საქართველო ევროპელ მკვლევართა ღამეს წელს პირველად შეუერთდა
პროექტით „მეცნიერება კაპიტანია“ საქართველო წელს პირველად შეუერთდა ევროპელ მკვლევართა ღამეს და ისტორიაში პირველად გამოჩნდა ევროკავშირის წევრი ქვეყნებისა და „ჰორიზონტი 2020“ პროგრამის ასოცირებული ქვეყნების მასშტაბით, სინქრონულ რეჟიმში მიმდინარე ღონისძიებების რუკაზე.
27 ნოემბერს პროექტის „მეცნიერება კაპიტანია“ მთავარი ღონისძიება გაიმართა, სადაც საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი ქვეყანაში COVID-19-ის ზედამხედველობასა და მართვაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის დააჯილდოვა და მადლობის სიგელი NCDC-ის ხელმძღვანელის მოადგილეს, პაატა იმნაძეს გადასცა.
მიხეილ ჩხენკელი: „ევროკავშირის ეგიდით გაიმართა უაღრესად მნიშვნელოვანი ღონისძიება, რომელიც მიეძღვნა მეცნიერებას. დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო ევროკავშირს, საქართველოში მეცნიერების მხარდაჭერისთვის. ეს ღონისძიება ახალ ასპარეზს უქმნის ჩვენს მეცნიერებს ერთობლივი პროექტების განხორციელების თვალსაზრისით. მეცნიერების განვითარება უაღრესად მნიშვნელოვანია ქვეყნის განვითარებისთვის, პანდემიის პირობებში განსაკუთრებით მკაფიოდ გამოჩნდა მისი სასიცოცხლო მნიშვნელობა.
ღონისძიების ფარგლებში, ჩვენ დავაჯილდოვეთ ლუგარის ცენტრის მკვლევარი მეცნიერები, ექიმები. მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და უღრმესი მადლობა გადავუხადო თითოეულ მათგანს მათი თავდადებული შრომისათვის. ისინი უხილავი ფრონტის წინა ხაზზე იმყოფებიან და ჭეშმარიტად წარმოადგენენ თანამედროვეობის გმირებს.“
ღონისძიებაზე ასევე დაჯილდოვდნენ ის მკვლევრები და მეცნიერები, რომლებიც „ჰორიზონტი 2020“-ის სხვადასხვა საგრანტო კონკურსის გამარჯვებულები გახდნენ. მათ შორის: ტუბერკულოზისა და ფილტვის დაავადებათა ეროვნული ცენტრი; სოციალურ მეცნიერებათა ცენტრი; ბიოლოგიურ მეურნეობათა ასოციაცია „ელკანა“; საქართველოს ლანდშაფტის არქიტექტორთა ასოციაცია (GALA);
27-28 ნოემბერს პროექტის „მეცნიერება კაპიტანია“ ძირითადი ღონისძიებები, ფართომასშტაბიანი, მრავალდარგობრივი, შემეცნებითი და სახალისო აქტივობები, თბილისში, თელავში, ქუთაისში, ბათუმში, ახალციხესა და ზუგდიდში დისტანციურად ტარდება.
„მეცნიერება კაპიტანია“ მეცნიერების, როგორც საზოგადოების ყველა ფენის ყოველდღიური ცხოვრების ნაწილის, წარმოჩენასა და საქართველოს ფართო საზოგადოებაში მეცნიერების პოპულარიზაციას ემსახურება.
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს მიერ წარდგენილმა პროექტმა „მეცნიერება კაპიტანია“ ევროკავშირის პროგრამის ‘Horizon 2020’ მარი სკლოდოვსკაია-კიურის (MSCA) კონკურსზე „ევროპელ მკვლევართა ღამე“ გამარჯვება მოიპოვა. აღნიშნული კონკურსი 2005 წლიდან მხარს უჭერს მეცნიერებისა და ინოვაციების პოპულარიზაციას ფართომასშტაბიანი ღონისძიებების მეშვეობით.

On November 27, the main event of the project - Science is Captain was held, where the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli awarded the National Center for Disease Control and Public Health for outstanding contribution to the supervision and management of COVID-19 in the country. The certificate of appreciation was handed over to the deputy head, Paata Imnadze.
Mikheil Chkhenkeli: "An extremely important event dedicated to science was held under the auspices of the European Union. I would like to thank the European Union for supporting science in Georgia. This event creates a new arena for our scientists in terms of implementing joint projects. The development of science is extremely important for the development of the country and its economy. The vital significance of science and cooperation was especially evident under the conditions of the pandemic.
As part of the event, we honored the esteemed scientists and physicians at Lugar Centre. Given the opportunity, I would like to thank each of the employees for their dedicated work. They are in the vanguard, risking their lives to combat the invisible enemy, and for this they are truly the heroes of modern times”.
The event also awarded researchers and scientists who won various grant competitions within the scope of Horizon 2020. Including: National Center for Tuberculosis and Lung Diseases; Center for Social Sciences; Organic Farming Association "Elkana"; and Georgian Association of Landscape Architects (GALA).
Moreover, between November 27-28, a large-scale, multidisciplinary, and cognitive events were held remotely in Tbilisi, Telavi, Kutaisi, Batumi, Akhaltsikhe and Zugdidi.
"Science is Captain" serves to present science as a part of the daily life of all layers of society and to popularize science amongst the public of Georgia. The project "Science is Captain" presented by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Georgia won the Marie Sklodowska-Curie (MSCA European Researchers' Night competition, established by the EU program Horizon 2020. The competition has been promoting science and innovation through large-scale events since 2005.