მიხეილ ჩხენკელი: „განათლების სისტემა სრულ მზადყოფნაშია, რომ სასწავლო პროცესი სკოლებში გაგრძელდეს"
„მინდა, საზოგადოებას კიდევ ერთხელ შევახსენო, რომ 1 თებერვალს მთელი ქვეყნის ტერიტორიაზე, გარდა თბილისის, რუსთავისა და ქუთაისის, სკოლები მუშაობას საკლასო ოთახებში გააგრძელებენ“ - ამის შესახებ საქართველოს განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრმა მიხეილ ჩხენკელმა საკოორდინაციო საბჭოს დასრულების შემდეგ განაცხადა და აღნიშნა, რომ ეს ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან სასწავლო პროცესისთვის, ბუნებრივი გარემო სწორედ საკლასო ოთახია. რაც შეეხება დიდი ქალაქების - თბილისის, რუსთავისა და ქუთაისის სკოლებს, მინისტრის თქმით, გეგმის მიხედვით, აღნიშნულ ქალაქებში 1 მარტს მოხდება სასწავლო პროცესის საკლასო ოთახებში გაგრძელება, თუმცა მათი გახსნა, პირდაპირ არის დაკავშირებული კონკრეტულ ეპიდსიტუაციასთან.
„ჩვენ გვაქვს მკაფიო კრიტერიუმი. კერძოდ, შვიდი დღის განმავლობაში ინფიცირების 4 %-იანი მაჩვენებელი, ანუ, თუ 1 მარტამდე ინფიცირების 7 დღიანი მაჩვენებელი ჩამოვა 4%-ზე, რასაკვირველია, ჩვენ განვიხილავთ რეგულაციების კიდევ უფრო შემსუბუქებას და უფრო ადრე გახსნასაც. მკაფიოდ არის განსაზღვრული ეს კრიტერიუმი, რომელიც მომდინარეობს ჯანდაცვის სფეროდან და ცხადია, დაკავშირებულია ადამიანების ჯანმრთელობასთან.
ჩვენ პირველ რიგში უნდა გავუფრთხილდეთ ჩვენი ბავშვების, ჩვენი შვილების ჯანმრთელობას, მაგრამ, კიდევ გავიმეორებ, რომ 4 %-ზე თუ ჩამოვა 7 დღიანი მაჩვენებელი, საშუალება გვექნება რომ თბილისში, რუსთავში და ქუთაისში სასწავლო პროცესი საკლასო ოთახებში გავაგრძელოთ.
აქვე მინდა, აღვნიშნო მნიშვნელოვანი გარემოება - ჩვენი განათლების სისტემა სრულ მზადყოფნაშია, რომ სასწავლო პროცესი სკოლებში გაგრძელდეს, იმ თვალსაზრისით, რომ თვითონ სამედიცინო პროტოკოლი სკოლებში ზედმიწევნით იქნება დაცული. ასევე, მინდა შეგახსენოთ, რომ მასწავლებლები გაივლიან რეგულარულად ტესტირებას. ასე რომ, ესეც მნიშვნელოვანი ფაქტორია იმისა, რომ სკოლებში იქნება აბსოლუტურად უსაფრთხო გარემო“ - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.

Mikheil Chkhenkeli: "The education system is fully prepared to resume the teaching process in schools"
26.01.2021
"I would like to remind the public once again that on February 1, schools throughout the country, except Tbilisi, Rustavi and Kutaisi, will continue in-person" - said the Minister of Education, Science, Culture and Sport of Georgia, Mikheil Chkhenkeli after the Coordination Council meeting. As for the schools located in Tbilisi, Kutaisi, and Rustavi, at this stage the educational process is planned to resume on March 1. The epidemiological situation will be assessed again on February 15 and if the 7-day index rate drops to 4%, further alleviations will be considered by the government.
"We have a clear criterion. In particular, the 7% infection rate for seven days, i.e., if the 7-day infection rate drops to 4% by March 1, of course, we will consider further easing of regulations and opening earlier. This criterion is clearly defined and derives from healthcare experts. It is of paramount importance to take care of our children, and their health. “
Additionally, I would like to reiterate, that our education system is fully prepared to resume the educational process in-person. Also, those schools who will resume teaching in-person, will heavily adhere to strict medical regulations, and teachers will be systematically tested.  As for kindergartens, vocational schools and higher education institutions, the current regulations will be maintained until March 1. "