მინისტრი საზაფხულო სკოლის მოსწავლეთა ჩემპიონატს დაესწრო
წყნეთის BUCKSWOOD-ის საზაფხულო  სკოლის   მოსწავლეთა შორის ინგლისურ პოპულარულ თამაშში - კრიკეტი (Cricket) ჩემპიონატი გაიმართა. შეჯიბრის მიმდინარეობას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი დიმიტრი შაშკინი  დაესწრო.
კრიკეტი (Cricket) ბურთის ერთგვარი თამაშია, სადაც  ორ ჯგუფად გაყოფილი მოთამაშეები ცდილობენ ჯოხით შეაგდონ ბურთი მოწინააღმდეგის კარში. თამაში ფართოდ არის გავრცელებული ინგლისში და განსაკუთრებით მოზარდებს შორის დიდი პოპულარობით სარგებლობს. ჩემპიონატის ჩატარების იდეა დიმიტრი შაშკინს ეკუთვნის და ეს იდეა მინისტრმა წყნეთის საზაფხოლო სკოლაში პირველი სტუმრობისას გააჟღერა.
კრიკეტის ათვისებაში ქართველ მოსწავლეებს სკოლის დირექტორი გაერთიანებული სამეფოდან მარკ დაბლი  დაეხმარა. შეჯიბრის მონაწილეებმა  კარგი მომზადება  და გამარჯვებისათვის ნამდვილი  ბრძოლა აჩვენეს.
”ინგლისური ენის სწავლების გაძლიერების” პროგრამის ფარგლებში, წყნეთში მეორე ნაკადის წარჩინებული  და სხვადასხვა უნარებით გამორჩეული 130 მოსწავლე  ისვენებს.  პარალელურად ისინი ინგლისური ენის ცოდნას იღრმავებენ, ჩართულნი არიან სპორტულ და კულტურულ ღონისძიებებში.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო 2010 წლის 22 ივნისიდან 25 აგვისტოს ჩათვლით, სამ ნაკადად, წყნეთში, ბაკურიანსა და წყალტუბოში ანხორციელებს პროექტს: ”ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლები საქართველოში” და ”ინგლისური ენის საზაფხულო სკოლები გაერთიანებულ სამეფოში”, რომელშიც საქართველოს  ზოგადსაგანამათლებლო სკოლის  1200  მოსწავლეა ჩართული.

Minister Attended the Competition of the Schoolchildren of Summer School
Popular English game – cricket was held among the schoolchildren of Tskneti Buckswood Summer School. Minister of Education and Science, Dimitri Shashkini attended the competition.
Cricket is played with the ball. Members of the two teams try to hit the ball with the bats in the opponent’s boundary. The game is very popular in England especially among the youth. Initiator of the competition is Dimitri Shashkini . He announced about the competition during his first visit in Tskneti summer school.
The Director of the School, Mark Double from the United Kingdom taught the schoolchildren the rules of cricket. The participants of the competition were well prepared and showed the real battle for the victory.
In the framework of English Language Learning Strengthening program, 130 successful schoolchildren of the second group are having a rest. In parallel they are improving their English Language knowledge and participating in sports and cultural activities.
MES implements the program English Language Summer Schools in Georgia and English Language Summer Schools in the United Kingdom among the three groups of the children in Tskneti, Bakuriani and Tskaltubo from June 22 until August 25, 2010. 1,200 schoolchildren of general educational institutions are being involved in it.