უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში პრაქტიკულ-ლაბორატორიული სამუშაოები ჯანდაცვის რეკომენდაციების სრული დაცვით მიმდინარეობს
24.10.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი, ჯანდაცვის სამინისტროს შრომის პირობების ინსპექტირების დეპარტამენტის უფროსთან, ბექა ფერაძესთან ერთად, თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტსა და სახელმწიფო კონსერვატორიაში პრაქტიკულ-ლაბორატორიული სამუშაოების მიმდინარეობის პროცესს დაესწრო და ადგილზე გაეცნო უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში არსებულ ვითარებას.
19 ოქტომბრიდან უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში პრაქტიკულ-ლაბორატორიული სამუშაოების ჩატარება, ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციებისა და ჰიგიენურ-სანიტარული ნორმების სრული დაცვით, ტრადიციულ ფორმატში მიმდინარეობს.
ნუნუ მიცკევიჩი: „უნივერსიტეტებში უზრუნველყოფილია უსაფრთხო საგანმანათლებლო გარემო. სტუდენტების, პროფესორებისა და ადმინისტრაციის მხრიდან გაზიარებულია პასუხისმგებლობა და სასწავლო პროცესის მიმდინარეობისას ზედმიწევნით არის დაცული სანიტარული ნორმები და ყველა ის რეგულაცია, რომელიც ჯანდაცვის სამინისტროს მიერ შემუშავებულია საუნივერსიტეტო სივრცეებისთვის.“
ვირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრომ, ჯანდაცვის სამინისტროსთან ერთად, შეიმუშავა უსაფრთხოების რეკომენდაციები, რაც საუნივერსიტეტო სივრცეში პირბადეების ტარებას, სოციალური დისტანციის დაცვასა და თერმოსქრინინგის, ხელის სანიტაიზერებისა და დეზობარიერების გამოყენების აუცილებლობას გულისხმობს.
სასწავლო წლის დაწყებამდე ჯანდაცვის სამინისტროს შრომის პირობების ინსპექტირების დეპარტამენტის მიერ შემოწმდა ყველა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება და იქნა გაცემული შესაბამისი ნებართვა სასწავლო პროცესის აუდიტორიებში წარმართვის თაობაზე. საგანმანათლებლო დაწესებულებების ინსპექტირების პროცესი მთელი ქვეყნის მასშტაბით სისტემატურად გაგრძელდება.
ეპიდემიური სიტუაციიდან გამომდინარე, საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, უნივერსიტეტებში სტუდენტების ეტაპობრივი დაბრუნება 2020 წლის 19 ოქტომბრიდან დაიწყო.
თბილისში, ქუთაისში, ზუგდიდსა და ფოთში მოქმედი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები 2020 წლის 19 ოქტომბრიდან პრაქტიკულ და ლაბორატორიულ მეცადინეობებს წარმართავენ არადისტანციურ რეჟიმში ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციების ზედმიწევნით დაცვით. უნივერსიტეტები უფლებამოსილი არიან სასწავლო პროცესის სხვა კომპონენტები წარმართონ დისტანციურად.
უმაღლესი სასწავლებლები პრაქტიკული და ლაბორატორიული სამუშაოების ცხრილსა და სასწავლო პროცესთან დაკავშირებულ დამატებით ინფორმაციას სტუდენტებს თავად აწვდიან.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ტერიტორიაზე მოქმედი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებები სასწავლო პროცესს აგრძელებენ დისტანციურ რეჟიმში. გორში, თელავსა და ახალციხეში მოქმედი უმაღლესი საგანმანთლებლო დაწესებულებები სწავლას ჩვეულ რეჟიმში, არადისტინციურად აგრძელებენ.

Practical-laboratory work at higher education institutions is carried out in full compliance with health recommendations and guidelines
24.10.2020
From October 19 onwards, practical-laboratory work will be carried out at higher education institutions in full compliance with the recommendations of the Ministry of Health and hygienic-sanitary norms, in the traditional format.
Nunu Mitskevichi: “Universities provide a safe educational environment. Responsibilities are shared by students, professors and the administration, and the sanitary norms and all the regulations developed by the Ministry of Health for university premises are strictly observed during the educational process.”
In order to prevent the further spread of the virus, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, together with the Ministry of Health, has developed safety recommendations, which include the need to wear personal protective equipment, the excessive use of thermal screening, and utilization of hand sanitizers on campus.
Prior to the start of the school year, the Department of Labor Inspection of the Ministry of Health inspected all higher education institutions and issued the relevant permit to conduct the educational process inside the auditoriums. The process of inspecting educational institutions will continue systematically throughout the country.
Due to the epidemic situation, according to the decision of the Interageny Coordination Council, the gradual return of students to universities began on October 19, 2020.
From October 19, 2020 onwards, higher education institutions operating in Tbilisi, Kutaisi, Zugdidi and Poti will conduct practical and laboratory trainings in a non-distance mode, strictly following the recommendations of the Ministry of Health. Additionally, all universities are empowered to control other components of the learning process remotely.
Moreover, higher education institutions will provide students with additional information related to the practical and laboratory work schedule.
Higher education institutions operating on the territory of the Autonomous Republic of Adjara continue the educational process remotely.hWhereas, gigher education institutions in Gori, Telavi and Akhaltsikhe continue their education in the usual way.