მიხეილ ჩხენკელმა I-VI კლასის მოსწავლეებს საკლასო ოთახებში სასწავლო პროცესის განახლება მიულოცა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი თბილისის პირველ გიმნაზიასა და ახალაშენებულ 220-ე საჯარო სკოლას ეწვია და მოსწავლეებს საკლასო ოთახებში სასწავლო პროცესის განახლება პირადად მიულოცა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მინდა მთელი გულით მივულოცო დაწყებითი კლასის მოსწავლეებს, რომლებიც დღეს დაბრუნდნენ საკლასო ოთახებში და სკოლის გარემოში გააგრძელეს სწავლის პროცესი. სასწავლო პროცესისთვის სასკოლო გარემო არის ბუნებრივი გარემო. ჩვენი მიზანია, ყველა მოსწავლე დაბრუნდეს სკოლაში. ეს ამ სემესტრში აუცილებლად მოხდება. აქედან გამომდინარე, კიდევ ერთხელ მინდა ვთხოვო საზოგადოებას, ყველამ ზედმიწევნით დაიცვას ჯანდაცვის რეკომენდაციები, რათა ჩვენს მოსწავლეებს მივცეთ შესაძლებლობა, საკლასო ოთახებში გააგრძელონ სწავლა“.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით თბილისში, ცხრა ძმის ქუჩა N58-ში  თანამედროვე სტანდარტების სკოლა აშენდა. 350 მოსწავლეზე გათვლილ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში ფუნქციონირებს თანამედროვე სასწავლო სივრცეები, ბიბლიოთეკა, სპორტული დარბაზი. სკოლის მიმდებარე ტერიტორიაზე მოეწყო რეკრეაციული ზონა. სკოლა აღჭურვილია უახლესი ავეჯითა და სასკოლო ინვენტარით – კომპიუტერული ტექნიკით, სასკოლო დაფების, მერხებისა და სკამების კომპლექტით.
ახალი სკოლის მშენებლობა სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტომ განახორციელა. პროექტის საერთო ღირებულება 4 062 718 ლარია.
კორონავირუსის პრევენციის მიზნით, უწყებათაშორისი საბჭოს გადაწყვეტილებით, დღეიდან თბილისის, რუსთავის, ქუთაისისა და ზუგდიდის სკოლების I-VI კლასის მოსწავლეები სწავლას საკლასო ოთახებში გააგრძელებენ, ხოლო VII-XII კლასებისთვის აღნიშნულ ქალაქებში სასწავლო პროცესი დისტანციურ რეჟიმში გრძელდება. 1-ლი ოქტომბრიდან საკლასო ოთახებს დაუბრუნდნენ გორისა და ფოთის სკოლების ყველა კლასის მოსწავლეები. სასწავლო პროცესი დისტანციურ რეჟიმში მთელი აჭარის ტერიტორიაზე გრძელდება.

Mikheil Chkhenkeli congratulated students of I-VI grade on the restoration of the educational process in classrooms
01.10.2020
Mikheil Chkhenkeli: “I would like to wholeheartedly congratulate the elementary school students who returned to classrooms today and have the ability to continue their studies in the school environment. School environment is a natural setting for the learning process. At this point in time, it is our goal for all students to return to school. Therefore, I would like to ask and remind the public once again to follow the guidelines and health recommendations issued by Medical experts to enable our youth to return to classrooms.”
With the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, a school of modern standards was built at 58, Nine Brothers Street in Tbilisi. The general educational institution with a capacity of 350 students has modern educational areas, a library and a gym. Its recreational zone was set up within the close proximity of the school. The school is equipped with the latest furniture and school gear - computer equipment, a set of school boards, desks and chairs.
The construction of the new school was carried out by the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency. The total cost of the project amounted to GEL 4 062 718.
To prevent the further spread of COVID-19, owing to the decision of the Interagency Council, headed by the Prime Minister, all students of I-VI grade in Tbilisi, Rustavi, Kutaisi and Zugdidi will return to their respective classrooms, whereas, the students of VII-XII grade in the aforementioned cities will have to remain on the remote learning format until further notice. Starting from October 1, students of all grades in Gori and Poti will also return to their classrooms. The learning process will continue in a remote format throughout Adjara.