საქართველოს აკრედიტებულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ერთიანი ეროვნული გამოცდების/საერთო სამაგისტრო გამოცდების გავლის გარეშე აკრედიტებული პროგრამით უცხო ქვეყნის მოქალაქისთვის ან უცხო ქვეყანაში მცხოვრებ საქართველოს მოქალაქისთვის სწავლის უფლების მინიჭება
აბიტურიენტთა/ მაგისტრანტობის კანდიდატთა ხელშეწყობისა და სტუდენტთა მობილობის მიზნით უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლა ერთიანი ეროვნული გამოცდების/საერთო სამაგისტრო გამოცდების გავლის გარეშე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დადგენილი წესითა და დადგენილ ვადებში დასაშვებია:
1. უცხო ქვეყნის მოქალაქეებისა და მოქალაქეობის არმქონე პირებისათვის, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლება;
2.  საქართველოს მოქალაქეებისათვის, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლება და სრული ზოგადი განათლების ბოლო 2 წელი ისწავლეს უცხო ქვეყანაში;
3. მაგისტრანტობის კანდიდატებისათვის, რომლებმაც უცხო ქვეყანაში მიიღეს შესაბამისი უმაღლესი განათლების აკადემიური ხარისხის დამადასტურებელი დოკუმენტი;
4. პირებისათვის, რომლებიც სწავლობენ/სწავლობდნენ და მიღებული აქვთ კრედიტები უცხო ქვეყანაში ამ ქვეყნის კანონმდებლობის შესაბამისად აღიარებულ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ბაკალავრიატში/მაგისტრატურაში;
5. მაგისტრანტობის კანდიდატებისათვის, რომლებიც უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩაირიცხნენ „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის 52-ე მუხლის მე-3 პუნქტით დადგენილი წესით.
ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის გავლის უფლება ერთიანი ეროვნული გამოცდების გავლის გარეშე დასაშვებია პირველი და მე-2 პუნქტით განსაზღვრული პირებისათვის, ასევე მე-4 პუნქტით განსაზღვრული ბაკალავრიატის სტუდენტებისათვის ბაკალავრიატის, დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის საგანმანათლებლო პროგრამით სწავლის გასაგრძელებლად.
აღნიშნული პროგრამა არის 60-კრედიტიანი, მისი გავლა შესაძლებელია მხოლოდ პირველი სასწავლო წლის განმავლობაში და მისი დასრულების შემდეგ უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება გასცემს ამ პროგრამის დასრულების დამადასტურებელ სერტიფიკატს. ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამის დასრულების შემდეგ სტუდენტები თავიანთი არჩევანის შესაბამისად, სწავლას აგრძელებენ იმავე უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ბაკალავრიატის, დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის საგანმანათლებლო პროგრამით.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის 2011 წლის 29 დეკემბრის №224/ნ ბრძნებით დამტკიცდა „უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ერთიანი ეროვნული გამოცდების/საერთო სამაგისტრო გამოცდების გავლის გარეშე სწავლის უფლების მქონე აბიტურიენტების/მაგისტრანტობის კანდიდატების/სტუდენტების მიერ დოკუმენტების წარდგენისა და განხილვის წესი“.
ზემოთ ჩამოთვლილმა პირებმა განცხადებით უნდა მიმართონ საჯარო სამართლის იურიდიულ პირს - განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრს. განცხადების ფორმის მიღება შესაძლებელია განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში (მისამართი: თბილისი, ალექსიძის ქუჩა №1, ტელეფონი +(995 32) 2 200 220, ელ.ფოსტა - info@eqe.ge; ვებგვერდი - www.eqe.ge)
მე-5 პუნქტით გათვალისწინებულ პირებს უფლება აქვთ განცხადებით მიმართონ აგრეთვე საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს.
განცხადებას უნდა დაერთოს შემდეგი დოკუმენტები:
უცხო ქვეყნის მოქალაქე აბიტურიენტებისათვის
• მოქალაქეობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი;
• უცხო ქვეყანაში მიღებული სრული ზოგადი ან მისი ეკვივალენტური განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი;
• აბიტურიენტის მიერ არჩეული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელის წერილობითი თანხმობა სტუდენტთა საერთო რაოდენობის ფარგლებში არსებულ ვაკანტურ ადგილზე პირის მიღების შესაძლებლობის თაობაზე (სახელის, გვარისა და საგანმანათლებლო პროგრამის მითითებით).
საქართველოს მოქალაქე აბიტურიენტებისათვის
• აბიტურიენტის მიერ არჩეული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელის წერილობითი თანხმობა სტუდენტთა საერთო რაოდენობის ფარგლებში არსებულ ვაკანტურ ადგილზე პირის მიღების შესაძლებლობის თაობაზე (სახელის, გვარისა და საგანმანათლებლო პროგრამის მითითებით);
• სრული ზოგადი განათლების ბოლო 2 წლის განმავლობაში უცხო ქვეყანაში სწავლის დამადასტურებელი დოკუმენტი.
მაგისტრანტობის კანდიდატებისათვის
• უცხო ქვეყნის მიერ აღიარებული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების მიერ გაცემული უმაღლესი განათლების შესაბამისი კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი;
• მაგისტრანტობის კანდიდატის მიერ არჩეული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელის წერილობითი თანხმობა სტუდენტთა საერთო რაოდენობის ფარგლებში არსებულ ვაკანტურ ადგილზე პირის მიღების შესაძლებლობის თაობაზე (სახელის, გვარისა და საგანმანათლებლო პროგრამის მითითებით).
მაგისტრანტობის კანდიდატებისათვის, რომლებიც უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში ჩაირიცხნენ „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის 52-ე მუხლის მე-3 პუნქტით დადგენილი წესით
• მაგისტრანტობის კანდიდატის მიერ არჩეული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელის წერილობითი თანხმობა სტუდენტთა საერთო რაოდენობის ფარგლებში არსებულ ვაკანტურ ადგილზე პირის მიღების შესაძლებლობის თაობაზე (სახელის, გვარისა და საგანმანათლებლო პროგრამის მითითებით);
• საქართველოში მიღებული კვალიფიკაციის დამადასტურებელი დოკუმენტის - დიპლომისა და დიპლომის დანართის ასლები;
• უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელის აქტი, რომელიც ადასტურებს პირის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში „უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის 52-ე მუხლის მე-3 პუნქტით დადგენილი წესით ჩარიცხვას.
სტუდენტებისათვის
• პირის მიერ არჩეული უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების ხელმძღვანელის წერილობითი თანხმობა სტუდენტთა საერთო რაოდენობის ფარგლებში არსებულ ვაკანტურ ადგილზე პირის მიღების შესაძლებლობის თაობაზე (სახელის, გვარისა და საგანმანათლებლო პროგრამის მითითებით);
• უცხო ქვეყნის უმაღლეს საგანმანთლებლო დაწესებულებაში მიღებული კრედიტების დამადასტურებელი დოკუმენტის ასლი.
შენიშვნა
• მოქალაქეობის არმქონე პირის განცხადებას მოქალაქეობის დამადასტურებელი დოკუმენტის ნაცვლად უნდა დაერთოს ბინადრობის მოწმობის ასლი.
• უცხო ენაზე შედგენილი დოკუმენტები უნდა იყოს თარგმნილი ქართულ ენაზე და დამოწმებული ნოტარიუსის მიერ.
• სწავლის ენასთან  და სწავლის საფასურთან დაკავშირებით მიმართეთ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას.
დამატებითი ინფორმაციის მიღება მოქალაქეებს შეუძლიათ სსიპ - განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრში და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების განვითრების დეპარტამენტში. ტელეფონი (995 32) 2 200 220

Ensuringthe Right for Education in Accredited Programs for the Foreign Citizens or The Georgian Citizens Living Abroad Without Passing Uniform National Entrance/General Graduate Examinations to the Higher Educational Institutions Accredited in Georgia
With the purpose of facilitation of mobility of high-school graduates/graduate student candidates and students, the study at the higher educational institutions of Georgia without passing unified national examinations/general graduate examinations, in accordance with the rules and the terms defined by the Ministry of Education and Science of Georgia, is allowed to:
1. high-school graduates, citizens of foreign countries or without citizenship who received complete general education or its equivalent abroad;
2. high-school graduates, Georgian citizens who received complete general education abroad or its equivalent and the last two years of complete general education had studied abroad;
3. graduate students who received relevant certificates of completion of higher education abroad;
4. students who studied/are currently studying and have received credits abroad in higher educational institutions recognized by the legislation of the host countries.
5. graduate students who have enrolled at the higher educational institutions by Article 52 para 3 of the Law of Georgia “On Higher Education”;
Only the persons mentioned in the first and second categories are eligible to take Georgian Language Preparatory Program, as well as bachelor degree students mentioned in the fourth category to pursue studies at bachelor, certified physician’s/dentist’s education program.
The program is intended for the first year studies solely and institution awards certificate upon its completion. After completion of the program students pursue their studies at the programs of their choice at bachelor, certified physician’s/dentist’s education program.
Order №224/N of the Minister of Education and Science of Georgia (December 29, 2011) approved “The Rule for submission and review of the documents required for high-school graduates/graduate students/students with the purpose of study in the higher education  institutions of Georgia without passing uniform national entrance/general graduate examinations”.
The persons listed above have the right to submit an application to the legal entity of public law – National Centre for Education Quality Enhancement of Georgia.
The application form is available to high-school graduates/graduate students/students at the legal entity of public law – National Centre for Education Quality Enhancement (Tbilisi, Aleksidze Str. #1, (+995 32 2 200 220); www.eqe.ge)
The following documents shall be attached to the application:
For high-school graduates – foreign citizens
• copies of all pages of the citizenship document;
• copy of school-leaving (high school diploma or equivalent) certificate;
• written consent of the principal of the institution selected by a high-school graduate on possibility of his/her enrollment in vacant positions within the scope of general number of students (first/last name and faculty/specialty).
For high-school graduates – Georgian citizens
• copy of the certificate of the last two years of complete general education studies abroad;
For graduate candidates
• copy of bachelor degree diploma;
• written consent of the principal of the institution selected by a graduate candidate on possibility of his/her enrollment in vacant positions within the scope of general number of the students (first/last name and faculty/specialty).
For graduate candidates enrolled at the higher educational institutions by Article 52 para 3 of the Law of Georgia “On Higher Education”
• copy of bachelor degree diploma and diploma supplement issued by Georgian higher education institution;
• written consent of the principal of the institution selected by a graduate candidate on possibility of his/her enrollment in vacant positions within the scope of general number of the students (first/last name and faculty/specialty);
• document signed by the head of higher education institution, certifying that the persons was  enrolled at the higher educational institutions by Article 52 para 3 of the Law of Georgia “On Higher Education”
For students
• transcript (grade list) from home university;
• written consent of the principal of the institution selected by a candidate on possibility of his/her enrollment in vacant positions within the scope of general number of the students (first/last name and faculty/specialty).
Note
• persons without citizenship should submit copy of residence card instead of citizenship document;
• documents in foreign languages shall be translated to the Georgian language and certified by a notary;
• for any inquiry regarding the tuition fees and language of instruction please, contact higher education institution.
Additional information is available at National Centre for Education Quality Enhancement www.eqe.ge, Tbilisi, Aleksidze Str. #1, (+995 32 2 200 220) info@eqe.ge