ქართული ხალხური სიმღერისა და ცეკვის სახელმწიფო აკადემიური ანსამბლის „რუსთავის“ შენობას სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა
30.10.2020
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მხარდაჭერით, ანსამბლ „რუსთავისა“ და მისი სტრუქტურული ერთეულის – ხელოვნების აკადემია „მართვეს“ შენობას სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა.
სარემონტო-სარეკონსტრუქციო სამუშაოების ფარგლებში განხორციელდა: შენობის ნაწილობრივი გამაგრებითი სამუშაოები; რეაბილიტაცია ჩაუტარდა სამ სარეპეტიციო დარბაზს, ცენტრალურ კიბეს, დარბაზის მიმდებარე სივრცეებს: კულისებს, ხმის ჩამწერ სტუდიასა და გასახდელებს. განახლდა შენობის ფასადები, დერეფნები და ოთახები. დამონტაჟდა სახანძრო უსაფრთხოების სისტემა; შენობის პერიმეტრზე მოეწყო წყალამრიდი და სადრენაჟე სისტემა; საკონცერტო დარბაზში დამონტაჟდა აუდიო გახმოვანება და დასრულდა საკონცერტო დარბაზის გათბობა-ვენტილაციის შიდა ქსელის მონტაჟი; შენობა სრულად ადაპტირებულია შშმ პირებისთვის.
არტოს ბაღში მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლს მასშტაბური რეაბილიტაცია 15 წელზე მეტია არ ჩატარებია.
ქართული ხალხური სიმღერისა და ცეკვის სახელმწიფო აკადემიური ანსამბლის „რუსთავი“ დამაარსებელი და სამხატვრო ხელმძღვანელია საქართველოს სახალხო არტისტი ანზორ ერქომაიშვილი. მოცეკვავეებს კი ცნობილი ქორეოგრაფი ფრიდონ სულაბერიძე ხელმძღვანელობს. ანსამბლს მსოფლიოს 80 ქვეყანაში 7000-ზე მეტი კონცერტი აქვს გამართული. მიღებული აქვს არაერთი ჯილდო და სახელმწიფო პრემია. „რუსთავს“ სხვადასხვა დროს ფირფიტებისა და კომპაქტური დისკების სახით ჩაწერილი და გამოშვებული აქვს 800-ზე მეტი ქართული ხალხური სიმღერა-საგალობელი და მათი განსხვავებული ვარიანტები. ანზორ ერქომაიშვილის მიერ დაფუძნებული სტუდია „მართვე“ კი არაერთ სასწავლო-სახელოვნებო დარგს აერთიანებს.

The building of the Georgian Folk Song and Dance State Academic Ensemble "Rustavi" has been completely rehabilitated
30.10.2020
Within the framework of renovation effort, the partial reinforcement works of the building were carried out; Three rehearsal halls, the central staircase, the spaces around the hall the backstage, the sound recording studio and the dressing rooms were renovated. Additionally, the exterior, corridors and other important roms were completely renovated. Fire safety system was installed throughout the building premises amd drainage was arranged on the perimeter. Audio sound was installed in the main concert hall, and necessary internal heating-ventilation installation was completed. The building is fully adapted for people with disabilities.
The large-scale renovation of the cultural heritage monument located inside the Arto Garden has not been carried out for more than 15 years.
People's Artist of Georgia, Anzor Erkomaishvili is the founder and artistic director of the Georgian State Academic Ensemble of Georgian Folk Song and Dance "Rustavi". The dancers are led by famous choreographer Pridon Sulaberidze. The ensemble has performed more than 7000 concerts in 80 countries around the world. He has received numerous awards and state awards. Additionally, "Rustavi" has recorded and released more than 800 Georgian folk songs.