მიხეილ ჩხენკელი: „პანდემიის მიუხედავად განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სფეროში ინფრასტრუქტურული პროექტები შეუფერხებლად განხორციელდა“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა მიხეილ ჩხენკელმა პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და კულტურისა და სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტების წინაშე სიტყვით გამოსვლისას განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სფეროში განხორციელებულ და სამომავლოდ დაგეგმილ მასშტაბურ ინფრასტრუქტურული პროექტებზე ისაუბრა.
მიხეილ ჩხენკელის თქმით, სამინისტროს ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის განვითარება წარმოადგენს. შესაბამისად, 2020 წლის განმავლობაში სსიპ საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტოს, მუნიციპალური განვითარების ფონდისა და ევროპის საბჭოს განვითარების ბანკის (CEB) მიერ 2020 წელს საქართველოს მასშტაბით დასრულდა 20 ახალი საჯარო სკოლის მშენებლობა, ხოლო 800-მდე სკოლაში სრულად მოწესრიგდა სველი წერტილები. 2021 წელს იგეგმება მიმდინარე მშენებლობების დასრულება, რის შედეგადაც განათლების სისტემას 60 ახალი სკოლა შეემატება.
რაც შეეხება უმაღლესი განათლების მიმართულებით განხორციელებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებს, მინისტრობის კანდიდატის თქმით, 2020 წელი ამ მხრივ გასაკუთრებით გამორჩეულია.  საქართველოში განხორციელდა საერთაშორისო მასშტაბის მეგა-პროექტი – ოქტომბერში საზეიმოდ გაიხსნა ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი, რომლის იდეისა და კონცეფციის ავტორი ბატონი ბიძინა ივანიშვილია. საქართველოში ამ რანგისა და მასშტაბის უნივერსიტეტი ვერ იარსებებდა, რომ არა მისი და მისი ოჯახის უაღრესად მნიშვნელოვანი ქველმოქმედება, რომელიც ერთ მილიარდ ევროს შეადგენს. ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი არის პირველი საუნივერსიტეტო კამპუსის ტიპის უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება რეგიონში და მოიცავს სასწავლო და ადმინისტრაციულ კორპუსებს, სტუდენტების საერთო საცხოვრებლებს, სპორტულ მოედნებსა და სარეკრეაციო სივრცეებს. გარდა ამისა, უნივერსიტეტის ბაზაზე დაფუძნდება ადრონული თერაპიის ცენტრი. ეს პროექტიც მთლიანად ფონდ „ქართუს“ მიერ არის დაფინანსებული.
ინფრასტრუქტურულ პროექტებს შორის აღსანიშნავია თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეორე კორპუსის სრული რეაბილიტაცია, რისთვისაც 27 მლნ ლარია გამოყოფილი. სამუშაოების პირველი ეტაპი დასრულებულია, 2021 წელს კი მეორე კორპუსი საბოლოოდ მოწესრიგდება და ის სრულად დააკმაყოფილებს თანამედროვე, საერთაშორისო სტანდარტებს.
მიმდინარე წელს აშენდა და რეაბილიტაცია ჩაუტარდა პროფესიულ სასწავლებლებს ქუთაისში, შუახევში, მარნეულში, ჩოხატაურში, კასპსა და თელავში. პროცესი გრძელდება და 2021 წლისთვის საქართველოს კიდევ 11 ქალაქს ექნება ახალაშენებული /რეაბილიტირებული პროფესიული სასწავლებელი.
მიხეილ ჩხენკელმა კულტურის მიმართულებით განხორციელებულ უმნიშვნელოვანეს ინფრასტრუქტურულ პროექტებზეც ისაუბრა. მინისტრობის კანდიდატმა აღნიშნა, რომ  ევროპის მასშტაბით საქართველო ერთადერთი ქვეყანაა, სადაც მსოფლიო პანდემიის დროს ორი ახალი მუზეუმი გაიხსნა – ეროვნული მუზეუმის ვანის არქეოლოგიური და ბოლნისის რეგიონული მუზეუმები. დასრულდა მცხეთის არქეოლოგიური მუზეუმის მშენებლობა, სადაც ექსპოზიციის ინსტალირება უკვე დაწყებულია. გარდა ამისა, დასრულდა სამხატვრო აკადემიისა და ანსამბლ „რუსთავის“ შენობების რეაბილიტაცია. დასასრულს უახლოვდება მუსიკალური დრამისა და კომედიის თეატრის სარეაბილიტაციო სამუშაოები.
მნიშნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლების რეაბილიტაციის მიმართულებით. კერძოდ, განახლდა 24 ობიექტი, საკონსერვაციო და არქეოლოგიური კვლევის სამუშაოები მიმდინარეობს 55 ძეგლზე. კულტურული მემკვიდრეობის სააგენტოსთან თანამშრომლობით ფონდმა „ქართუმ“ განახორციელა 97 მემკვიდრეობის ძეგლის აღდგენითი სამუშაოები.
მიხეილ ჩხენკელმა განსაკუთრებულად გამოყო სპორტის მიმართულებით განხორციელებული მასშტაბური პროექტები. ბათუმში საზეიმოდ გაიხსნა 20 000 მაყურებელზე გათვლილი UEFA-ს უმაღლესი - მე-4 კატეგორიის საფეხბურთო სტადიონი, რომელიც 2023 წელს, 21-წლამდე ფეხბურთელთა შორის ევროპის ჩემპიონატის ფინალს უმასპინძლებს. ასევე ბათუმში მალე დასრულდება მრავალფუნქციური სპორტული კომპლექსის მშენებლობა, რომელიც სპორტის 20-მდე სახეობას მოემსახურება. ინტენსიურად მიმდინარეობს 10 000 მაყურებელზე გათვლილი, საერთაშორისო სტანდარტების კალათბურთის დარბაზის მშენებლობა თბილისში. ახალი დარბაზი 2022 წელს ევროპის კალათბურთის ჩემპიონატს უმასპინძლებს.
მინისტრობის კანდიდატის თქმით, მნიშვნელოვანია, გაიზარდოს სპორტზე ხელმისაწვდომობა. ამ მიზნით, 2020 წელს თბილისსა და რეგიონებში აშენდა ფეხბურთის ცენტრები, აკადემიები, აშენდა და განახლდა ფეხბურთის სტადიონები. მშენებლობის პროცესი ამ ეტაპზეც მიმდინარეობს. ზუგდიდში ასევე მიმდინარეობს ფონდ „ქართუს“ მორიგი მასშტაბური პროექტი - რაგბის ბაზის მშენებლობა.
ზამთრის სპორტის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, გრძელდება სათხილამურო ბაზებისა და საბაგირო გზების მოწყობა-მშენებლობა. თავისუფალი სტილით თხილამურებით სრიალსა და სნოუბორდში 2023 წლის მსოფლიო ჩემპიონატისა და 2025 წლის ევროპის ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალის მასპინძლობისთვის, აშენდება საერთაშორისო სტანდარტების სპორტული ობიექტები ბაკურიანსა და გუდაურში.
აღსანიშნავია, რომ სამინისტრომ შეიმუშავა მომდევნო 10 წლის მანძილზე სპორტული ინფრასტრუქტურის ხელმისაწვდომობისა და განვითარების სტრატეგია, რომლის ფარგლებში მთელი ქვეყნის მასშტაბით იგეგმება საერთაშორისო სტანდარტების სპორტული მოედნების, სტადიონების, სპორტის სასახლეების, საწყლოსნო კომპლექსების, საჩოგბურთო კორტების, ყინულის დარბაზების, სპორტული ბაზების, აკადემიების, ცენტრებისა და მასობრივი სპორტული ობიექტების მშენებლობა.

Mikheil Chkhenkeli, a candidate for the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, addressed the Parliamentary Committees on Education, Science, Culture, Sport and Youth Affairs and spoke about the large-scale infrastructural projects in Georgia.
According to Mikheil Chkhenkeli, one of the main priorities of the Ministry is the development of educational infrastructure. Accordingly, in 2020, the LEPL Educational and Scientific Infrastructure Development Agency, the Municipal Development Fund and the Council of Europe Development Bank (CEB) completed the construction of 20 new public schools throughout Georgia. Additionally, about 800 schools had their bathrooms fully renovated and refurbished. In 2021, a total of 60 new schools will be added to the education system.
As for the infrastructure projects in the field of higher education, according to the Ministerial candidate, 2020 was indeed a special year. An international mega-project - Kutaisi International University was officially unveiled in October. A university of such magnitude and significance could not have existed in Georgia had it not been for an extremely important charity of one billion euros from Mr. Bidzina Ivanishvili and his family. Kutaisi International University is the first university campus-type higher education institution in the region and includes educational and administrative buildings, student dormitories, sports fields and recreational spaces. In addition, a Hadron therapy center will be established on a university premises. This project is also fully funded by the Cartu Foundation.
Furthermore, it is planned to conduct a complete renovation for the TSU second building, for which a sum of GEL 27 mln. was already allocated. The initial phase of reparatory works is already completed, but the major efforts will be carried out in 2021, to receive a fully modern university building in-line with international standards.
Furthermore, vocational schools were built and renovated in Kutaisi, Shuakhevi, Marneuli, Chokhatauri, Kaspi and Telavi this year. The process continues and by 2021, 11 more cities in Georgia will have newly built / renovated vocational schools.
Mikheil Chkhenkeli also spoke about the most important infrastructure projects in the field of culture. The ministerial candidate noted that Georgia is the only country in Europe where two new museums were opened during the Pandemic - the Vani Archaeological Museum of the National Museum of Georgia and the Bolnisi Regional Museum. The construction of the Mtskheta Archaeological Museum has also been completed. Moreover, various important buildings such as the National Academy of Arts, Musical Drama and Comedy theater are gradually coming to an end.
Significant steps were taken to renovate cultural heritage sites. In particular, 24 sites were renovated, conservation and archeological research works are currently in-progress on 55 monuments. In cooperation with the Cultural Heritage Agency, the Cartu Foundation carried out restoration works on 97 heritage monuments in total.
Mikheil Chkhenkeli singled out large-scale projects and events in the field of sports. The highest - 4th category football stadium of UEFA with a capacity of 20,000 spectators was solemnly opened in Batumi, which will host the final of the European Under-21 Football Championship in 2023. Also, the construction of a multifunctional sports complex in Batumi, which will serve up to 20 sports, will be completed soon. The construction of an international standard basketball hall for 10,000 spectators is being intensively carried out in Tbilisi. The new hall will host the 2022 European Basketball Championship.
According to the ministerial candidate, it is important to increase access to sports. For this purpose, in 2020, football centers, academies, football stadiums were built and renovated in Tbilisi and the regions. Owing to the generous contribution of Cartu Charitable Foundation, a construction of Zugdidi rugby base is in-progress.
In order to promote the development of winter sports, the arrangement-construction of ski bases and ropeways continues. Georgian renowned ski resorts in Bakuriani and Gudauri will host the 2023 World Championships in freestyle skiing and snowboarding as well as the European Youth Olympic Festival in 2025.
It is noteworthy that the Ministry has developed a strategy for access to and development of sports infrastructure for the next 10 years, within the framework of which international standard sports fields, stadiums, sports palaces, water complexes, tennis courts, ice halls, sports centers, sports centers, academies, sports centers, Construction of facilities will be gradually erected in the capital and throughout the regions of Georgia.