ახალციხის კოლეჯში სასწავლო პროცესი უსაფრთხო გარემოში მიმდინარეობს
ახალციხის პროფესიულ კოლეჯში „ოპიზარი“ პრაქტიკულ-ლაბორატორიული სამუშაოები ჯანდაცვის სამინისტროს რეკომენდაციებისა და სანიტარულ-ჰიგიენური ნორმების სრული დაცვით მიმდინარეობს. კოლეჯში არსებულ სასწავლო გარემოსა და განხორციელებულ და მიმდინარე პროექტებს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე თამარ ქიტიაშვილი სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო რწმუნებულთან ბესიკ ამირანაშვილთან ერთად გაეცნო.
ამ ეტაპზე კოლეჯის ტერიტორიაზე მნიშვნელოვანი ინფრასტრუქტურული პროექტი მიმდინარეობას, რომელსაც სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო ახორციელებს. კერძოდ, საინჟინრო, სამშენებლო და სატრანსპორტო მიმართულების სტუდენტებისთვის საერთაშორისო სტანდარტის ოთხი სახელოსნო შენდება. თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად აღჭურვილი სახელოსნოები შესაძლებლობას მისცემს კოლეჯს, გააორმაგოს სტუდენტების რაოდენობა და 1000-მდე პროფესიული სტუდენტი მიიღოს.
კოლეჯ „ოპიზარში“ შესაძლებელია რეგიონის საჭიროებებზე მორგებული ისეთი პროფესიების დაუფლება, როგორებიცაა: მშენებლობა, ელექტროობა, საინჟინრო საქმე, საინფორმაციო ტექნოლოგიები, ბუღალტერია, საბაჟო საქმე, ვეტერინარია, მეფუტკრეობა, სატყეო საქმე, კულინარია, სამკერვალო საქმე და სხვ. გრძელვადიან პროგრამებთან ერთად კოლეჯი მომზადება-გადამზადების მოკლევადიან პროგრამებსაც ახორციელებს.
კოლეჯს აქვს თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი მძლავრი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზა სასწავლო აუდიტორიებითა და ლაბორატორიებით. შენობა ადაპტირებულია სსსმ პირებისთვის.
ინოვაციური იდეების განხორციელებისთვის კოლეჯში შეიქმნა და წარმატებით მუშაობს სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორია. „ფაბლაბ ოპიზარის“ ლაბორატორია აღჭურვილია უახლესი ტექნიკით და აქ ყველა პროფესიის სტუდენტს შეუძლია კრეატიული იდეების რეალიზება. კოლეჯში ფუნქციონირებს საერთაშორისო ამერიკული Ciscos აკადემია და ბიბლიოთეკა, რომელიც აღჭურვილია მატერიალური და ელექტრონული წიგნადი ფონდით.

The educational process at Akhaltsikhe College is conducted in a safe environment
Practical-laboratory works are being carried out in full compliance with the recommendations of the Ministry of Health and sanitary-hygienic norms at Akhaltsikhe Vocational College "Opizari". Tamar Kitiashvili, Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia got acquainted with the educational environment on the college premises, as well as the implemented and ongoing projects together with Besik Amiranashvili, State Representative of Samtskhe-Javakheti.
At this stage, there is an important infrastructure project being conducted on the premises. The project is being implemented by the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency and comprises of four international standard workshops intended for: engineering, construction, and transportation students. Workshops are equipped to modern standards and will enable to double the number of students and accept up to 1,000 vocational students in the coming futur.
Opizari vocational college, enables students to master vocations tailoted to the needs of the region, such as: construction, electricity, engineering, information technology, accounting, customs and border-management, veterinary medicine, beekeeping, forestry, cooking, sewing, etc. In addition to long-term programs, the college also implements short-term training courses.
The college has a strong technical base in accordance with modern standards with training auditoriums and laboratories.
Moreover, the Industrial Innovation Lab was established on its premises, where students of all vocations can realize their creative ideas. The college has an international American Ciscos academy and library equipped with a necessary resources and an e-book fund.