მიხეილ ჩხენკელი: “ვულოცავ ჩვენს მოჭადრაკეებს მსოფლიოს სასკოლო ონლაინ ჩემპიონატზე წარმატებულ ასპარეზობას“
3-25 ოქტომბერს, მოჭადრაკეთა შორის გამართულ მსოფლიოს ონლაინ სასკოლო ჩემპიონატზე, საქართველოს ნაკრებმა ორი მედალი მოიპოვა. ეკატერინე ფიფიამ 17-წლამდე ასაკის გოგონათა შორის გამართულ შეჯიბრში 8 ქულა დააგროვა, 40 მონაწილეს შორის პირველი ადგილი დაიკავა და ოქროს მედალი მოიპოვა. 7 ქულით მე-3 ადგილზე გავიდა და ბრინჯაოს მედალი დაისაკუთრა ნია დონღვანმა, ხოლო 5 ქულით მე-12 ადგილზე დაასრულა ასპარეზობა დიანა ლომაიამ.
მიხეილ ჩხენკელი: „მიხარია, რომ ის დიდი ტრადიციები, რომელიც სპორტის ამ სახეობაში გვაქვს გრძელდება და 50 წელზე მეტია შეუქცევად ხასიათს ატარებს. საქართველოს ასაკობრივი და ეროვნული ნაკრები გუნდები, ევროპის და მსოფლიოს ჩემპიონატებზე, ოლიმპიადაზე, ყველასთვის ანგარიშგასაწევ ძალას წარმოადგენენ და მუდმივად საპრიზო ადგილებისთვის იბრძვიან.
მსოფლიოს სასკოლო ჩემპიონატში ეკატერინე ფიფიას ჩემპიონობა და ნია დონღვანის ბრინჯაოს მედალი ჩემთვის ორმაგად სასიხარულოა - ერთი, რომ პანდემიის პირობებში, შემცირებული სპორტული აქტივობების ფონზე გოგონებმა მოახერხეს ქართველი გულშემატკივრის გახარება და მეორე - მათ მედლები მოიპოვეს მსოფლიოს სასკოლო ჩემპიონატზე, რაც მისაბაძი მაგალითი გახდება სხვა სკოლის მოსწავლეებისთვის, ჩვენი მომავალი თაობისთვის, ვისზე ზრუნვაც ჩვენი უპირველესი ამოცანაა.“

Mikheil Chkhenkeli: "I congratulate our chess players on a successful match at the World School Online Championship"
Between October 3-25, the Georgian national team won two medals at the World Online School Chess Championship. Ekaterine Pipia scored 8 points in the competition for girls under 17 and took the first place among 40 participants and won a gold medal. Additionally, Nia Dongvani took the 3rd place with 7 points and won the bronze medal, while Diana Lomaia finished the competition in the 12th place with 5 points.
Mikheil Chkhenkeli: “I am glad that the great traditions that we have in this sport continue and have been irreversible for more than 50 years. Georgian age and national team teams are a force to be reckoned with at the European and World Championships, the Olympics, and are constantly fighting for prizes.
Ekaterine Pipia's championship at the World School Championship and Nia Dongvan's bronze medal are immensely gratifying to me – that is in the ongoing Covid-19 pandemic with the reduced sports activities, the girls managed to make Georgian chess fans happy.