საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრ მაია ცქიტიშვილთან ერთად, ვანის ახლადრეაბილიტირებული არქეოლოგიური მუზეუმის შენობა და მუზეუმში გამოფენილი ექსპოზიცია დაათვალიერა.
აღსანიშნავია, რომ ვანის განახლებული მუზეუმი დამთვალიერებელს ორი თვის განმავლობაში უფასოდ უმასპინძლებს.
საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამის სამუზეუმო შენობაში წარმოდგენილია მუდმივმოქმედი ექსპოზიცია და დროებითი საგამოფენო სივრცე. მუზეუმში უახლესი სტანდარტების დაცვით მოეწყო ფონდები, სამეცნიერო ლაბორატორიები, აუდიტორია, ბიბლიოთეკა-მედიათეკა და საზოგადოებრივი სივრცეები.
თანამედროვე ტექნოლოგიების და ინსტალაციების გამოყენებით დამთვალიერებელს უკვე შეუძლია ნახოს ვანის მდიდრულ სამარხებში აღმოჩენილი კოლხური ოქრომჭედლობის ნიმუშები. ამასთან, პირველად იქნება ნაჩვენები მათი დამზადების ტექნოლოგიის ამსახველი მასალა.
ვანის არქეოლოგიურ მუზეუმს რეაბილიტაცია 1985 წლის შემდეგ პირველად ჩაუტარდა. მსოფლიო ბანკის ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელებული პროექტის ღირებულება 20 მილიონი ლარია.
ვანის ოთარ ლორთქიფანიძის სახელობის არქეოლოგიური მუზეუმის სრული რეკონსტრუქცია-რეაბილიტაცია საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ განახორციელა.

It is noteworthy that the renovated Vani Museum will host visitors for free for the duration of two months.
The museum building, renovated and refurbished in accordance with international standards, has a permanent exhibition and a temporary exhibition space. Scientific laboratories, auditoriums, a library, and public spaces were arranged in the museum in compliance with the latest standards as well.
Using modern technologies and installations, the visitor can already savour the samples of Colchian goldsmiths found in the luxurious tombs of Vani. Additionally, for the ver the first time, data visualizing their manufacturing technology will be shown.
The Vani Archaeological Museum was renovated for the first time since 1985. The cost of the project implemented with the financial support of the World Bank amounts to GEL 20 million.
The Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia has carried out a complete reconstruction-rehabilitation of the Otar Lortkipanidze Archaeological Museum in Vani.