საქართველო და რუმინეთი 2023 წელს 21 წლამდე ფეხბურთელთა ევროპის ჩემპიონატს უმასპინძლებენ
საქართველო 2023 წელს, რუმინეთთან ერთად, უეფა-ს 21 წლამდე ფეხბურთელთა ევროპის ჩემპიონატს უმასპინძლებს. აღნიშნული გადაწყვეტილება ევროპული ფეხბურთის მმართველმა ორგანომ 3 დეკემბერს გამართულ აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომაზე მიიღო.
ევროპის 24-ე ჩემპიონატის ფინალური მატჩი ბათუმში, ახლად აშენებულ არენაზე გაიმართება. ევროპის ჩემპიონატზე 16 ევროპული ნაკრები ითამაშებს. საქართველოში ორი ჯგუფის მატჩები - თბილისში, ბათუმსა და ფოთში ჩატარდება.
აღნიშნულ წარმატებას საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრი, მიხეილ ჩხენკელი გამოეხმაურა და ქართული სპორტის გულშემატკივარს უეფა-ს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება მიულოცა.
მიხეილ ჩხენკელი: „მსურს გამოვეხმაურო ევროპული ფეხბურთის მმართველი ორგანოს მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას, 2023 წელს, საქართველოში 21 წლამდე ფეხბურთელთა ევროპის ჩემპიონატის მასპინძლობაზე და გავიზიარო ის დიდი სიხარული, რომელსაც ქართული ფეხბურთის გულშემატკივარი განიცდის. რა თქმა უნდა, ეს არის ქართული სპორტის კიდევ ერთი დიდი გამარჯვება და აღიარება საერთაშორისო სარბიელზე. ამასთან, ჩვენი, ყველას ერთად გაწეული შრომის შედეგი. საქართველოს ფეხბურთის ფედერაციის, სამინისტროსა და საქართველოს მთავრობის ერთობლივმა ძალისხმევამ განაპირობა ის აღიარება, რომელიც დღეს მოვიპოვეთ. აღსანიშნავია, რომ ევროპის ჩემპიონატის ფინალური მატჩი ჩატარდება ბათუმის ახლად აშენებულ სტადიონზე. ცხადია, ბათუმის საერთაშორისო სტანდარტების სრული დაცვით აგებულმა არენამ დიდი როლი ითამაშა იმაში, რომ უეფა-სგან ევროპის ჩემპიონატის მასპინძლობის უფლება მივიღეთ. მთლიანობაში, ევროპირველობას თბილისის, ბათუმისა და ფოთის 4 სტადიონი უმასპინძლებს, რაც ჩვენი ფეხბურთის გულშემატკივრისთვის უდიდესი საჩუქარი გახლავთ. გილოცავთ კიდევ ერთხელ და გამარჯვებებს გისურვებთ!“

Georgia and Romania to host the European Under-21 Football Championship in 2023
Georgia will host the UEFA European Under-21 Football Championship in 2023, together with Romania. The final decision was made by the UEFA governing body at an Executive Committee meeting on December 3, 2020.
The final match of the recurring 24th U-21 European Championship will be held at the newly built arena in Batumi. 16 European teams will participate in the tournament and matches will be held in Tbilisi, Batumi and Poti.
The Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli commented on this achievement and congratulated the Georgian sports fans.
Mikheil Chkhenkeli: "I would like to respond to the decision made by the governing body of European football to host the 2023 European Under-21 Football Championship in Georgia and share the great joy that Georgian football fans are experiencing. Undoubtedly, this is another great victory for Georgian sports and a recognition of international significance. The joint efforts of the Georgian Football Federation, the Ministry and the Government of Georgia have led to this precise result. I am incredibly pleased that the final match of the U-21 Championship will be held at the newly built arena in the city of Batumi. The stadium is constructed in full compliance with the international standards. Undoubtedly, having contemporary infrastructure, in line with modern standards remains a key factor in unveiling the host country. U-21 Championship will be hosted by four different stadiums located in Tbilisi, Batumi and Poti. I would like to congratulate the entire country and wish you all the best and future victories!”