მიხეილ სააკაშვილმა განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საქმიანობა შეაჯამა
საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  სამინისტროს ეწვია. პრეზიდენტი უწყების ხელმძღვანელს დიმიტრი შაშკინსა და სამინისტროს თანამშრომლებს შეხვდა. შეხვედრაზე  განათლების სფეროში არსებულ ვითარებაზე, მიმდინარე და სამომავლო  გეგმებზე ისაუბრეს. პრეზიდენტმა მოიწონა სამინისტროს თანმიმდევრული პოლიტიკა და ის რეფორმები, რომელიც სისტემაში განხორციელდა.
მიხეილ სააკაშვილის  განცხადებით,  არ შეიძლება მიღწეულით დაკმაყოფილება, ვინაიდან სისტემა ჯერ კიდევ ბოლომდე ვერ აკმაყოფილებს იმ თანამედროვე  გამოწვევებს, რომელიც ჩვენი ქვეყნის წინაშე  დგას: ”არსებითად ჩვენ გვჭირდება განათლების სისტემის სერიოზული მოდერნიზაცია. პირველ რიგში, ეს არის დიდი აქცენტების გაკეთება ტექნიკურ დარგებზე, საქართველოს მომავალი - ეს პირველ რიგში საინჟინრო დარგების განვითარებაა” - აღნიშნა პრეზიდენტმა.
მიხეილ სააკაშვილმა ისაუბრა იმ სიახლეებზე, რაც სამომავლოდ დაგეგმილია სასწავლო პროცესის გასაუმჯობესებლად. მნიშვნელოვანი აქცენტები გაკეთდა  როგორც სკოლების კომპიუტერიზაციაზე, ასევე საინფორმაციო ტექნოლოგიების ფლობის უნარების განვითარებაზე, ზოგადად სასკოლო სისტემაში  არსებულ მდგომარეობაზე, მისი გაუმჯობესების გზებზე,  პედაგოგთა სერტიფიცირებასა და ხელფასების ზრდის პერსპექტივებზე, უცხო ენების სწავლების გაძლიერებაზე.
”განათლება - ეს არის ჩვენი ქვეყნის ყველაზე სტრატეგიული პრიორიტეტი, მთლიანობაში მინდა გითხრათ, რომ განათლების სამინისტროს მუშაობას როგორც მთავრობა, ასევე საზოგადოება ძალიან მაღალ დონეზე აფასებს, ყველა თავისი ხარვეზებით და შუქ-ჩრდილებით, მაგრამ რაც ყველაზე მთავარია, ჩვენ ვხედავთ  მწყობრ პროგრამას, თუ რა უნდა გაკეთდეს, დიდი დებატების შემდეგ  გავედით ნიშნულზე, თუ რა არის გასაკეთებელი უახლოესი თვეებისა და წლების განმავლობაში, გისურებთ წარმატებებს!” აღნიშნა  მიხეილ სააკაშვილმა.

Mikheil Saakashvili Summarized Activities of MES
The President of Georgia, Mikheil Saakashvili visited the Ministry of Education and Science of Georgia. The President met with the Minister, Dimitri Shashkini and the representatives of MES. Current condition of the Ministry, ongoing activities and plans were discussed at the meeting. The President positively evaluated the consecutive policy of the Ministry and already implemented reforms of the system.
By the announcement of Mikheil Saakashvili, in spite of already implemented activities, the system does not satisfy the modern challenges of the country yet: “We need the essential modernization of the education system. First of all, technical fields should be improved; future of Georgia is the development of the sphere of engineering” – noted the President.
Mikheil Saakashvili spoke about future innovations that are planned in order to advance the teaching process. Providing schools with computers as well as developing skills for IT were highlighted. Conditions in the school environment, the ways of advancement, teachers’ certification and raising salaries, foreign language learning strengthening programs were underlined as well.
“Education is the strategic priority of our country. I want to say that society as well as the government positively evaluates activities of MES.  We see the consecutive program and future plans. After long debates, we developed the program for the nearest months and years, wish you success” – noted the President.