სკოლებში სადამრიგებლო საათის პროგრამა ამოქმედდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა და  ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრის დირექტორმა ნათია ჯოხაძემ საჯარო სკოლების 150-მდე კლასის დამრიგებელთან სამუშაო შეხვედრა გამართეს. მინისტრმა პედაგოგებთან ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებულ სიახლეებზე,  კონკრეტულად,  ახალ სადამრიგებლო პროგრამაზე  ისაუბრა.
ახალი სასწავლო წლიდან სკოლაში შემოვა "სადამრიგებლო საათის პროგრამა I-IV კლასის მოსწავლეთათვის". აღნიშნული პროგრამა გათვალისწინებულია დაწყებითი კლასის სადამრიგებლო საათისთვის. ის  მოიცავს დამრიგებლის მუშაობის მიზანს, მუშაობის პრინციპებს, რეკომენდაციებს სადამრიგებლო პროგრამის განხორციელებისათვის, დაწყებითი კლასის მოსწავლეთა ასაკობრივ თავისებურებათა დახასიათებას, სადამრიგებლო საათის თემებს, ნიმუშებსა და სასარგებლო რესურსებს.
ყველა კლასის დამრიგებელი, ”სადამრიგებლო საათის” ფარგლებში, მინიმუმ კვირაში ერთხელ ბავშვებს ჩაუტარებს გაკვეთილს მოზარდებისთვის აქტუალურ და საინტერესო თემატიკაზე. მათ შორის ისეთ თემებზე, როგორიცაა: ცხოვრების ჯანსაღი წესი -  პირადი ჰიგიენა, სასარგებლო საკვები, დღის რეჟიმი, სპორტის მნიშვნელობა, მავნე ჩვევების საფრთხე; მორალური განვითარება - ურთიერთობა თანატოლებთან და უფროსებთან, ეტიკეტი; მოქალაქეობრივ-პატრიოტული ცნობიერება - ჩემი ეზო, ჩემი სკოლა, ჩემი სამშობლო,  გამოჩენილი პიროვნებები, მნიშვნელოვანი მოვლენები, ტრადიციები, წესები და კანონები; გარემოს და ბუნების მოფრთხილება; თვალსაწიერის გაფართოება - ხელოვნების, ტექნოლოგიური და ინტელექტუალური მიღწევების მნიშვნელობა და სხვ.
ეროვნული სასწავლო გეგმებისა და შეფასების ცენტრმა აღნიშნული პროგრამის გაცნობის მიზნით, ფოკუს-ჯგუფები ჩაუტარა თბილისის რამდენიმე სკოლის დამრიგებელს, რომელთაც გამოთქვეს მოსაზრება, რომ პროგრამა ძალიან მნიშვნელოვანია მათთვის და იქნება კარგი დამხმარე რესურსი შემდგომი მუშაობისთვის.

Program of the Contact Hours for Class Tutors Will be Launched at Schools
Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini and Director of National Curriculum and Assessment Center, Natia Jokhadze met with 150 class tutors of public schools. Minister spoke about innovations, particularly about new program of the Hours for Class Tutors that is envisaged in the new National curriculum.
Hours for Class Tutors will be introduced for the school children of I-IV forms. This program is foreseen for the class tutors of primary school. It includes the goal of the class tutors, principles of working and recommendations for the program implementation as well as characterizing the school children of the primary school age, topics for the class tutors, samples and useful resources.
In the framework of Hours for Class Tutors, all tutors will give classes on actual and interesting topics minimum one day a week. Following topics will be discussed: healthy way of life – hygiene, fresh and healthy food, schedule of the day, meaning of sports, danger of bad habits; moral development – relations with peers and grown-ups, etiquette, feeling of patriotism and citizenship – my yard, my school, my country, famous people, important events, traditions, rules and law, taking care of environment and nature, broadening vision – art, meaning of technological and intellectual achievements and etc.
In order to introduce above mentioned program, National Curriculum and Assessment Center held focus-groups for the class tutors of several schools of Tbilisi. They noted, the program is significant and it will be good auxiliary resource in their future activities.