„საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ციფრულ სწავლებას რეალობად აქცევს“ - Microsoft-მა საქართველოს განათლების სისტემის შესახებ სტატია გამოაქვეყნა
03.12.2020
Microsoft-მა თავის ოფიციალურ გვერდზე, საქართველოს განათლების სისტემის ტრანსფორმაციის თემაზე სტატია და ვიდეორგოლი გამოაქვეყნა, სახელწოდებით: „საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო ციფრულ სწავლებას რეალობად აქცევს“.
სტატიაში აღნიშნულია, თუ როგორი წარმატებით იყენებს სამინისტრო Microsoft 365-ის საგანმანათლებლო პროდუქტებს სასწავლო პროცესში. Microsoft Teams-ის ინტერფეისისა და ყველა ონლაინ გაკვეთილის გაქართულებამ პროდუქტი ყველასთვის ხელმისაწვდომი გახადა და სამ თვეში ყოველდღიური აქტიური მომხმარებლების რაოდენობა 750-დან დაახლოებით 300,000-მდე გაზარდა.
თანამედროვე ეპოქაში განათლების სისტემაში არსებულ გამოწვევებზე სტატიაში საუბრობს საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი მიხეილ ჩხენკელი:
„21-ე საუკუნეში, ადამიანის საქმიანობაში ციფრულ ტექნოლოგიებს განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს. იმისათვის, რომ მოსწავლეებმა მიიღონ ყოვლისმომცველი განათლება და, ამავდროულად, იყვნენ კონკურენტუნარიანები სწავლის დამთავრებისთანავე, მათ სჭირდებათ ელექტრონულ რესურსებთან წვდომა. ინტერაქტიული ონლაინ მასალები, ონლაინ კურსები, ერთობლივი სასწავლო ჯგუფები, ციფრული ბიბლიოთეკა, თამაშებზე დაფუძნებული გაკვეთილები - ეს ყველაფერი თანამედროვე სასწავლო გამოცდილების უმთავრესი კომპონენტებია,“ - ამბობს მიხეილ ჩხენკელი.
სტატიაში ასევე აღნიშნულია, რომ საქართველოში Microsoft 365-ის აპლიკაციებს არაერთი ფუნქცია დაემატა, მათ შორის, ციფრული საგანმანათლებლო მასალის ბიბლიოთეკა და ჩატბოტი, რომელიც Teams-ის მომხმარებლებს პასუხს სცემს თემატურ შეკითხვებზე. გარდა ამისა, Minecraft Education Edition-ის საპილოტე პროგრამა 150-ზე მეტ სკოლაში დაინერგა თამაშზე დაფუძნებული გაკვეთილების გასავითარებლად და მოსწავლეებში შემოქმედებითი და თანამშრომლობითი უნარების წასახალისებლად.

"Georgian Ministry of Education, Science, Culture and Sport makes Digital Education a Reality" – an article by Microsoft published on Georgia's Education System
03.12.2020
Microsoft published an article along with a short video on its official website regarding the transformation of the Georgian education system – “Georgian Ministry of Education, Science, Culture and Sport makes Digital Education a Reality”.
The article discusses how successfully the Ministry uses Microsoft 365 educational products in the learning process. The localization of Microsoft Teams User Experience along with all online tutorials, made the product even more accessible for the public, thus increasing the number of daily active users from 750 to about 300,000 in just three months.
Mikheil Chkhenkeli, the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia talks on the challenges in the education system in the modern era:
"In the 21st century, digital technologies have a special significance in human activities. In order for a student to receive a comprehensive education and, at the same time, be competitive upon graduation, they need access to electronic resources. "Interactive online materials, online courses, joint study groups, a digital library, game-based lessons - these are all key components of a modern learning experience” – stated Mikheil Chkhenkeli.
The article also mentions that several important features have been added to Microsoft 365 applications in Georgia, including a library of digital educational materials and a chatbot that answers relevant questions. In addition, the Minecraft Education Edition pilot program has been introduced in more than 150 schools to develop game-based lessons and further encourage students' creative and collaborative skills.