მიხეილ ჩხენკელმა სამართლისა და ეკონომიკის ცენტრის საიუბილეო ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა თსუ იურიდიული ფაკულტეტისა და თბილისის ღია უნივერსიტეტის ერთობლივი ცენტრის – სამართლისა და ეკონომიკის ცენტრის – საიუბილეო ღონისძიებაში მიიღო მონაწილეობა. ღონისძიებაზე საჯარო-კერძო უნივერსიტეტების პარტნიორობის საფუძველზე სამართლისა და ეკონომიკის მეცნიერების სფეროში ჩამოყალიბებული პირველი ინტერდისციპლინური ცენტრის საქმიანობის ანგარიში წარმოადგინეს. ასევე, გაიმართა საკორპორაციო სამართლის კომიტეტის პრეზენტაცია, რომლის შემადგენლობაში უზენაესი, სააპელაციო და საქალაქო სასამართლოს მოსამართლეები და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები შედიან.
მიხეილ ჩხენკელმა საზოგადოებას სიტყვით მიმართა, სამართლისა და ეკონომიკის ცენტრის დამფუძნებლებს იუბილე მიულოცა და სახელმწიფოსთვის განმსაზღვრელ სფეროებში ინტერდისციპლინური კვლევების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მსურს, სამართლისა და ეკონომიკის ცენტრს მივულოცო იუბილე. ცენტრი ახორციელებს უაღრესად მნიშვნელოვან ინტერდისციპლინურ კვლევებს და წარმოადგენს სახელმწიფო და კერძო უნივერსიტეტების თანამშრომლობის ძალიან კარგ მაგალითს. ასევე, მსურს, ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ მნიშვნელოვანი ასპექტი ცენტრის მოღვაწეობისა გახლავთ ის, რომ სამეცნიერო-კვლევით პროცესში სტუდენტებიც ძალიან აქტიურად არიან ჩართული“.
საიუბილეო ღონისძიების ფარგლებში გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი სამართლისა და ეკონომიკის ცენტრსა და საქართველოს უზენაეს სასამართლოს შორის, რომელსაც ხელი ირაკლი ბურდულმა და ნინო ქადაგიძემ მოაწერეს.
სამართლისა და ეკონომიკის ცენტრი ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და თბილისის ღია უნივერსიტეტის მიერ საუნივერსიტეტო ბაზაზე ერთობლივად დაფუძნებული სტრუქტურული ერთეულია, რომელიც მიზნად ისახავს სამართლისა და ეკონომიკური პოლიტიკის მიმართულებით მიმდინარე საკანონმდებლო, სამეცნიერო თუ პრაქტიკული პროცესების სტიმულირებასა და მონიტორინგს, პრობლემასა და გამოწვევაზე ეფექტიან რეაგირებას, სამართლებრივ-ეკონომიკურ ექსპერტიზას, კვლევის შედეგების საზოგადოებისათვის გაცნობასა და პრაქტიკაში ინკორპორირებას.
ორი წლის განმავლობაში ცენტრის ეგიდით ჩატარდა მნიშვნელოვანი ღონისძიებები სამართლისა და ეკონომიკის სფეროს აქტუალურ საკითხებზე, კერძოდ, სხვადასხვა ფორუმის ფარგლებში გაიმართა ინტერდისციპლინური დისკუსიები, სადაც აქტიურად იყვნენ ჩართული სასამართლო ხელისუფლების, ადვოკატთა კორპუსის, კერძო იურიდიული კომპანიებისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები.
სამართლისა და ეკონომიკის საიუბილეო ღონისძიებას ესწრებოდნენ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და თბილისის ღია უნივერსიტეტის რექტორები, საქართველოს პარლამენტის, საქართველოს უზენაესი სასამართლოსა და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები.

Mikheil Chkhenkeli participated in the celebratory event of the Center for Law and Economics
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli took part in the jubilee event of Center for Law and Economics. At the event, a report on the activities of the first interdisciplinary centre in the field of law and economics, established in partnership with public-private universities, was presented. Also, a presentation was made by the Corporate Law Committee, which comprises of Supreme Court, Appellate and City Court judges and academics.
Mikheil Chkhenkeli addressed the public, congratulated the founders of the Center for Law and Economics on the anniversary and spoke about the importance of such interdisciplinary research for the state.
Mikheil Chkhenkeli: “I would like to congratulate the Center for Law and Economy on its anniversary. The Center carries out highly important interdisciplinary research and is an impeccable example of cooperation between public and private universities. I would also like to emphasize that an important aspect of the center's work revolves around students and their active involvement in the research process.”
Within the framework of the event, a Memorandum of Understanding was signed between the Center for Law and Economics and the Supreme Court of Georgia. The document was signed by Irakli Burduli and Nino Kadagidze.
The Center for Law and Economics is a structural unit jointly established by Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and Tbilisi Open University, which aims to stimulate and monitor the current legislative, scientific or practical processes in the field of law and economic policy. For two years, under the auspices of the Center, important events were held on relevant issues in the field of law and economics.
The anniversary of Law and Economics was attended by the rectors of Tbilisi State University and Tbilisi Open University, representatives of the Parliament of Georgia, the Supreme Court of Georgia and various members of academic circles.