მიხეილ ჩხენკელი: „ევროპის კვლევისა და ინოვაციის დღეები“ ნამდვილად განსაზღვრავს კვლევისა და ინოვაციების მომავალს არა მხოლოდ ევროპაში, არამედ მის საზღვრებს გარეთაც“
23.09.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა ევროკომისიის ვირტუალური კონფერენციის „ევროპის კვლევისა და ინოვაციის დღეები“ პანელურ სხდომაში მიიღო მონაწილეობა, სადაც მონაწილეებმა მეცნიერების განვითარების სამომავლო პერსპექტივებზე იმსჯელეს.
„ევროპის კვლევისა და ინოვაციის დღეები“ ყოველწლიურად იმართება, სადაც მეცნიერების პოლიტიკის შემქმნელები, მეცნიერები და მეწარმეები კვლევისა და ინოვაციების მომავალს განიხილავენ ევროპაში და მის ფარგლებს გარეთ. წელს ეს ღონისძიება 22-24 სექტემბერს ვირტუალურ სივრცეში ტარდება.
მიხეილ ჩხენკელმა საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და საქართველოში მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციის თვალსაზრისით უკვე მიღწეულ შედეგებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ჩემთვის დიდი პატივია, რომ მონაწილეობას ვიღებ პანელურ სხდომაში, რომელიც ნამდვილად განსაზღვრავს კვლევისა და ინოვაციების მომავალს არა მხოლოდ ევროპაში, არამედ მის საზღვრებს გარეთაც.
ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციების ჩარჩო პროგრამაში ასოცირებით საქართველო გახდა დიდი სტრატეგიის ნაწილი მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების (STI) სისტემის გაძლიერების თვალსაზრისით. პროგრამამ „ჰორიზონტი 2020“, დაფინანსების ფართო შესაძლებლობებით, საშუალება მისცა ქართველ მეცნიერებსა და სამეცნიერო ინსტიტუტებს, გააუმჯობესონ კვლევის ხარისხი, განავითარონ სამეცნიერო პოტენციალი, შექმნან თანამშრომლობაზე ორიენტირებული გარემო. ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ ყველა ეს მახასიათებელი თავის შედეგს გამოიღებს საქართველოს დასავლეთისკენ მიმავალ გზაზე, რომელიც ევროატლანტიკური ინტეგრაციისკენ მიემართება.“
მიხეილ ჩხენკელმა სიტყვით გამოსვლისას საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებაზეც ისაუბრა, რომელიც განათლებისა და მეცნიერების მთავარ პრიორიტეტად გამოცხადებასა და სფეროსთვის ყოველწლიურად მზარდი ბიუჯეტის უზრუნველყოფას გულისხმობს.
მინისტრმა ხაზი გაუსვა, რომ მეცნიერებას არ აქვს საზღვრები და სამეცნიერო იდეების გაცვლას მსოფლიოს წინაშე არსებული გამოწვევების დასაძლევად გადამწყვეტი მნიშვნელობა ენიჭება. შესაბამისად, მეცნიერების, ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების (STI) მოდერნიზაცია და ინტერნაციონალიზაცია სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ახალი ცოდნის შესაქმნელად, მდგრადი განვითარებისა და ეკონომიკური კეთილდღეობის ხელშეწყობის მიზნით. მსოფლიო სამეცნიერო საზოგადოებასთან თანამშრომლობა წარმატების საწინდარი და განუყოფელი კომპონენტია მაღალი ხარისხის შედეგების მისაღწევად. მინისტრის თქმით, ამ მხრივ საქართველოს შესანიშნავი შესაძლებლობა ჰქონდა ევროკავშირის კვლევისა და ინოვაციების მე-8 ჩარჩო პროგრამასთან „ჰორიზონტი 2020“ ასოცირებით 2016 წლიდან, რამაც აკადემიურ საზოგადოებას შეუქმნა ევროკავშირის წამყვან კვლევით ინსტიტუტებთან  თანამშრომლობის, ახალი სამეცნიერო იდეების შემუშავებისა და აკადემიური პერსონალის გადამზადების უნიკალური შესაძლებლობები.
მიხეილ ჩხენკელმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველოს მთავრობა ხელსაყრელ პირობებს ქმნის იმისათვის, რომ საქართველო ცნობილი მეცნიერების მოღვაწეობის მთავარ ადგილად იქცეს. ამ მიზანს ემსახურება ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დაარსება, რაც უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციის მიმართულებით მნიშვნელოვნად წინგადადგმული ნაბიჯია. განსაკუთრებით აღსანიშნავია ადრონული თერაპიის ცენტრი, რომელიც ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში დაიწყებს ფუნქციონირებას და კვლევასა და ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობას მოემსახურება. ადრონული თერაპიის ცენტრში განთავსდება ორი ულტრათანამედროვე ციკლოტრონი, ერთი – სიმსივნის მკურნალობისთვის, ხოლო მეორე – კვლევისათვის ონკოლოგიის მიმართულებით. ცენტრში სიმსივნის მკურნალობის პარალელურად წარიმართება სამეცნიერო-კვლევითი პროცესი, როგორც მედიცინაში, ასევე ბირთვულ ფიზიკასა და სამედიცინო ფიზიკაში, რომელშიც ქართველ მეცნიერებთან ერთად უცხოელი მეცნიერები ჩაერთვებიან.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ კვლევისა და ინოვაციების მომდევნო ჩარჩო პროგრამა „Horizon Europe“ უფრო მეტი შედეგის მომტანი იქნება, ვინაიდან მიზნად ისახავს მეცნიერებისა და ეკონომიკის გაძლიერებას, ინვესტიციების ჩადებას კვლევასა და ინოვაციებში ევროპის მომავლის შესაქმნელად. ეს ამბიციური პროგრამა გახდება მნიშვნელოვანი ინსტრუმენტი სოციალური გამოწვევების გადასაჭრელად, ინდივიდების ცხოვრების გასაუმჯობესებლად და ქვეყნის მდგრადი განვითარების უზრუნველსაყოფად.
მიხეილ ჩხენკელმა ევროკომისიას მადლობა გადაუხადა საქართველოს მხარდაჭერისთვის, ხანგრძლივი ნაყოფიერი თანამშრომლობისა და ახალი შესაძლებლობებისთვის.

Mikheil Chkhenkeli: "European Research and Innovation Days” really define the future of research and innovation not only in Europe but also beyond its borders"
23.09.2020
European Research and Innovation Days are held annually, where science policy makers, scientists and entrepreneurs discuss the future of research and innovation in Europe and beyond. This year this event was held on September 22-24, remotely.
Mikheil Chkhenkeli addressed the public and spoke about the results already achieved in terms of internationalization of science in Georgia and future plans.
Mikheil Chkhenkeli: “I am pleased and grateful to be a part of this panel session that really defines the future of research and innovation not only in Europe but also beyond its borders”.
By joining the EU Research and Innovation Framework Program, Georgia has become part of a larger strategy to strengthen the Science, Technology, and Innovation (STI) system. Horizon 2020 program, with a wide range of funding opportunities, has enabled Georgian scientists and scientific institutes to improve the quality of research, develop scientific potential, and create a collaborative environment. I would like to emphasize that all these features will have an impact on Georgia's path to the West, which leads to Euro-Atlantic integration."
In his speech, Mikheil Chkhenkeli also spoke about the decision of the Georgian government to declare education and science as a top priority and to ensure an annual growing budget for the field.
The Minister stressed that science has no borders and the exchange of scientific ideas is crucial to overcome the challenges facing the world. Consequently, the modernization and internationalization of science, technology, and innovation (STI) is vital to the creation of new knowledge to promote sustainable development and economic prosperity. Collaboration with the world scientific community is a prerequisite and integral component of success to achieve high quality results. According to the Minister, Georgia had an excellent opportunity in this regard.
Furthermore, Mikheil Chkhenkeli emphasized, that the Georgian government is creating favorable conditions for Georgia to become a major place for famous scientists. The establishment of Kutaisi International University serves exactly this purpose, which is a significant step forward in the internationalization of higher education and science. The particularly noteworthy is the establishment of Hadron Therapy Center, which will soon start functioning at Kutaisi International University and will serve research and treatment of oncological diseases. The Hadron Therapy Center will house two state-of-the-art cyclotrons, one for tumor treatment and the other one designated for oncology research. In parallel with the treatment of tumors, the center will carry out scientific-research process in medicine, nuclear physics, and medical physics.
Additionally, the Minister noted that the following framework of research and innovation program "Horizon Europe" will be more fruitful, as it aims to strengthen science and economics, investments in research and innovation to build the better future for Europe. This ambitious program will become an important tool for solving social challenges, improving the lives of many individuals, and ensuring the sustainable development of the country.
Mikheil Chkhenkeli thanked the European Commission for Georgia's support, long-term fruitful cooperation, and new opportunities.