მიხეილ ჩხენკელი: „ჩვენი ხელისუფლება მომავალშიც გააგრძელებს სპორტის სხვადასხვა სახეობაში საერთაშორისო ჩემპიონატებისა და ტურნირების მასპინძლობის მხარდაჭერას“
საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრობის კანდიდატმა მიხეილ ჩხენკელმა პარლამენტის გაერთიანებული კომიტეტების წინაშე სიტყვით გამოსვლისას იმ საერთაშორისო პრესტიჟულ ტურნირებზე ისაუბრა, რომლის მასპინძლობის უფლებაც საქართველომ მოიპოვა.
მიხეილ ჩხენკელი: „საქართველოს აქვს მასშტაბური საერთაშორისო ღონისძიებების მასპინძლობის კარგი გამოცდილება და ჩვენი ხელისუფლება მომავალშიც გააგრძელებს სპორტის სხვადასხვა სახეობაში საერთაშორისო ჩემპიონატებისა და ტურნირების მასპინძლობის მხარდაჭერას.
2022 წელს საქართველო ევრობასკეტს, 2023 წელს კი ევროპის ჩემპიონატს უმასპინძლებს 21-წლამდე ფეხბურთელთა შორის, რომლის ფინალური მატჩი ბათუმის ახალაშენებულ სტადიონზე შედგება. იმავე წელს გაიმართება მსოფლიო ჩემპიონატი თავისუფალი სტილით თხილამურებით სრიალსა და სნოუბორდში, 2025 წელს კი ევროპის ზამთრის ახალგაზრდული ოლიმპიური ფესტივალი ჩატარდება, რომლის მასპინძლობის უფლება სულ ცოტა ხნის წინ მოვიპოვეთ. კიდევ ერთხელ გილოცავთ ამ აღიარებას !“
მინისტრის თქმით, სპორტის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, გრძელდება სპორტული ინფრასტრუქტურის მშენებლობა, რაც ქვეყანაში სპორტული ტურიზმის აღორძინებას შეუწყობს ხელს.

Mikheil Chkhenkeli: "Our government will continue to support the hosting of international championships and tournaments in various sports and disciplines"
Mikheil Chkhenkeli: "Georgia already has a solid experience in hosting large-scale international events and our government will continue to support this tradition for various sports and disciplines.
In 2022, Georgia will host the Eurobasket, whereas the following year, in 2023, the UEFA U-21 European Championship in Football, the final match being held at the newly built stadium in Batumi. Please note, that this will also be the year Georgia hosts the World championships in freestyle skiing and snowboarding, followed by the European Winter Youth Olympic Festival in 2025. Congratulations once again this significant recognition!”
According to the Minister, in order to promote the development of sports, the construction of sports infrastructure is currently in-progress, which will further contribute to the revival of sports tourism in the country.