მიხეილ ჩხენკელი: „უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციის თვალსაზრისით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დაარსება უდიდესი მნიშვნელობის მოვლენაა“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა მიხეილ ჩხენკელმა პარლამენტის გაერთიანებული კომიტეტების წინაშე სიტყვით გამოსვლისას იმ უმნიშვნელოვანეს მეგა-პროექტზე ისაუბრა, რომლებიც პანდემიის მიუხედავად, უმაღლესი განათლების მიმართულებით განხორცილდა.
„2020 წელი განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი იყო საქართველოს უმაღლესი განათლებისთვის. გაიხსნა ქვეყნის განათლების სისტემის მთავარი მეგა-პროექტი – ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, რომლის იდეისა და კონცეფციის ავტორი ბატონი ბიძინა ივანიშვილია. საქართველოში ამ რანგისა და მასშტაბის უნივერსიტეტი ვერ იარსებებდა, რომ არა მისი და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედება, რომელიც ერთ მილიარდ ევროს შეადგენს.
უმაღლესი განათლებისა და მეცნიერების ინტერნაციონალიზაციის თვალსაზრისით, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის დაარსება უდიდესი მნიშვნელობის მოვლენაა. ეს არის ახალი სახელმწიფო უნივერსიტეტი, რომელიც ვითარდება დასავლური სტანდარტებით. იგი პირველი საუნივერსიტეტო კამპუსის ტიპის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებაა რეგიონში.
პანდემიის მიუხედავად, 2020 წლის ოქტომბერში ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი საზეიმოდ გაიხსნა. უნივერსიტეტმა წელს პირველი სტუდენტები მიიღო ბაკალავრიატის სამ ინგლისურენოვან პროგრამაზე: მათემატიკა, კომპიუტერული მეცნიერება და მენეჯმენტი. ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი ინტენსიურად თანამშრომლობს მსოფლიოში ერთ-ერთ წამყვან, მიუნხენის ტექნიკურ უნივერსიტეტთან, რომელთან ერთადაც შეიქმნა ის აკადემიური პროგრამები, რომლითაც უნივერსიტეტმა ოპერირება დაიწყო. მომდევნო წლებში უნივერსიტეტში გაჩნდება ახალი აკადემიური პროგრამები განათლების სამივე საფეხურისათვის და ყოველი მათგანი მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტების აკადემიურ პროგრამებზე იქნება დაფუძნებული.
აღსანიშნავია, რომ ქართველ პროფესორებთან ერთად, უნივერსიტეტში ლექციებს კითხულობენ პროფესორები მსოფლიოს წამყვანი უნივერსიტეტებიდან.“ – განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა და ხაზი გაუსვა, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის საპატიო პრეზიდენტია პროფესორი ვოლფგანგ ჰერმანია, ხოლო მრჩეველთა საბჭოს წევრები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის ცნობილი და წამყვანი მეცნიერები არიან.
მინისტრობის კანდიდატმა განსაკურებით გამოყო ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სამეცნიერო-კვლევითი მიმართულება და აღნიშნა, რომ დაწყებულია მუშაობა ადრონული თერაპიის ცენტრის დასაარსებლად, სადაც ონკოლოგიური დაავადებების მკურნალობასთან ერთად სამედიცინო და ბირთვულ ფიზიკაში თანამედროვე კვლევები განხორციელდება. ცენტრში განთავსდება ორი ციკლოტრონი, რომელთა დამზადება ამჟამად მსოფლიოს ერთ-ერთ წამყვან კომპანიაში (IBA) მიმდინარეობს. ეს პროექტიც ფონდ „ქართუს“ მიერ არის დაფინანსებული. ერთი ციკლოტრონი მოხმარდება სიმსივნის მკურნალობას ულტრათანამედროვე მეთოდებით, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია სიმსივნით დაავადებული ბავშვებისთვის, ხოლო მეორე ციკლოტრონი – სამეცნიერო-კვლევით პროცესს. აღნიშნულ კვლევებს ქართველ მეცნიერებთან ერთად ცნობილი უცხოელი მეცნიერები განახორციელებენ. მიხეილ ჩხენკელის თქმით, მათ უკვე გამოთქვეს მზაობა, რომ ქართველ მეცნიერებთან ერთად აწარმოონ სამეცნიერო-კვლევითი პროცესი ქუთაისში. შესაბამისად, ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი და ადრონული თერაპიის ცენტრი გახდება მსოფლიო მნიშვნელობის აკადემიური და სამეცნიერო კერა.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტში დაგეგმილია მრჩეველთა ინდუსტრიული საბჭოს დაფუძნება. საბჭოს შემადგენლობაში შევლენ მსოფლიოს წამყვანი კომპანიების წარმომადგენლები და ბიზნეს ასოციაციები.

Mikheil Chkhenkeli: "The establishment of Kutaisi International University is an event of paramount importance in terms of internationalization of higher education and science"
Mikheil Chkhenkeli, the candidate running for the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, addressed the joint committees of the Parliament and spoke about the most vital mega-projects that have been implemented in the field of higher education despite the pandemic.
"2020 was especially important for higher education in Georgia. The main mega-project – Kutaisi International University was finally unveiled. The idea and its entire concept belongs to Mr. Bidzina Ivanishvili. A university of such magnitude and scale could not have existed in Georgia had it not been for his and his family's extremely important charity of one billion euros.
In terms of internationalization of higher education and science, the establishment of Kutaisi International University is an event of paramount importance. This is a new state university that is being developed by the Western standards. It is the first university campus-type higher education institution in the entire region.
Additionally, despite the obstacles caused by the pandemic, Kutaisi International University was officially opened in October 2020. The University received its first students this year in three English-language undergraduate programs: Mathematics, Computer Science, and Management. Kutaisi International University cooperates intensively with one of the world's leading universities, the Technical University of Munich. In the coming years, the university will have new academic programs for all three levels of education, each of which will be based on the academic programs of the world's leading universities.
Please note, that along with Georgian professors, there are world leading scientists who read lectures at the university.”
Furthermore, the Ministerial Candidate singled out the scientific-research direction of Kutaisi International University and noted that work has begun on the establishment of the Hadron Therapy Center, where modern research in medical and nuclear physics will be carried out along with the treatment of oncological diseases. The center will house two cyclotrons, which are currently being manufactured by one of the world's leading companies (IBA). This project is also funded by the Cartu Foundation. One cyclotron is used to treat tumors with ultra-modern methods, which is especially important for children with cancer, whereas the second cyclotron will be utilized for heavy scientific research purposes. These studies will be carried out by well-known foreign scientists together with their Georgian peers. Accordingly, Kutaisi International University and Hadron Therapy Center will become an academic and scientific center of world importance.
It should be noted that the establishment of the Industrial Advisory Board is planned at Kutaisi International University. The Board will include representatives of the world's leading companies and business associations.