საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში ერთობლივი, ქართულ-ფრანგული ორდიპლომიანი პროგრამის პრეზენტაციას დაესწრო. საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და საფრანგეთის რენ 1 უნივერსიტეტის ერთობლივი საგანმანათლებლო პროგრამა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროსა და საქართველოში საფრანგეთის საელჩოს მხარდაჭერით დაარსებული ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის ფარგლებში ამოქმედდა. პრეზენტაციას ესწრებოდნენ საფრანგეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში დიეგო კოლასი და ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი დავიდ ტერტიე.
მიხეილ ჩხენკელმა საზოგადოებას სიტყვით მიმართა და საქართველოს განათლების სისტემაში უცხოეთის წამყვან უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობით ერთობლივი პროგრამების დანერგვის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ჩემთვის სასიხარულოა, რომ დღეს ვიმყოფები საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში და მაქვს შესაძლებლობა, მოგილოცოთ ქართულ-ფრანგული ორდიპლომიანი საბაკალავრო პროგრამის ამოქმედება.
მსურს, ვისარგებლო შემთხვევით და მადლობა გადავუხადო საფრანგეთის მთავრობას მხარდაჭერისა და მრავალწლიანი თანამშრომლობისთვის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის სფეროებში.
აღსანიშნავია, რომ ქართულ-ფრანგული ორდიპლომიანი საბაკალავრო პროგრამის ამოქმედება კიდევ ერთი წინგადადგმული ნაბიჯია უმაღლესი განათლების სისტემის ინტერნაციონალიზაციის თვალსაზრისით. მნიშვნელოვანია, რომ ქართველ სტუდენტებს ორმაგი ხარისხის პროგრამების მრავალფეროვანი არჩევანი ქართულ უნივერსიტეტებში შევთავაზოთ, რაც საქართველოს ევროპული საგანმანათლებლო სივრცის განუყოფელ ნაწილად აქცევს“.
2020-2021 სასწავლო წელს პირველად სტუ-ს აგრარული მეცნიერებებისა და ბიოსისტემების ინჟინერინგის ფაკულტეტის ქართულ-ფრანგულ ერთობლივ საბაკალავრო პროგრამაზე სწავლა 12-მა სტუდენტმა აირჩია, რომლებიც სწავლის დასრულების შემდეგ ორმაგ – ქართულ-ფრანგულ დიპლომს მიიღებენ. პროგრამაზე სწავლა ინგლისურ ენაზე მიმდინარეობს, რომელსაც ფრანგ კოლეგებთან ერთად ქართველი პროფესორ-მასწავლებლები წარმართავენ.
პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ სტუ-ს რექტორმა დავით გურგენიძემ მინისტრს, ელჩსა და მიწვეულ სტუმრებს ფაკულტეტის სასწავლო ინფრასტრუქტურა, კერძოდ კი, სურსათის უვნებლობის, მიკრობიოლოგიისა და ბიოლოგიის უახლესი ტექნიკა-დანადგარებით აღჭურვილი ლაბორატორიები დაათვალიერებინა, სადაც ქართულ-ფრანგული საგანმანათლებლო პროგრამის სტუდენტები პრაქტიკულ სწავლებას გაივლიან.
2018 წლიდან, ფრანგულ-ქართული უნივერსიტეტის ფარგლებში, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ფრანგულ მონპელიე „სუპაგროსთან“. თანამშრომლობა ორდიპლომიანი სამაგისტრო პროგრამის - „მეღვინეობა და მევენახეობა“ დანერგვას ითვალისწინებს. უახლოეს მომავალში სტუ-ში სამაგისტრო პროგრამა – „მევენახეობა და მეღვინეობა“ ევროპული ანალოგიური სამაგისტრო პროგრამის - Europeam Master of Science of Viticulture and Enology - კონსორციუმის წევრი გახდება.

The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli attended the presentation of a joint Georgian-French two-degree program at the Georgian Technical University. The joint educational program of the Georgian Technical University and René University of France was launched within the framework of the French-Georgian University established with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia and the Embassy of France in Georgia. The presentation was attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Georgia, Diego Colas and the Head of the Administration of the French-Georgian University, David Teurtrie.
Mikheil Chkhenkeli addressed the public and spoke about the importance of introducing joint programs in the Georgian education system in cooperation with leading foreign universities.
Mikheil Chkhenkeli: “I am glad to be at the Georgian Technical University today and I have the opportunity to congratulate you on the launch of the Georgian-French bachelor's degree program.
I would like to take this opportunity to thank the French Government for its support and long-term cooperation in the fields of education, science and culture.
It should be noted that the launch of the Georgian-French bachelor's degree program is another step forward in terms of internationalization of the higher education system. It is important to offer Georgian students a variety of dual degree programs at Georgian universities, making Georgia an integral part of the European educational space.”
During the academic year of 2020-2021, for the first time, 12 students have been selected to study at the Georgian-French joint bachelor's program of the Faculty of Agricultural Sciences and Biosystems Engineering, who will receive a double Georgian-French diploma after graduation. The program is taught in English, led by Georgian professors together with French colleagues.
After the presentation, GTU Rector, Davit Gurgenidze inspected the Minister's teaching infrastructure, in particular, laboratories equipped with the latest equipment in food safety, microbiology and biology.
Since 2018, within the scope of French-Georgian University, the Georgian Technical University has been closely cooperating with the French Montpellier "Supagro". The cooperation envisages the introduction of a two-degree master's program - "Winemaking and Viticulture". In the near future, the master's program at GTU - "Viticulture and Winemaking" will become a member of a consortium of European similar master's programs such as Europeam Master of Science of Viticulture and Enology.