ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი საზეიმოდ გაიხსნა. ღონისძიებაში მონაწილეობა მიიღეს: საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა, პრემიერ-მინისტრმა გიორგი გახარიამ, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ არჩილ თალაკვაძემ, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა. ღონისძიებაში მონაწილეობა ასევე მიიღო KIU-ს საპატიო პრეზიდენტმა, პროფესორმა ვოლფგანგ ა. ჰერმანმა, რომელმაც დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით დისტანციურად მიმართა.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა (KIU) წელს პირველი სტუდენტები მიიღო ბაკალავრიატის სამ ინგლისურენოვან პროგრამაზე: მენეჯმენტი, მათემატიკა და კომპიუტერული მეცნიერება. KIU-ში სტუდენტების მიღების კრიტერიუმები დღეს საქართველოში არსებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს შორის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალია და შესაბამისობაშია მიუნხენის ტექნიკური უნივერსიტეტის პროგრამის მოთხოვნებთან. STEM-ის მიმართულების პროგრამების მიხედვით KIU სამ ყველაზე მაღალი ბარიერის მქონე უნივერსიტეტებს შორის სახელდება საქართველოში. წელს 1112 აბიტურიენტმა გამოხატა სურვილი, გამხდარიყო KIU-ს სტუდენტი. უნივერსიტეტის მიერ დაწესებული მაღალი ბარიერი კი 245-მა ახალგაზრდამ გადალახა.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი თანამშრომლობს ევროპის წამყვან მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან (TUM International GmbH-თან და TUM-თან). KIU-ს საოპერაციო მოდელი და პროგრამები შემუშავებულია TUM და TUM International GmbH-თან პარტნიორობით. KIU-ში სწავლა ინგლისურ ენაზე ხორციელდება და სტუდენტებს ქართველი და ევროპელი პროფესორ-მასწავლებლები ასწავლიან.
უნივერსიტეტი თანამშრომლობს სიმსივნური დაავადებების პროტონული თერაპიის აპარატურის მწარმოებელ მსოფლიოს წამყვან ორგანიზაციასთან (IBA) საქართველოში პირველი პროტონული თერაპიის ცენტრის შესაქმნელად. აღნიშნულ ცენტრში შესაძლებელი იქნება კიბოს თანამედროვე მეთოდებით მკურნალობა. აქვე იგეგმება კვლევების განხორციელება როგორც სამედიცინო მიმართულებით, ასევე ექსპერიმენტული ბაზის შექმნა ელემენტარული ნაწილაკების ფიზიკის, რადიაციული ფიზიკის, რადიოქიმიისა და ბიოფიზიკის მიმართულებებისათვის. ადრონული თერაპიის ცენტრი გახდება საერთაშორისო ჰაბი რეგიონის მასშტაბით ონკოლოგიური დაავადებების დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის თვალსაზრისით.
ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ქუთაისში, ეკოლოგიურად სუფთა გარემოში მდებარეობს. კამპუსი 153 ჰექტარ მიწაზეა გაშენებული და მოიცავს ულტრათანამედროვე აკადემიურ კორპუსებს, ბიბლიოთეკებს, კაფეტერიებს, კეთილმოწყობილ სასპორტო და საგზაო ინფრასტრუქტურას, საერთო სამუშაო სივრცეებს, სტუდენტურ საცხოვრებლებს, ასევე საცხოვრებლებს აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალისთვის. საუნივერსიტეტო ქალაქის განვითარება და მშენებლობა ეტაპობრივად მიმდინარეობს.

Kutaisi International University was festively opened
This year, Kutaisi International University (KIU) admitted the first batch of students to three undergraduate English language programs: Management, Mathematics and Computer Science. Criteria for admitting students to KIU is one of the highest amongst the higher education institution in Georgia and is in compliance with the requirements held by the Munich Technical University. According to STEM program rankings, KIU is among the three universities with the highest barrier in Georgia. This year, a total of 1112 entrants expressed a desire to become a KIU student. Only 245 of them managed to overcome the high bar imposed by the university.
Kutaisi International University cooperates with the leading European Technical University in Munich (TUM International GmbH and TUM). KIU's operating model and software have been developed in partnership with TUM and TUM International GmbH. Tuition at KIU is in English and is taught to students by Georgian and European professors.
Additionally, I would particularly like to mention the scientific research side of this university, which will be very active and visibly presented to all faculties. The Hadron Therapy Centre will start functioning in the university in a few years’ time. Currently, one of the leading companies in the world, IBA, is manufacturing and assembling a cyclotron. This project is also funded by the Cartu Foundation. Cyclotrons are used to treat tumours with ultra-modern methods, which is especially important for children with cancer. I have personally met with the world's leading researchers in the field of oncology and proton therapy, and they have already expressed readiness and great enthusiasm to conduct a scientific research process with Georgian scientists here in Kutaisi. Accordingly, Kutaisi International University and Hadron Therapy Centre will become an academic and scientific centre of world importance.
Kutaisi International University (KIU) is located in Kutaisi, within an ecologically clean environment. The campus is built on 153 hectares of land and includes state-of-the-art academic buildings, libraries, cafeterias, well-equipped sports and road infrastructure, common workspaces, student dormitories, as well as dormitories for academic and administrative staff.