დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლები და სკოლის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები დისტანციური სწავლების უნარებს გაიუმჯობესებენ
28.10.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს, ესტონეთის მთავრობისა და გაეროს ბავშვთა ფონდის ერთობლივი პროექტის ფარგლებში საქართველოს ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებების დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლები, ადმინისტრაციის წარმომადგენლები და განათლების სისტემის თანამშრომლები დისტანციური სწავლების მიმართულებით გადამზადდებიან.
პროექტი, რომელიც საქართველოს მასშტაბით 100 საჯარო სკოლაში განხორციელდება, მიზნად ისახავს მსოფლიოში ერთ-ერთი საუკეთესო პრაქტიკის – ესტონური გამოცდილების გაზიარებით მოსწავლეების განათლების ხარისხის გაუმჯობესებასა და საგანმანათლებლო სისტემის წარმომადგენლების გადამზადებას.
პროექტის პრეზენტაცია 186-ე საჯარო სკოლის შენობაში გაიმართა, რომელშიც მონაწილეობა საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ეკატერინე დგებუაძემ, ესტონეთის ელჩმა საქართველოში რინა კალიურანდმა და გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელმა ღასან ხალილმა მიიღეს. შეხვედრაზე მხარეებმა  პროექტში ჩართული სკოლების ადმინისტრაციასა და პედაგოგებს სამომავლო გეგმები გააცნეს, მათთან დისკუსია გამართეს და ახლადაშენებული სკოლა დაათვალიერეს.
ეკატერინე დგებუაძემ დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით მიმართა, მადლობა გადაუხადა ესტონეთის ელჩსა და გაეროს ბავშვთა ფონდის წარმომადგენელს ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის და ყურადღება გაამახვილა ახალგაზრდებისთვის ხარისხიანი განათლების უზრუნველყოფის მიმართულებით ახალი პროექტის განხორციელებაზე.
ეკატერინე დგებუაძე: „დღეს ძალიან მნიშვნელოვანი პროექტის პრეზენტაცია გაიმართა, რომელიც განათლების სექტორში კვალიფიციური კადრების მომზადებას,  მათი უნარებისა და ცოდნის განვითარებას შეუწყობს ხელს. ესტონეთის მთავრობისა და გაეროს ბავშვთა ფონდთან თანამშრომლობით საქართველოში, განათლების სისტემის ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით, არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განხორციელდა. მინდა, განსაკუთრებული ყურადღება გავამახვილო ბავშვთა განათლების უფლების დაცვაზე. ჩვენი პასუხისმგებლობაა, რომ ყველა მოსწავლეს ჰქონდეს თანაბარი წვდომა განათლების სფეროს სიახლეებზე და ხარისხიან, უწყვეტ განათლებაზე. სწორედ ამას ემსახურება ეს ერთობლივი პროექტიც, რომელიც საშუალებას მოგვცემს, შევქმნათ მათი მხარდამჭერი საგანმანათლებლო გარემო და ხელი შევუწყოთ შეიძინონ ცოდნა და უნარები თვითრეალიზაციისთვის  ტექნოლოგიურად სწრაფადცვალებად განვითარებულ სამყაროში.“
მინისტრის მოადგილემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სამინისტრო სისტემატურად მუშაობს სკოლებში ინფრასტრუქტურის განვითარებაზე. ახალი სასწავლო წლისთვის აშენდა, რეაბილიტირდა და თანამედროვე ტექნიკით აღიჭურვა არაერთი საჯარო სკოლა, როგორც თბილისში, ასევე, რეგიონებში.
პროექტის ფარგლებში საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემის წამომადგენლები, მათ შორის, სამინისტროსა და სკოლების ადმინისტრაციები გაეცნობიან ესტონურ მოდელს, კერძოდ, დისტანციური სწავლების დანერგვის პრაქტიკასა და ამ კუთხით შემუშავებულ კონცეფციებს, დაწყებითი განათლების მასწავლებლებს საშუალება ექნებათ გაიარონ მომზადება კომპეტენციებზე დაფუძნებულ სწავლა-სწავლების მეთოდოლოგიაში, ხოლო სკოლების ადმინისტრაციებისა და საგანმანათლებლო რესურსცენტრების წამომადგენლები მოსწავლეებზე ორიენტირებული საგანმანათლებლო გარემოს უზრუნველყოფისა და სკოლის მენეჯმენტის მიმართულებით გადამზადდებიან. პროექტი, საერთაშორისო გამოცდილებისა და საუკეთესო პრაქტიკის შესაბამისად, ახალი ეროვნული სასწავლო გეგმის საშუალო საფეხურის რევიზიასაც გულისხმობს.
დისტანციური სწავლების ხელშეწყობის პროგრამა, რომელიც ესტონეთის მთავრობის მიერ სრულად ფინანსდება, 2020 წლის სექტემბერში დაიწყება და 2 წლის განმავლობაში გაგრძელდება.
ესტონეთის მთავრობას, საქართველოს მთავრობასა და გაეროს ბავშვთა ფონდს შორის 2014 წელს დაწყებული პარტნიორობა მიზნად ისახავს ქართველი მასწავლებლების კვალიფიკაციის ამაღლებასა და ბავშვებისთვის განათლების ხარისხის გაუმჯობესებას.
2014-2016 წლებში განხორციელებული პარტნიორობის ფარგლებში გადაიხედა I-IX კლასების ეროვნული სასწავლო გეგმა. 2017-2019 წლებში მთელი ქვეყნის მასშტაბით შერჩეული 20 საპილოტე სკოლის მასწავლებლებმა გაიარეს მომზადება და სწავლების ინოვაციურ მიდგომებს გაეცნენ. პარტნიორობის ფარგლებში ასევე, მოეწყო სასწავლო ტური ესტონეთში, სადაც საქართველოს შერჩეული სკოლების დირექტორები და მასწავლებლები ადგილზე გაეცნენ ესტონეთის განათლების სისტემის პოლიტიკასა და მიდგომებს სასწავლო გეგმასთან, მონიტორინგსა და ხარისხის უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით. პროექტში ჩართული იყვნენ ესტონეთის უნივერსიტეტების სასწავლო გეგმის ექსპერტები და მეცნიერები.

Elementary teachers and school administrators will improve their distance learning skills
The project, which will be implemented in 100 public schools throughout Georgia, and aims to improve one of the best practices in the world - by sharing Estonian experience to improve the quality of education of students and train representatives of the education system.
The presentation of the project was held in the building of Public School №186, which was attended by the Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Ekaterine Dgebuadze, the Ambassador of Estonia to Georgia, Rina Kalieurand and the UNICEF Representative, Ghasan Khalil. At the meeting, the parties informed the school administration and teachers involved in the project about their future plans, held a discussion with them and inspected the newly built school.
Furthermore, Ekaterine Dgebuadze addressed the audience, thanked the Ambassador of Estonia and the UNICEF for the fruitful cooperation and focused on the implementation of a new project to ensure quality education for young people.
Ekaterine Dgebuadze: “Today an especially important project was presented, which will help train qualified personnel in the education sector, develop their skills and deepen their knowledge. In cooperation with the Government of Estonia and the United Nations Children's Fund, several important projects have already been implemented in Georgia to improve the quality of the education system. I would like to pay special attention to the protection of children's right to education. It is our responsibility to ensure that all students have equal access to quality and continous education. This is what this joint project serves, which will allow us to create a supportive educational environment for them and help them acquire knowledge and skills for self-realization in a rapidly changing world of technology.”
The Deputy Minister emphasized, that the Ministry is systematically working on the development of infrastructure at schools. Several public schools were built, renovated and equipped with modern equipment for the new school year, both in Tbilisi and in the regions of Georgia.
Moreover, within the framework of the project, representatives of the Georgian education system, including the Ministry and school administrations, will get acquainted with the Estonian model, in particular, the practice of distance learning and the concepts developed in this regard. School representatives will be trained in providing a student-centered educational environment. The project, in line with international experience and best practices, also includes a mid-level revision of the new National Curriculum.
The distance learning support program, which is fully funded by the Estonian government, will start in September 2020, and lasts for two years.
The partnership between the Government of Estonia, the Government of Georgia, and the United Nations Children's Fund, launched in 2014, and aims to raise the qualification of Georgian teachers and improve the quality of education for children.
The National Curriculum for Grades I-IX was revised as part of the partnership implemented in 2014-2016. In 2017-2019, teachers from 20 pilot schools selected across the country were trained and introduced to innovative teaching approaches. Within the framework of the partnership, a study tour was also organized in Estonia, where the principals and teachers of selected Georgian schools got acquainted with the policies and approaches of the Estonian education system, as well as, monitoring the curriculum, quality assurance, and many more. Curriculum experts and scientists from Estonian universities are being involved in the project.