of Adjara and other regions of Georgia.
Since the Ministry has been working intensively throughout the summer, the education system is ready to start in full swing. To fully stabilize the learning environment, there is a new distance learning regulation created and approved by the order of the Minister. All relevant changes have been made in the national curriculum, and all schools were subsequently informed. Based on the past experience, the Ministry has accumulated enough experience to allow the smooth execution of the remote learning environment.
Moreover, the Ministry took the liberty to provide schools with textbooks and computers, that ae handed over to the students in stages, gradually.
Furthermore, owing to the initiative of the Ministry, an electronic journal will be introduced from the new academic year, which will further strengthen the educational process and facilitate its day-to-day operational side. This new electronic journal will help teachers record both student attendance and assessment.
Additionally, public schools are fully provided with special disinfection barriers, surface disinfectants and remote thermometers.
In accordance with the National Curriculum, in order to provide a universal access to education, the project "TV School” will also be renewed for students from September 15 on the First Channel – Education.